O problémoch v školstve sme sa rozprávali aj so štrajkujúcim učiteľmi v Základnej škole Alexandra Dubčeka v Martine. Z 51 zamestnancov školy štrajkovalo 46.
MARTIN. „Učím 26 rokov a mám dve atestácie. Zaradená som v dvanástke triede. Základ je 697 eur v hrubom, k tomu mám päť percent za triednictvo a príplatky za odrobené roky. Summa summarum je to okolo 800 - 850 eur v hrubom. Väčšina kolegov, najmä mladších, zarába podstatne menej. Pritom ide o vysokoškolsky vzdelaných ľudí, ktorí majú na starosti vzdelávanie mladej generácie. Veľa z nás učí len preto, že učí rada. Ale popravde, sú medzi nami i takí, z ktorých to nadšenie dávno opadlo," povedala Jana Čvikotová.
Učitelia veria, že ich požiadavky budú naplnené. Ak by však neboli, sú vraj pripravení štrajk zopakovať.
„To by však už nebolo len o jednom dni," myslí si Jana Čvikotová, podľa ktorej protest zamestnancov škôl prijali rodičia s pochopením a podporou.
„Učím štvrtákov a nikto sa nesťažoval. Rodičia o riaditeľskom voľne vedeli včas, dokázali sa zariadiť."
Pedagógov mrzí aj ich postavenie v spoločnosti. Učiteľ v nej už dávno nemá taký kredit ako v minulosti. Trápi ich aj narastajúca arogancia žiakov a ich agresívne správanie.
„Časť verejnosti nám vyčíta dlhé prázdniny, krátky pracovný čas a neviem čo ešte. Veď naša práca zďaleka nekončí posledným zvonením. Robotu si nesieme domov. A tiež máme na krku domácnosť, deti, upratovanie, pranie a varenie. Na vyučovanie sa pripravujeme po večeroch, písomky opravujeme mnohokrát po nociach. Možno by sme sa na to mohli vykašľať, ale to by sme už neboli učitelia," povedala učiteľka zo ZŠ A. Dubčeka Elena Murčeková. Súhlasne prikyvovali aj ďalšie tri kolegyne.
Učitelia deň, počas ktorého štrajkovali, nebudú mať zaplatený. Navyše, zamestnávateľ ich na jeden deň musel odhlásiť aj zo zdravotnej poisťovne.
„Jeden deň sme sa museli prihlásiť ako samoplatitelia. Stálo nás to síce len 1,58 eura, ale to papierovanie dá vždy každému poriadne zabrať," podelila sa s nami o zaujímavý postreh Jana Čvikotová.