MARTIN. Takmer 80 percent z približne 1 300 zamestnancov spoločnosti Ecco Slovakia v Martine sa podľa odhadov miestnej odborovej organizácie pridalo k pokojnému protestu, ktorý mal upozorniť na štýl, akým sa za posledný rok vedie firma. Ľudia svoj postoj vyjadrili tak, že počas pracovnej zmeny nosili na odeve nálepku s prečiarknutou ovečkou.
Tichý odborársky protest
„Naším cieľom bolo upozorniť, že spôsob vedenia firmy a z toho vyplývajúci tlak rôzneho druhu vyvíjaný na zamestnancov už začína byť neznesiteľný a často prekračuje hranicu ľudskej dôstojnosti,“ zadefinoval podstatu akcie Pavol Húšťava, predseda odborovej organizácie a zamestnaneckej rady Ecco Slovakia.
Ľudia sa protestu zúčastnili i napriek tomu, že vedenie ešte pred jeho začiatkom narýchlo zorganizovalo mítingy so zamestnancami. Zástupcovia manažmentu na nich údajne neváhali použiť ani vyjadrenia, ktoré mali znaky sociálneho nátlaku.
„Keďže ma na ostatné mítingy nepozvali, bol som len na tom, ktorý sa konal na linke, kde pracujem. Na vlastné uši som počul, ako náš generálny riaditeľ vyslovil slová „ste zodpovední za svoje rodiny“ alebo „uvedomte si, čo môžete spôsobiť svojím nerozvážnym konaním.“ Podľa slov kolegov mali rovnaký obsah aj mítingy na iných linkách,“ tvrdí odborový predák.
Zaujímavá presilovka
Hladina sa definitívne neutíšila ani po skončení protestu. Manažment robil ďalšie stretnutia so zamestnancami.
„Vraj chceli zistiť, čoho sa protest týkal. Je to čudné, pretože dôvody viseli týždeň na našej nástenke.“
Zástupca zamestnancov kritizuje tiež štýl, akým vedenie prezentuje svoju agendu. V praxi to vyzerá tak, že členovia manažmentu sa hodiny radia, ako budú postupovať. Potom zorganizujú míting, kde narýchlo zavolajú len jedného človeka z odborárskeho výboru.
„Nemá vôbec žiadnu šancu, aby sa dostatočne pripravil. Proti nemu sa postavia traja, štyria manažéri a on má v takejto nevýhodnej pozícii argumentovať. Prečo rovnakú možnosť pripraviť sa a byť na mítingoch viacerí nedali aj nám? Prečo na posledné mítingy už nikoho z odborárskeho výboru ani nezavolali? Prečo nikdy nezavolali mňa, ako predsedu odborov?“ pýta sa Pavol Húšťava a jedným dychom dodáva. „Takýto postup vo mne vyvoláva obrovské pochybnosti, či je manažment firmy schopný niečo skutočne riešiť a viesť férový dialóg.“
Otázky zostali bez odpovedí
O pohľad na vzniknutú situáciu sme ešte 19. septembra požiadali aj vedenie spoločnosti Ecco Slovakia. Na druhý deň nám prišla odpoveď, že naše otázky preložili do anglického jazyka a požiadali o stanovisko Ecco Dánsko. Po týždni čakania dorazila do redakcie krátka odpoveď.
„Na základne stanoviska Ecco Dánsko, spoločnosť Ecco Slovakia nebude poskytovať informácie pre médiá.“
Naše otázky pre spoločnosť ECCO
Aká je vaša reakcia na to, že zamestnanci zorganizovali protest, prostredníctvom ktorého chceli vyjadriť nespokojnosť s tým, ako sa za posledný rok a pol vedie firma Ecco Slovakia, a tiež upozorniť, že tlak rôzneho druhu vyvíjaný na zamestnancov už začína byť neznesiteľný a je často až za hranicou ľudskej dôstojnosti?
Na mítingoch so zamestnancami, ktoré vedenie zorganizovalo ešte pred protestom, vraj manažment používal aj vyjadrenia,ako „ste zodpovední za svoje rodiny“, „uvedomte si, čo si môžete spôsobiť svojim nerozvážnym konaním.“ Viacerí v tom videli znaky sociálneho nátlaku.
Čo hovoríte na vyjadrenie zástupcu Inšpektorátu práce v Žiline pre jednu slovenskú spravodajskú televíziu, že Ecco Slovakia patrí z ich pohľadu medzi najproblémovejšie v regióne?
Aj po skončení protestu a jeho medializácii vraj manažment spoločnosti organizoval mítingy, kdebol prizvaný len jeden člen výboru z odborov. Nedostal vraj šancu pripraviť sa na tieto mítingy a proti nemu sa postavili traja, štyria manažéri. Považujete to za férový dialóg, nebol tento človek postavený do nevýhodnej pozície?