MARTIN. Viac peňazí do škôl, dôstojné odmeňovanie – naše právo. To sú len dve z viacerých hesiel, ktoré sa majú počas ostrého štrajku naplánovaného na 13. septembra objaviť na transparentoch nespokojných učiteľov, či ostatných zamestnancov pracujúcich v školstve. V tento deň by sa nemalo na Slovensku učiť v žiadnom type škôl. Čo bude so žiakmi, sa majú rodičia včas dozvedieť.
„Osobne som tak trochu skeptický, či s našimi požiadavkami uspejeme. Žiaľ, učitelia sú roztrieštení a aj na štrajk sú rôzne názory. Ak ale nebudeme jednotní, ťažko niečo dosiahneme. Mali by sme podľa mňa do toho ísť. Za príklad by sme si mali zobrať lekárov a sestričky,“ povedal učiteľ Martin Bačiak z vrútockej základnej školy, ktorý po štrnástich rokoch praxe má vraj čo robiť, aby so svojou mzdou na mesiac vyšiel.
Školskí odborári sú nespokojní s financovaním školstva i odmeňovaní v ňom. Tvrdia, že vláda návrhom štátneho rozpočtu na rok 2013 i jeho východiskami na roky 2014-15 nerieši postupné vyrovnávanie handicapov, ale naopak konzervuje súčasný stav. Odborový zväz preto žiada na najbližšie roky posilniť štátny rozpočet v kapitole školstva a systémovo zvyšovať výšku finančných zdrojov do školstva tak, aby bol podiel z HDP do konca volebného obdobia porovnateľný so štátmi EÚ. Pedagógovia od vlády očakávajú aj reálne zvýšenie miezd, a to už od roku 2013 vo výške 10 percent. Poslednou požiadavkou je upraviť systém odmeňovania tak, aby platy pedagogických a odborných zamestnancov boli n úrovni 1,2 až 2,0 – násobku priemerného platu v národnom hospodárstve.
Na vyhlásenie štrajku reagoval hovorca ministerstva školstva Michal Kaliňák. Podľa neho má minister Dušan Čaplovič v súvislosti s budúcoročným rozpočtom tri kľúčové priority – sociálne štipendiá, platy v školstve a podporu vedy a techniky.