MARTIN. Vo výtvarnej tvorbe Jany Jamborovej dominuje šperk. Je reprezentantkou zaujímavého umeleckého remesla – zlatníctva, strieborníctva, ktoré študovala aj na Strednej škole umeleckého priemyslu v Kremnici. Dnes sa venuje najmä tvorbe originálnych šperkov, ktoré inšpiruje veľkomoravská tradícia a ktoré oslovili na výstavách reprezentujúcich Slovensko napríklad aj v Budapešti, Paríži či kórejskom Soule.
Voľná maliarska tvorba Jany Jamborovej, ktorej výber teraz vystavuje vo vlastnej Gallery JJ (založila a vedie ju spolu s manželom v bývalom sídle Diela v Martine), inšpirovala krajina, príroda, zážitok a pocit z nich. Pätnásť pastelov je jemným odkazom nielen na krásne miesta Turca, ale aj Mexika či Afriky. Skorá jar, Hmla, Oheň a dážď, Martinské Hole či Divé maky pri Budiši, Opustená loď alebo Pohorie Sierra Madre – to sú nielen názvy obrazov, ale aj pozvánka na krátky dialóg autorky s návštevníkom galérie, ktorý je jemný, elegantný, nevtieravý, príjemný, relaxačný.
„Autorka podľahla suchému pastelu, prácu s ním možno považovať za prechod medzi kresbou, olejomaľbou, ktorá si vyžaduje ovládanie rukopisu, určitú istotu, pretože kresba pastelom je nemenná,“ povedala na vernisáži výstavy jej kurátorka Anna Oláhová a pripomenula ďalej, že táto zdanlivo negatívna vlastnosť je zároveň jeho prednosťou, pretože naozaj jemnú krásu možno častokrát pravdivo zachytiť iba týmto jemným výtvarným prostriedkom.
Označila to za základ a podstatu ďalšieho pokračovania tvorby výtvarníčky, ktorá poznávanie sveta a zážitky spojené so stykom s inými kultúrami či blízkymi miestami vie výtvarne precítiť a zachytiť spôsobom, ktorý je čitateľný, no zároveň tajomný a jedinečný.
Autor: V.Legerská