MARTIN. V jedenástich stredných školách v Turci privítajú pedagógovia v prvých ročníkoch len okolo 750 prvákov.
Vlaňajších deviatakov podľa hovorcu ŽSK Petra Kubicu tradične najviac lákajú gymnáziá, obchodné a hotelové akadémie.
V stredných odborných školách prevažuje záujem o učebné odbory kuchár, čašník, kaderník, autoopravár – mechanik.
Medzi najobľúbenejšie študijné odbory patrí mechanik hasičskej techniky, stredoškolákov však priťahujú aj informačné a sieťové technológie.
Naopak, odbory ako obrábač kovov, pekár, viazač - aranžér kvetín, technológia ochrany a tvorby životného prostredia, operátor drevárskej a nábytkárskej výroby, inštalatér, maliar, predavač či súkromný pilot zatiaľ z pohľadu žiakov, resp. ich rodičov patria k menej atraktívnym.
Rybári do Martina
V spojenej škole v Martine k dvom odborným školám, strojníckej a podnikania, pribudla tretia - rybárska.
„Na žiakov i učiteľov z Mošoviec sa tešíme. Verím, že sa im bude u nás páčiť. Nakoniec, budúci rybári sa s horným Turcom nelúčia, na rybníkoch v Mošovciach bude naďalej prebiehať odborný výcvik," povedal riaditeľ Spojenej školy Jozef Zanovit.
„Novým študijným odborom je u nás aj mechanik hasičskej ochrany, v športových triedach zas okrem hokejistov, futbalistov, hokejbalistov a džudistov budeme mať i florbalistov, vodnopólistov, plavcov, atlétov i hádzanárov," spokojne doplnil Jozef Zanovit.
Do siete študijných odborov bude od nového školského roka zaradený i odbor agropodnikanie - kynológia v Spojenej škole (SŠ) v Turanoch.
Už iba štvorročné
Na konci minulého školského roka bolo rušno najmä okolo martinského Gymnázia Viliama Paulinyho Tótha, na ktorom sa v máji zrušilo prijímanie do šesťročného gymnázia. Prváci tak od septembra pribudli iba na štvorročnú formu štúdia. V štyroch triedach ich je 109.
Gymnáziu nepomohli ani protesty žiakov a rodičov. Neúspešne skončil aj návrh novely školského zákona z dielne Andreja Hrnčiara (Most-Híd) a Martina Poliačika (SaS), ktorý šesťročné gymnázia legalizoval. Ich návrh podporilo len 49 poslancov.