vé preskupenie úradníkov.
MARTIN. Na radnici tvrdia, že zmena sa udiala s cieľom poskytnúť rýchlejšie a efektívnejšie služby pre ľudí a zjednodušiť chod mestského úradu po finančnej i časovoorganizačnej stránke.
Časť zmien vyplynula z legislatívy
„Zmenu by sme mohli prirovnať k doladeniu stroja, v ktorom sme preskupili kolieska, aby fungoval lepšie,“ povedal na margo zmien hovorca mesta Jozef Petráš, pričom uviedol aj dôvody, prečo sa tak stalo. „V niektorých prípadoch zmeny súvisia s vnútorným usporiadaním jednotlivých organizačných útvarov na oddelenia a referáty, v iných vyplynuli zo zmien legislatívy. Napríklad na ekonomickom odbore v súvislosti s vydávaním rozhodnutí v daňovom konaní.“
Počet zamestnancov sa na úrade nezmenil, k ich nárastu došlo len v rámci terénnej sociálnej práce. Trom terénnym pracovníkom ale mzdu prepláca fond sociálneho rozvoja.
Kancelária s novými povinnosťami
Zmeny sa týkajú štyroch okruhov práce úradu. Predovšetkým – došlo k vytvoreniu útvaru komunikácie, marketingu, protokolu a zahraničných vzťahov, čím sa v kancelárii primátora sústredili činnosti týkajúce sa prezentácie mesta navonok. Hlavným cieľom útvaru je budovať jednotný grafický dizajn vizuálnych komunikačných výstupov meste a vizuálnu jednotnosť imidžu mesta, ale aj komunikáciu, PR aktivity a event manažment pre primátora, poslancov a úrad. Útvar vedie Jozef Petráš.
Agenda majetku pod jednu strechu
Druhou zmenou je zrušenie odboru majetku a služieb a organizačno-právneho odboru. Ich agenda bola začlenená do odboru všeobecnej správy a majetkovoprávneho odboru. Prvý vedie Ľubica Turčanová a druhý Iveta Šugárová.
„Nová náplň majetkovoprávneho odboru má viesť k zjednoteniu majetkovej agendy na jednom oddelení, čo klienti ocenia. Agenda sa rozdelí podľa jednotlivých mestských častí, každá bude mať prideleného referenta, ktorý podrobne zmapuje svoj obvod a bude povinný komplexne riešiť pridelené územie,“ informuje hovorca a dopĺňa, že k povinnostiam referenta bude patriť nielen agenda vlastníckych práv mesta, ale aj nevysporiadaných pozemkov v príslušnej mestskej časti, bude sa starať o údržbu a efektívne využívanie budov, nebytových priestorov a pozemkov.
„Bude tiež pripravovať návrhy kúpnych či nájomných zmlúv, zmlúv o vecnom bremene, výpožičke a podobne a bude zároveň tiež kontaktnou osobou pre výbory mestských častí, stavebný úrad či iné organizačné útvary mesta,“ obhajuje novú organizačnú štruktúru J. Petráš a podčiarkuje, že takto na radnici dochádza k spojeniu úzko prepojených agend, akými sú správa majetku, jeho vysporiadanie, evidencia, exekúcie či právne služby.
Doprava pod útvar hlavného inžiniera
Treťou zo zásadných zmien novej organizačnej schémy úradu je začlenenie špeciálneho stavebného úradu na úseku dopravy pod útvar hlavného inžiniera – stavebný úrad a ŠFRB, čo vyplynulo z potreby spoločného zastrešenia preneseného výkonu štátnej správy. Štvrtá zmena je zmenou názvu. Z oddelenia strategického rozvoja a zahraničných vzťahov sa stalo oddelenie regionálneho rozvoja.
Zmeny päť rokov po audite
Podozrenie, ktoré vyslovil poslanec Imrich Žigo (SaS, SDKÚ-DS, OKS) na augustovom rokovaní mestského zastupiteľstva, že nová organizačná štruktúra kopíruje stav spred času nástupu A. Hrnčiara do funkcie primátora, hovorca vyvracia.
„Napríklad - bývalý odbor správy majetku zastrešoval aj autoprevádzku, stráženie úradu, skladové hospodárstvo a nespadalo pod neho právne oddelenie. Dnes majetkoprávny odbor rieši správu majetku komplexne, čo je najdôležitejšia zmena novej organizačnej štruktúry. Alebo, komunikácia a prezentácia mesta boli roztrúsené po viacerých útvaroch, dnes sú v jednom. Odbor všeobecnej správy sa zaoberá ľudskými a materiálnymi zdrojmi komplexne, vrátane matriky a registra obyvateľov, predtým čas výkonu tohto odboru bola pod odborom správy majetku. Teraz sa podarilo sústrediť na jednom oddelení aj výkon štátnej správy na úseku bytovej politiky a stavebného poriadku, čo predtým nebolo,“ argumentuje.
Radnica dôvodí, že zmeny sa dejú v prospech občana. Ak budú spokojní ľudia, preskupenie zamestnancov a agendy má význam.