MARTIN. Zmenu prístupu k financovaniu športu si vynútil predovšetkým krízový režim rozpočtov jednotlivých športových klubov. Z nich najmä tie, ktoré sú účastníkmi vyšších športových súťaží, vrátane mládežníckych, alebo sa v nich pripravujú reprezentanti, sú vstave len s veľkými ťažkosťami financovať prípravu a cestovanie na súťaže aj preto, lebo spravidla nevedia presne, s akou výškou dotácie z mestského rozpočtu môžu rátať, keďže objem prostriedkov určených pre šport v priebehu kalendárneho roka aj následkom krízy kolíše.
Umožnili čerpať dotáciu aj na dopravu
Tento záver si vypočuli poslanci mestského zastupiteľstva na augustovom rokovaní počas diskusie o návrhu dodatku k všeobecne záväznému nariadeniu mesta o poskytovaní dotácií. Obsahom tohto dodatku je umožniť čerpanie dotácie aj na financovanie dopravy, čo doposiaľ systém dotácií pre športové kluby s veľkou mládežníckou základňou nedovoľoval. Pritom práve doprava tvorí najväčšiu časť v rozpočtoch športových klubov. Keďže ho poslanci väčšinou hlasov schválili, kluby, ak dotácie dostanú, si budú môcť vydokladovať náklady na dopravu, ktoré im vznikli už od začiatku tohto roku.
V súvislosti s touto témou poslanci počas rozpravy pripomenuli aj povinnosť radnice kontrolovať náklady na dopravu. Niektorí z nich navrhli, či by mesto nemohlo za športové kluby obstarávať dodávateľov dopravných služieb, čím by sa dosiahla hospodárnosť vynaložených prostriedkov. Za takýto servis mesta športovým klubom sa prihovárali poslanci Imrich Žigo, Martin Sukup, Stanislav Thomka, Jozef Bernát a Marína Gallová.
Má mesto živiť zopár firiem?
Na druhej strane Ján Zuberec pripomenul, že ak mesto vyberie jedného prepravcu, ostatným zoberie chlieb. „A ak to urobí v jednom prípade, malo by to urobiť v celom spektre služieb, na ktoré poskytuje dotácie. No mohlo by sa ľahko stať, že mesto bude živiť pár firiem a s ostatnými sa čo stane?“ položil si otázku. Peter Haščík túto úvahu rozšíril aj o praktický dopad. Pripomenul, že na zápasy športové kluby cestujú predovšetkým v piatok, sobotu a nedeľu. „A hádam okrem SAD by žiaden iný prepravca nebol vstave zabezpečiť celý rozsah prepravných služieb,“ skonštatoval. „Nakoniec, nie na všetky súťaže treba cestovať veľkým autobusom, niekde možno použiť mikrobus alebo auto,“ doplnil Igor Homola, ktorý vyjadril presvedčenie, že mesto má legálne páky, aby skontrolovalo, či kluby hospodárne narábajú s peniazmi na dopravu.
Radnica kontroluje použitie dotácie
Túto požiadavku uvádzala už dôvodová správa týkajúca sa prerokovávaneho dodatku, v ktorej sa uvádza, že športové kluby budú v dohode o poskytnutí dotácie na dopravu viazané povinnosťou urobiť verejné obstarávanie a budú viazané výberom dodávateľa s najnižšou cenovou ponukou.
Všeobecne záväzné nariadenie mesta, ktoré má zmeniť financovanie športových klubov, sa má pripraviť popripravovanom rokovaní so zástupcami veľkých športových klubov v Martine a pod gesciou komisie mládeže a športu. Jeho cieľom bude stanoviť podmienky finančnej participácie mesta na činnosti športových klubov. „Komisia mládeže a športu bude potom prideľovať peniaze len na rekreačný šport,“ povedal primátor mesta Andrej Hrnčiar.
Autor: V.Legerská