MARTIN. Pri výstavbe vodovodu, ktorý realizuje spoločnosť TURVOD smerujúcom z Kolónie Hviezda na Záturčie sa privolaným archeológom podarilo nájsť zaujímavé nálezy. Na lúkach nad sídliskom Záturčie neďaleko kaštieľa sa kedysi rozprestierala osada z doby bronzovej, ktorá pochádza z roku 1000 p.n.l.
„Zachytili sme niekoľko objektov z tohto obdobia. Boli to jamy vykopané v zemi, ktoré obsahovali napríklad keramiku, uhlíky, či mazanicu. Podľa nájdeného materiálu ide o okraj sídliska, lebo sme oblasť mohli preskúmať len v rámci stavby, ktorá nám vymedzovala priestor o ploche 80x6 metrov,“ približuje archeológ Milan Horňák zo spoločnosti VIA MAGNA.
Našli keramiku aj kosti
Z objavených artefaktov dominuje zdobená hrubostenná keramika, zvyšky misiek, dná hrncov, dokonca sa našli aj zvieracie kosti. Keramiku dávni osadníci zdobili žliabkovaním a ryhami sivej až čiernej farby, keďže ich vypaľovali načierno bez prístupu kyslíka. Podľa archeológa však nešlo o typickú kuchynskú keramiku, ale o úžitkovú. Ľudia z doby bronzovej do nej dávali napríklad žito alebo mlieko a keďže slúžila len na skladovanie zásob, nebola pracne vyzdobená.
„Ľudia v časti tejto osady nebývali, ale mali tu niečo ako dvor, kde boli zásobnice, sklad potravín alebo tu vykopávali jamy, aby získanú hlinu použili na stavebnú činnosť,“ vysvetľuje Milan Horňák.
Objavená osada z doby bronzovej sa rozprestierala na kopci, aby nebola zaplavovaná a svietilo tam slnko.
„Jej celková rozloha mohla byť okolo 100x150 metrov. Osídľovalo ju približne 30 ľudí z roľníckeho prostredia, ktorí žili asi v piatich domoch,“ opisuje archeológ Horňák a zároveň dopĺňa, že majetnejší obyvatelia sa kedysi sústreďovali nad dnešnou Kolóniou Hviezda v opevnenom hradisku.
Hradisko zásobovali potravou
„Dediny ako táto, ktorú sme objavili sa nachádzali v takzvanom podhradí a hradisko ako centrum, odtiaľ zásobovali potravinami. Osady boli chudobnejšie, preto je tam menší výskyt
bronzových predmetov. Ľudia používali zväčša drevené náradia alebo kostené predmety,“ menuje obvyklé náradie praľudí.
Archeológovia majú z každého objavenia nejakého artefaktu vždy veľkú radosť.
„My sme boli privolaní k výstavbe vodovodu a určite sme sa aj tešili, lebo ten úsek ešte nebol preskúmaný. Boli tam pasienky, rovné plochy, úrodná pôda, oblasť nebola zaplavená, takže sme predpokladali, že niečo nájdeme. A to sa nám aj potvrdilo,“ teší sa Milan Horňák.