eťa navštevuje.
MARTIN. Ministerstvo školstva chce takto vyhnať čierne duše z centier voľného času. No podľa ich riaditeľov vraj stačilo lepšie kontrolovať činnosť centier a odoberať licencie, pokiaľ sa dopúšťali podvodov v evidencii detí a poberaní financií na svoju prácu. Podľa nich práve budúci systém prideľovania peňazí na voľnočasové aktivity, ktorý vstupuje do platnosti od januára budúceho roku, povedie k utlmeniu činnosti aj tých centier, ktoré sa neuchyľovali k špekuláciam vo vykazovaní počtu detí v krúžkoch.
Na dieťa len jedna aktivita
„Novelizácia zákona núti rodiča, aby pre svoje dieťa vybrali len jednu aktivitu, pretože finančnú ťarchu každej ďalšej bude musieť znášať rodinný rozpočet,“ povedala nám riaditeľka Centra voľného času Juniorklub v Martine Ivana Mihálová.
„Ak sa obec rozhodne, že bude prispievať len vlastnému centru, nič s tým neurobíme, a to aj napriek tomu, že z vidieka vozia rodičia deti do martinských škôl, lebo v meste pracujú, a aj do krúžkoch ich zapisujú v meste, ktoré ich ponúka v širšej palete,“ hovorí a dodáva, že si nevie celkom dobre predstaviť, či im budú naozaj obce na základe čestného prehlásenia rodičov, že ich dieťa navštevuje len jedinú voľnočasovú aktivitu v Juniorklube, poukazovať na neho peniaze. Podľa nej obec k takejto povinnosti nič nezaväzuje, peniaze nie sú účelovo viazané. Dôsledkom potom môže byť to, že sa zrušia aktivity, ktoré sú dnes určené pre širokú členskú základňu detí.
„Budeme nútení tvrdo trvať na členskom, ktoré sme dnes deťom so slabším sociálnym zázemím odpúšťali,“ pripomína a tvrdí, že prežijú len krúžky, ktorých činnosť aj doteraz stála na vyšších príspevkoch od rodičov. „Predpokladám, že už si nebudeme môcť dovoliť organizovať napríklad florbalovú ligu pre žiakov a študentov. Finančne ju neutiahneme,“ dodala I. Mihálová .
V Kamaráte musia živiť drahú budovu
Aj v Centre voľného času Kamarát v Martine i napriek tomu, že je v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta, a teda teoreticky by tu mohli rátať s podporou vlastného zriaďovateľa, nevnímajú novelizáciu bez výhrad.
„Živíme budovu, ktorá je energeticky náročná. A aj keby sme teoreticky dostali peniaze na všetky deti s trvalým pobytom v Martine, ktoré navštevujú naše krúžky, nestačilo by to,“ tvrdí riaditeľ CVČ Kamarát Jozef Ristvej. „Asi tridsať percent detí k nám chodí z vidieka a získať na ne peniaze z obcí, v ktorých majú trvalý pobyt, bude zložité,“ povedal a dodal, že tieto peniaze centrum bytostne potrebuje.
„Ak máme uživiť budovu, malo by v nej v krúžkoch pracovať okolo 1500 detí, na čo kapacitne nestačí. Preto si na činnosť priestory prenajímame. Najčastejšie v školách, aby deti mali k voľnočasovým aktivitám bližšie. Peniaze, ktoré na ne prideľuje štát z podielových daní, potrebujeme. Ak ich nebudeme mať, budeme krúžkovú činnosť, najmä tú, ktorá je finančne náročnejšia, rušiť. Už teraz deti majú len veľmi obmedzenú možnosť prihlásiť sa do plaveckého, šachového, jazdeckého, modelárskeho, rádioorientačného krúžku.“
Štát aj tak nepoukazuje dotácie v plnej výške
Riaditelia tiež poukazujú na to, že ani dotácie, na ktoré mali nárok, štát nepoukazoval v plnej výške. V minulom školskom roku to malo byť okolo 192 eur na žiaka a mesiac. V skutočnosti centrá dostali od 108 po 154 eur, v cirkevných a súkromných centrách len 88 percent z tohto obnosu. V budúcom roku sa má tento príspevok znížiť na jednu tretinu. „Je to likvidačné,“ povedal J. Ristvej. „Obce nič nebude nútiť, aby ich posunuli centrám, môžu sa rozhodnúť akokoľvek,“ hovorí a pripomína, že za posledných šesť rokov sa koeficient na dieťa znižoval už tridsaťkrát.
FAKTY
Centrá voľného času sú teraz financované z podielových daní obcí. V súčasnosti dostávajú peniaze na základe počtu detí, ktoré ich navštevujú. Dotácia na jedno dieťa by mala byť v tomto kalendárnom roku približne 192 eur. To isté dieťa môže byť zapísané vo viacerých centrách voľného času u rôznych zriaďovateľov, čo znamená, že je nositeľom peňazí pre viaceré organizácie. Na Slovensku bol v minulom roku podľa údajov ministerstva školstva 223 centier voľného času, 54 z nich bolo súkromných a 18 cirkevných.
ZDROJ: SME
Autor: V.Legerská