TURANY. Dnes už historické kúsky techniky mohli obdivovať a zároveň si na ne zaspomínať všetci návštevníci Miestneho múzea v Turanoch. Myšlienka zorganizovať výstavu venovanú technickým pamiatkam z polovice 20. storočia skrsla v hlave prednostu obce Ľubomíra Liskaja (60), ktorý múzeum aj spravuje.
„Väčšina našich návštevníkov sú deti predškolského alebo školského veku a pre nich je táto technika, ako sú gramofóny či magnetofóny neznáme, lebo sa už nepoužívajú. Chceli sme ukázať, ako napreduje technický vývoj a že je potrebné si odkladať, čo je dnes moderné, lebo zajtra to už bude staré. Aby sme to uchovali,“ približuje motív výstavy prednosta, ktorému sa okolo 100 zaujímavých exponátov podarilo zozbierať v priebehu jedného mesiaca. Pomohlo avízo v obecnom periodiku, ale najmä osobný kontakt s ľuďmi.
Raritná kalkulačka i prvý prenosný počítač
Na výstave sme tak v Turanoch našli staré rádiá, gramofóny, magnetofóny, fotoaparáty i vysávače z päťdesiatych rokov, ako aj prvú kalkulačku z roku 1940, ktorú používali v miestnom závode Drevina. Medzi exponátmi sa objavila dokonca prvá kopírka – cyklostil. Tá slúžila výlučne na rozmnožovanie textov a fungovala na princípe napnutých blán natretých farbou, cez ktoré sa rotovali papiere.
Raritou bol rozhodne najstarší notebook (americký DELL). Jeho hrdým majiteľom je zástupca riaditeľa školy Anton Garaj (49), ktorý ho ako učiteľ informatiky predvádza svojim študentom a už používaný ho kúpil v Čechách v roku 1991.
„Počítač stále funguje, ale musí byť napojený na zdroj, keďže už nemá svoju batériu. Po jeho zapnutí naskočia len štyri znaky a vy musíte v angličtine zadať, čo od neho chcete,“ hovorí o archaickom kúsku A. Garaj. Laptop má aj disketovú mechaniku, operačný systém vytvorený z predchodcu dnešného Windows-u a pamäť RAM s veľkosťou len 2 MB.
Rozsiahlu zbierku má aj prednosta
Súčasťou bola aj prezentácia zbierky organizátora výstavy Ľubomíra Liskaj, ktorý ju už rozvíja polstoročie.
„Mal som potrebu podeliť sa s verejnosťou o moju vášeň a dať tiež impulz mladým ľuďom, že aj takto sa dá realizovať,“ predstavil zámer Ľ. Liskaj. V jeho rozsiahlej zbierke nájdeme rozličné pivné suveníry (okolo 300 pohárov, či 400 plechoviek od piva), ďalej pohľadnice, známky, mince, medaile, zapaľovače, LP platne, obrazy i knihy, z ktorých najstaršia pochádza až zo 17. storočia.
„Výhodou je, že mám široký záber a tak mi do zbierky vždy čosi pribudne,“ teší sa prednosta. Výstava techniky 20. storočia tak od 23. augusta tvorí stálu súčasť turianskeho múzea, kým zbierka Ľubomíra Liskaja potešila oči návštevníkov len na jeden deň. Potom sa znova ocitla v domácnosti, kde sa pod dohľadom svojho majiteľa bude určite ešte rozširovať.