TURČIANSKE TEPLICE. Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) predáva budovy svojich deviatich okresných polikliník, ktoré patria pod jeho správu. Predaj sa týka aj polikliniky v Turčianskych Tepliciach.
Kraj chce týmto krokom motivovať lekárov, aby zostali aj naďalej poskytovať zdravotnú starostlivosť v bývalých poliklinikách, a preto im tieto budovy ponúka do vlastníctva za podmienky jej zachovania.
Motivácia lekárov a zveľaďovanie polikliník
„Lekári by tak namiesto nájomného mohli z týchto financií zveľaďovať priestory čakární, ambulancií i okolia tak, aby pacienti dostali nielen kvalitnú starostlivosť, ale aby im bola poskytovaná v zrekonštruovaných a príjemných priestoroch,“ uviedol hovorca ŽSK Peter Kubica. Ďalším cieľom kraja je udržať lekárov pod jednou strechou a zachovať dostupnosť zdravotnej starostlivosti. ŽSK preto lekárom budovy ponúkol za celú, nie polovičnú cenu podľa znaleckých posudkov. Časť z tejto ceny musia zaplatiť hneď a druhú preinvestovať do bývalých polikliník tak, aby sa skvalitnil ich stav a zároveň, aby tam pacienti našli vyhovujúcejšie podmienky.
Župa sa zbavuje zodpovednosti, tvrdí Sygút
Nie všetci však tento krok zo strany kraja považujú za najsprávnejší. Odporcom predaja teplickej polikliniky lekárom alebo súkromným osobám je aj primátor Turčianskych Teplíc Michal Sygút.
„V tomto projekte vidím snahu o zbavenie sa zodpovednosti za majetok a budovy, o ktorý má Žilinská župa povinnosť sa starať a investovať do nich. Asi nemá dostatok zdrojov a takýmto spôsobom hľadá príjem, a to nie je v poriadku,“ hovorí na rovinu teplický primátor a dopĺňa, že na základe informácií, ktoré má, budovu nebudú spravovať lekári, ktorí v jej priestoroch momentálne ordinujú a chcú ju kúpiť.“
Podľa neoverených informácií primátora tam vraj figuruje „eseročka“ jedného lekára, ktorý by sa mal stať majiteľom polikliniky.
M. Sygútovi sa nepáči ani päťročná viazanosť zachovania zdravotníckeho servisu po kúpe budovy. Podľa neho je to veľmi krátka doba.
„Seriózny dlhodobý zámer je okolo 15 rokov. Na päť rokov sa podľa mňa nikomu neoplatí investovať do takéhoto majetku, ako je poliklinika. Po piatich rokoch môže majiteľ budovu predať a bude to v poriadku,“ zamýšľa sa primátor a dúfa, že „eseročka“, ktorá má podľa jeho informácií polikliniku kúpiť, sa zachová seriózne a zveľadí ju.
Je tu riziko vysokého nájmu
„Keď sa zmení majiteľ, musí obozretne nakladať s nájmami. Ak by ich totiž neúmerne zvýšil, tak v Turč. Tepliciach sú priestory, do ktorých by sa lekári presťahovali a dokázali by tam fungovať,“ pokračuje v úvahách M. Sygút. No nemyslí si, že by masívny odchod lekárov hrozil.
Zmenu majiteľa by podľa primátora nemali pocítiť ani pacienti. Ak nezmení filozofiu akákoľvek zdravotná poisťovňa, ktorá by nezazmluvnila lekárov v Turčianskych Tepliciach a oni by tým stratili možnosť tu ordinovať, nemalo by to mať žiadny dosah na obyvateľov alebo prevádzku.
„My to sledujeme a robíme všetko pre to, aby sme v Turč. Tepliciach lekárov udržali. Poliklinika totiž slúži pre celý horný Turiec, ide zhruba o 18 tisíc obyvateľov,“ dodáva primátor.
Starostovia podporujú primátora
Oslovili sme preto aj niektoré obce, ktorých sa poskytovanie zdravotnej starostlivosti v Turčianskych Tepliciach dotýka. Starostka obce Turček Oľga Wagnerová podporuje názor Michala Sygúta v tom, že by teplická poliklinika nemala patriť súkromníkom.
„Prvotnú zdravotnú starostlivosť by mal zabezpečovať štát. Ľudia platia dane a preto potrebujú mať istotu,“ reagovala starostka. Starosta Čremošného Milan Hruška tvrdí, že poliklinika by mala predovšetkým slúžiť ľuďom.
„Súhlasím s väčšinou a naozaj by bolo najlepšie, keby to mal v rukách kraj a budovy zveľaďoval,“ uviedol.