MARTIN. Martinský policajt Oto Calík sa spolu so svojím psom Lascom stali majstrami Slovenska vo výkone policajných psov v klasickej kynológii. Okrem prvenstva v kategórii jednotlivcov boli aj súčasťou tímu Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Žiline, ktorý zvíťazil v súťaži družstiev.
„Za všetkým je poctivá robota a systematický výcvik. Samé vám nič len tak do lona nespadne,“ hovorí Oto Calík.
Jeho Lasco má sedem rokov a už tri roky patrí do úzkej špičky, ktorá si dokáže obhájiť najvyššiu a zároveň najťažšiu skúšku vo výkone policajných psov. Ďalšou prednosťou je Lascova všestrannosť.
„Vie pomôcť pri širokom spektre policajnej práce od hľadania drog až po likvidáciu výtržností v miestnosti. Pracujem s ním od jeho ôsmich týždňov a je mojím tretím štvornohým parťákom.“
Skúsený psovod tajný recept na úspech nemá. Podľa neho treba od začiatku stanoviť jasné pravidlá a vtedy ide všetko o niečo ľahšie.
„Je potrebné, aby mal pes pred vami rešpekt, no nie strach. Vždy však musí jednoznačne vedieť, že pánom ste vy. Stačí na chvíľu poľaviť v zásadách a problém je na svete.“
Oto Calík súhlasí s tvrdením - aký pán, taký pes. Veľká benevolentnosť, ale aj prehnaná tvrdosť sú na škodu. Je nevyhnutné vždy nájsť správnu mieru.
„V prvom prípade si pes často robí čo chce a v druhom je zas príliš utiahnutý. Tu zohrávame kľúčovú úlohu práve my psovodi,“ myslí si.
Samotný výcvik je pomerne náročný a v čase pred podujatím, akým boli majstrovstvá Slovenska, má aj svoje špecifiká. Dá sa prirovnať k príprave športovca pred vrcholom sezóny.
„Niekoľko týždňov pred šampionátom som musel Lasca poriadne zaťažiť. Potom dostal pár dní na oddych a regeneráciu, aby súťaž, ktorá trvala od pondelka do štvrtka, zvládol. Konečný výsledok ukázal, že sa nám formu podarilo načasovať ideálne.“
Na Majstrovstvách Slovenska policajných psov v klasickej kynológii súťažilo deväť družstiev a 18 jednotlivcov, ktorí sa tam prebojovali cez krajské kolá. Svoje schopnosti si psy otestovali v troch oblastiach – poslušnosť, obranné práce a pachové práce.