MARTIN. Minulý týždeň malo opäť dôjsť k očakávanému a niekoľkokrát zrušenému otvoreniu trezoru nepeňažnej časti Národného pokladu Slovenskej republiky, ktorý sa nachádza v budove Matice slovenskej (MS) v Martine a vyzbieral sa v rokoch 1993 až 1996. Malo sa tak stať za prítomnosti členov Výboru Národnej rady SR pre kultúru a média, notárky, polície a médií. Prístup k trezoru má Nadácia MS, ktorá okrem iného spravuje aj zbierku národného pokladu.
Nezákonný zásah do vlastníctva nadácie
Predseda MS Marián Tkáč však deň pred plánovanou udalosťou dostal list, v ktorom ho správca Nadácie MS Jozef Steiner požiadal, aby sa tak nekonalo bez prítomnosti zástupcov nadácie. Inak to budú považovať za nezákonný a trestnoprávne postihnuteľný zásah do vlastníckeho práva nadácie Matice. Matičiari sa už dlhšie pokúšajú skontrolovať stav pokladu, keďže existuje podozrenie z trestného činu porušovania povinností pri správe cudzieho majetku.
„Keďže ja ani iní nechceme byť vo väzení, tak sme to radšej neotvorili a nevieme, čo tam je. Ale hádam ten čas príde. Je to naozaj zložité a dúfam, že to verejnosť nebude chápať ako neschopnosť Matice, ale ako rešpektovanie názoru iných, teda demokracie v praxi. Ja osobne to vnímam ako jeden veľký trapas,“ povedal M. Tkáč.
Prieťahy s otvorením trezoru
Správca Nadácie MS pre TASR uviedol, že listom požiadal predsedu MS o sprístupnenie priestorov na 28. septembra. Účelovo však zamietol tento termín z dôvodu, že kľúče od priestoru, kde je trezor, nie sú k dispozícii.
„Termín, ktorý navrhol som z titulu mojej práceneschopnosti nemohol akceptovať. Informoval som ho, že do 21 dní mu oznámim ďalší termín. Verejne som prisľúbil, že v rámci preberania funkcie správcu, v ktorej som oficiálne zhruba mesiac, urobím inventúru kovovej časti národného pokladu. Zdôrazňujem, že zo strany nadácie nie je žiadna prekážka trezor otvoriť. Dokonca je mojou povinnosťou vykonať inventúru obsahu. Prisľúbil som, že budem o výsledku informovať médiá a verejnosť. Trvám na tomto svojom prísľube naďalej, ale bez nátlaku a mediálnych divadielok predsedu MS,“ skonštatoval J. Steiner.
Spory o kľúč a neprítomnosť kľúčových ľudí
Tkáč podotkol, že predstavitelia Nadácie MS konajú náhle, pričom navrhnutý termín 28. septembra neakceptoval pre neprítomnosť ľudí, ktorí by mali byť pri otvorení trezoru.
„Ľudia boli na akciách, nemali možnosť dať kľúč a byť pri tom. Lebo kto vie, čo v tej skrini je. Len sa hovorí, že je tam časť zlata alebo celé zlato z národného pokladu. Ako obdarovaní snáď máme právo vedieť, čo sa s darom v prospech Matice stalo. Preto chceme byť pri tom, keď sa tá skriňa otvorí. Lebo kto vie, či tam nie sú dokumenty matičného charakteru. Totiž boli časy, keď boli Matica a nadácia previazané, teraz už nie sú. Takže nemôžeme dovoliť, aby v našich priestoroch niekto cudzí otváral skriňu bez našej prítomnosti,“ dodal predseda MS.
Nadáciu Matice slovenskej založil bývalý šéf Matice Jozef Markuš. Problémy s národným pokladom začali koncom roka 2010, keď sa po Markušovi stal predsedom Marián Tkáč. Národný poklad totiž aj naďalej ostal v správe nadácie ovládanej Markušom a nové vedenie Matice sa k nemu nevedelo dostať.
Marián Tkáč odhaduje hodnotu národného pokladu na zhruba 900 tisíc eur plus obrazy a zlaté dary.