MARTIN. Známy fotograf, ktorý medzi piliere svojej tvorby zaradil aj divadelnú fotografiu, zomrel pri dopravnej nehode vo Vrútkach v apríli tohto roku. „Mal plánov ešte na dvadsať rokov. Neverili sme, že odíde tak nečakane. Je to také silné, že ešte aj dnes mám pocit, že je medzi nami,“ povedal nám jeho syn Michal a dodal, že aj v deň svojej smrti sa vracal z pracovnej cesty. Fotografoval kostoly do pripravovaného kalendára.
„Patrí do galérie nesmrteľných fotografov patriacich Turcu, ktorú tvoria také mená ako Pavol Socháň, Karol Plicka, Ján Halaša, Jozef Cincík, Anton Horník, Ján Dérer či Eugen Lazišťan,“ pripomenul krátko po nehode pre MY Turčianske noviny známy autor divadelných hier a divadelný kritik, priateľ fotografa Mišo A. Kováč. A aj on v spomienke na Filipa Lašuta vyzdvihol jeho profesionálny záber na divadelnú fotografiu. Divadelní ochotníci boli jeho osobnými priateľmi, na festivaloch ochotníckych divadiel sa pohyboval ako doma, jeho archív ochotníckych inscenácií nemá na Slovensku svojim obrovským záberom obdobu. Aj preto nezvykol chýbať na martinskej Scénickej žatve.
Tohto roku prišiel do jej dejiska už len prostredníctvom spomienkovej výstavy. „Požiadali ma, aby som ju pripravil,“ objasňuje Michal Lašut. „Jej základ tvorili snímky, ktoré už na Scénickej žatve boli pred časom vystavené, vtedy výstavu pripravil otec. Trochu som ju zaktualizoval a doplnil. Myslím si, že účastníkov festivalu ochotníckych divadiel zaujala,“ dodal.
A splnila tak to, čo si od nej organizátori sľubovali – pripomenúť človeka, ktorý svojimi fotografiami ako jediný na Slovensku od roku 1968 zachytával vo svojej fotografickej tvorbe pohyb slovenského amatérskeho divadla. Zdokumentoval tak premenlivú scénu fenoménu, ktorý ku slovenskej kultúry patrí rovnako príznačne, ako k Filipovi Lašutovi patril fotoaparát.