a.
MARTIN. Nechceme to, čo nám nepatrí - žiadame iba to, čo si zaslúžime! Každý cent do školstva je investícia do budúcnosti našich detí. Dôstojné odmeňovanie - naše právo! To sú len tri z viacerých hesiel, s ktorými vyrukovali učitelia a nepedagogickí pracovníci počas štvrtkového celodenného výstražného štrajku.
Výrazným spôsobom sa do ostrého protestu zapojili aj Turčania. Drvivá väčšina materských, základných, umeleckých a stredných škôl ostala zatvorená. K protestujúcim sa pripojili aj dve súkromné základné školy, jedna materská a jedna cirkevná - evanjelická.
„Keď to zhrnieme, tak v okresoch Martin a Turčianske Teplice bolo vo štvrtok zatvorených 40 školských zariadení, do štrajku sa zapojilo 1 146 zamestnancov. Podotýkam, že sú to čísla bez stredných škôl," zdôraznila Eva Straková, predsedníčka Rady základných organizácií Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy v Martine (OZPŠaV).
Z dvanástich stredných škôl v Turci sa do štrajku zapojilo desať. Naplno sa učilo len v Spojenej škole v Martine a v Spojenej škole v Turanoch.
Čo žiadajú školské odbory
Školskí odborári sú nespokojní s financovaním školstva i odmeňovaním v ňom. Tvrdia, že vláda návrhom štátneho rozpočtu na rok 2013 i jeho východiskami na roky 2014-15 nerieši postupné vyrovnávanie hendikepov, ale naopak, konzervuje súčasný stav. Odborový zväz preto žiada na najbližšie roky posilniť štátny rozpočet v kapitole školstva a systémovo zvyšovať výšku finančných zdrojov do školstva tak, aby bol podiel z HDP do konca volebného obdobia porovnateľný so štátmi EÚ.
Pedagógovia od vlády očakávajú aj reálne zvýšenie miezd, a to už od roku 2013 vo výške 10 percent. Poslednou požiadavkou je upraviť systém odmeňovania tak, aby platy pedagogických a odborných zamestnancov boli na úrovni 1,2 až 2,0 – násobku priemerného platu na Slovensku.