Poslanci NR SR sa na septembrovej schôdzi budú zaoberať novelou zákona o odbornom vzdelávaní, ktorá okrem iného zavedie povinné prijímačky na stredné školy. Prísnejšie pravidlá by mali začať platiť od školského roku 2013/2014. Zvýšiť sa má aj význam známok, trojkári sa na gymnázia už len ťažko dostanú. Na výberové školy budú môcť ísť len žiaci s priemerom známok do 2,0. Prísnejšie kritériá budú mať aj stredné odborné školy. Zasadnúť do ich lavíc budú môcť len študenti s prospechom do 2,75.
Najmä dnešní ôsmaci by si mali na svoj prospech dávať pozor už teraz, na zle známky by mohli neskôr doplatiť.
„Neviem či je vhodné nastavovať nejaké hranice priemerov, i keď mám pre prísnejšie kritéria porozumenie. Nie je dobré, ak sa žiak s horším prospechom dostane na školu, na ktorú jednoducho vedomostne nestačí," myslí si Bruno Horecký, učiteľ zo ZŠ na Mudroňovej ulici v Martine, ktorý je zároveň aj šéfom komisie kultúry, školstva a vzdelávania zriadenej pri Mestskom zastupiteľstve v Martine.
Školy sa v súčasnosti bijú o každého žiaka, na ktorého dostávajú od štátu peniaze. Prospech tak nebol vždy rozhodujúcim kritériom.
„Kvantita sa, hoci nechtiac, povýšila nad kvalitu. Zmeny sú teda nutné aj vo financovaní škôl. Pri ich rozdeľovaní by sa malo prihliadať nielen na počet žiakov, ale aj na úroveň školy či potreby pracovného trhu v tom, či onom regióne. Štát by mal mať zároveň jasno, aké profesie bude v najbližších rokoch potrebovať. Od toho sa majú potom odvíjať aj počty škôl, tried a žiakov," myslí si Bruno Horecký. „V našom meste sme sa s racionalizáciou základných škôl vyrovnali, niečo podobné v krátkom čase čaká aj stredné školstvo," prognózuje pedagóg.