parlamentu.
BRATISLAVA, MARTIN. Na septembrovej schôdzi Národnej rady sa okrem iného preberala i správa o činnosti Generálnej prokuratúry. V rozprave vystúpil aj poslanec Andrej Hrnčiar (Most – Híd), ktorý na príklade mesta Martin dokumentoval, ako sa na Slovensku niekedy narába s inštitútom mimoriadneho dovolania generálneho prokurátora, ktorý bol do slovenského právneho poriadku zavedený v roku 1998 z iniciatívy štátnych orgánov.
Štyri rozsudky nestačili
„V prípade mimoriadnych dovolaní by mala generálna prokuratúra predovšetkým chrániť verejný záujem a odrážať nepodložené útoky na verejné financie. Žiaľ, nie vždy je tomu tak. Mesto Martin má niekoľkoročný spor o právoplatnosť zmenky, na základe ktorej istá cyperská offschorova spoločnosť od nás v súčasnosti aj s úrokmi požaduje okolo 30 miliónov eur. V prospech mesta už dvakrát rozhodol Krajský súd v Žiline a dvakrát Najvyšší súd. Keď už sme mali pocit, že je všetko za nami, tak pár dní pred uplynutím ročnej dovolacej lehoty prišlo mimoriadne dovolanie na Najvyšší súd, ktorým sa generálny prokurátor prekvapujúco postavil na stranu cyperskej spoločnosti,“ povedal Andrej Hrnčiar.
Definitíva ešte nepadla
Primátor Martina v rozhovore pre spravodajskú televíziu TA3 vyhlásil, že dovolaním sa už zaoberal senát Najvyššieho súdu, o ktorom, podľa jeho slov, dnes už bývalý sudca Štefanko verejne do médií povedal, že sa dajú jeho rozhodnutia kúpiť, že sa tam dejú nekalé praktiky.
„A čuduj sa svete, tento senát rozhodol proti mestu Martin. Zrušil všetky rozhodnutia, ktoré nám dávali za pravdu a vrátil ich na opätovné konanie. Dovolací senát potom opätovne uznal naše argumenty, pričom v súčasnosti sa čaká, ako sa definitívne na Najvyššom súde rozhodne,“ informoval o súčasnom stave sporu o právoplatnosť zmenky Andrej Hrnčiar.
Prehra sa rovná katastrofe
„Ak by sme v spore neuspeli, malo by to pre naše mesto katastrofálne následky. Dostali by sme sa pod nútenú správu a na financovanie mnohých aktivít v sociálnej oblasti, v rozvoji infraštruktúry, kultúry a športu by sme mohli absolútne zabudnúť. Nehovoriac o tom, že Slovensku, ktoré zápasí s nedostatkom financií, by sa výrazným spôsobom zvýšil verejný dlh,“ upozornil Andrej Hrnčiar. „Musíme o tom hovoriť. Je to jediná možnosť, ako dostať takéto spory pod verejnú kontrolu,“ doplnil martinský primátor.
O zmenke
Spor o právoplatnosť zmenky medzi mestom Martin a súkromným podnikateľom Martinom Gargulákom vznikol ešte za bývalého vedenia mesta, ktorému mu vtedy šéfoval Stanislav Bernát. Mesto sa v prvej polovici deväťdesiatych rokov minulého storočia zapojilo do budovania lyžiarskeho strediska na Martinských holiach, pričom sa zaviazalo, že vloží do spoločnosti nepeňažný vklad v hodnote vtedajších 103 miliónov korún. Podnikateľ bol presvedčený, že mesto záväzok nesplnilo. Bývalý primátor Stanislav Bernát naopak tvrdí, že mesto postupovalo v súlade s Obchodným zákonníkom a svoje záväzky si splnilo. V roku 2010 sa pohľadávka dostala k neznámej cyperskej spoločnosti. Hodnota spornej zmenky sa počas rozhodovania o jej právoplatnosti zatiaľ vyšplhala na viac ako 30 miliónov eur.