MARTIN. Záchranári, zdravotníci, hasiči i policajti zaplnili minulý pondelok Divadelné námestie v Martine. Aj oni prišli podporiť Svetový deň prvej pomoci, ktorý už niekoľko desiatok rokov organizuje Slovenský Červený kríž (SČK). Hlavným cieľom bolo aj tentoraz upriamiť pozornosť verejnosti na základné úkony poskytovania prvej pomoci do príchodu záchrannej služby. Naučiť sa ich totiž môže každý laik.
„Tieto akcie prinútia rozmýšľať ľudí o tom, ako správne poskytnúť prvú pomoc. Do príchodu záchranárov je vždy čas minimálne 5 minút a už nedostatok kyslíka v mozgu aj za taký krátky čas spôsobuje jeho trvalé poškodenie. Jednoduchými úkonmi ako masáž srdca či umelé dýchanie môže každý zachrániť život hocijakému človeku, a to je veľmi krásne,“ vysvetlila Monika Štefanová, predsedníčka Územného spolku SČK v Martine.
Ukážky vyprostenia či meranie funkčnosti tela
Martinčania tak mohli na námestí zažiť v akcií všetky zložky záchranného a zásahového systému. Prví nastúpili na scénu hasiči, ktorí nasimulovali otvorenie havarovaného automobilu a záchranu zranených. Za asistencie hydraulických nožníc vyslobodili zakliesnené osoby, ošetrili im zranenia a následne ich odovzdali profesionálnym zdravotníkom.
Výcvik a poslušnosť psov predviedol aj kynologický klub a martinskí policajti.
Na námestí boli pripravené aj jednotlivé stanovištia, kde si ľudia mohli vyskúšať oživovanie detí i dospelých, opýtať sa na jednotlivé úkony poskytovanie prvej pomoci, profesionáli ich učili zastaviť krvácanie, priložiť tlakový obväz či stabilizovať zlomeniny.
Stánok tu mala aj Všeobecná zdravotná poisťovňa, kde záujemcom zmerali na percentá jednotlivé telesné funkcie, určili ich skutočný telesný vek, ako aj odmerali krvný tlak. Pre dobrovoľníkov bola pripravená aj možnosť darovania krvi v priestoroch divadla.
Laici ochotne spolupracujú so záchranármi
Záchranárov ale často volajú aj k falošným poplachom.
„Veľa ľudí robí tú chybu, že len čo uvidí niekoho ležať na zemi, vôbec k nemu nepristúpi, nepozrie sa, či ten človek dýcha a už volá záchrannú službu. Často máme preto zbytočné výjazdy, lebo prídeme na miesto a ten človek sa vzápätí zodvihne a odíde po svojich bez zranenia,“ opisuje záchranárka Anita Šavolová. Laikom pri poskytovaní prvej pomoci pravidelne aj cez telefón pomáhajú operátori tiesňových liniek. Tí ľudí navigujú, ako majú zraneného oživovať a resuscitovať.
„Sme príjemne prekvapení, lebo je len zlomok ľudí, ktorí nie sú ochotní do príchodu záchranárov pomôcť s oživovaním. Spolupráca s laikmi je výborná, sú síce v strese, ale to sa dá po telefóne zvládnuť a hlavne sú ochotní učiť sa,“ dodala na záver predsedníčka územného spolku SČK v Martine.