MARTIN. Ponuka ministra financií Petra Kažimíra na päťpercentné zvýšenie platov v školstve sa učiteľom i nepedagogickým pracovníkom máli.
Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy tak pre nesplnenie svojich požiadaviek, ktoré tlmočil pri septembrovom ostrom proteste, vyhlásil ďalší štrajk.
Začať sa má v pondelok 26. novembra o šiestej hodine ráno. Tentoraz však jeho ukončenie nie je stanovené. Na Slovensku sa tak nemusí učiť viac dní, možno i týždňov. Ktoré školy sa k štrajku pripoja, je zatiaľ otázne.
„Štrajkovať pôjdeme všetci do nohy," povedal riaditeľ Gymnázia Viliama Paulinyho Tótha. „Návrh na päťpercentné zvýšenie platov je smiešny. Každá vláda tvrdí, že školstvo je jej prioritou, no keď má dôjsť k naplneniu sľubov, tak sa k tomu nikto nehlási," vysvetľoval odhodlanie riaditeľ.
V strednej odbornej škole obchodu a služieb v Martine sa o štrajku ešte nerozprávali. „Informácie som zatiaľ vyvesila na nástenku. Určite sa stretneme a budeme zvažovať všetky za a proti," povedala Dana Černáková.
V podobnom duchu MY Turčianske noviny informovala aj Katarína Ťapušíkova z martinskej ZŠ Jozefa Kronera. „Oficiálne sme sa ešte nevyjadrili, ale štrajk medzi pedagógmi rezonuje. Päťpercentné zvýšenie platov je nedostatočné, minimálne desať percent by sme mali dostať. Osobne by som do štrajku išla, ale zatiaľ je to len moje osobné stanovisko," nechala sa počuť Katarína Ťapušíková.
V rozhovoroch s niektorými učiteľmi však bolo badať aj obavy z rozsiahlejšieho štrajku.
„Učiteľ by mal najmä učiť. Neviem si predstaviť, keby bol štrajk viacdenný. V konečnom dôsledku by to poškodilo najmä žiakov. Tým však nechcem povedať, že naše požiadavky nie sú oprávnené," povedala nám pedagogička z horného Turca, ktorá si ale neželala byť menovaná.
Problémom by mohlo byť aj to, že počas štrajku by učitelia prišli o časť platu. Navyše, museli by si sami platiť odvody do zdravotných poisťovní.
„To je ďalšie riziko. Mnohí z nás si jednoducho nemôžu dovoliť ostať bez príjmov," povzdychla si nemenovaná učiteľka.
Odborári chcú vyhlásením štrajku upozorniť vládu, poslancov NR SR i verejnosť na neudržateľnosť súčasného stavu v školstve a trvalú krízu v odmeňovaní jeho zamestnancov.
„Opätovne žiadame o navýšenie podielu z HDP pre školstvo z rozpočtu SR. Veríme, že vyhlásenie štrajku otvorí cestu k úspešnému rokovaniu s prezidentom SR, predsedom vlády SR a poslancami NR SR o požiadavkách Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku," píše sa vo vyhlásení Rady Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku.