Vozíčkárom komplikujú život bariéry

Imobilným občanom Turčianskych Teplíc občas komplikuje život nedostatok bezbariérových prístupov v kúpeľnom meste.

Mamičky s kočíkmi sa cez mostík v kúpeľnom parku dostanú na druhú stranu len ťažko.Mamičky s kočíkmi sa cez mostík v kúpeľnom parku dostanú na druhú stranu len ťažko. (Zdroj: CHIR)

TURČIANSKE TEPLICE. Bezbariérové prístupy v kúpeľných mestách sú nevyhnutnosťou. Jedným z takých miest sú aj Turčianske Teplice, ktoré však bezbariérové prístupy do úradov, na chodníky či do obchodov pre imobilných či ťažko chodiacich pacientov alebo mamičky s kočíkmi nemá úplne vybudované.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vozíčkári sú nespokojní

Komplikácie s pohybom po meste nám potvrdil aj jeden Turčianskotepličan, ktorý na vozíku strávil viac ako polstoročie. Jeho pohľad na bezbariérovosť v kúpeľnom meste je naozaj kritická. Počas nášho krátkeho stretnutia stihli zhodnotiť situáciu aj s manželkou.

SkryťVypnúť reklamu

„Aj keď je na jednej strane chodníka spravený bezbariérový prístup, ktorým prejdem cez cestu, na protiľahlom chodníku je pre nás vozíčkárov iná prekážka, ktorú nie je možné bez pomoci inej osoby prekonať. Aj minule som vyšiel na cestu z parku na chodník na Školskej ulici a ďalej som sa už dostať nemohol. K tomu začalo ešte pršať a ja som tam mokol až kým neprišla pomoc,“ posťažoval si.

Ďalší invalidný senior, ktorý sa do kúpeľov prišiel zotavovať, opäť zhodnotil bezbariérovosť v Tepliciach veľmi negatívne.

Imobilní občania narážajú na prekážky - napríklad pri priechodoch pre chodcov. Chodníky v týchto miestach majú aj 20 cm vysokú obrubu a pre vozíčkára, ktorému nemá kto pomôcť vyjsť na chodník, je to neprekonateľná prekážka. Obtiažne je tak dostať sa na chodník napríklad na Hájskej ulici, do parku na Školskej ulici alebo do parku z Ulice SNP. Pri niektorých chodníkoch v mieste priechodu pre chodcov je aspoň dorobený prístup na ne pomocou dovezeného betónu, ktorý vytvára dojem akého-takého nájazdu.

SkryťVypnúť reklamu

Problematické miesta aj pre matky s kočíkmi sa nájdu i v kúpeľnom parku. Keď chcú prejsť po jednom z mostíkov na druhú stranu parčíka, bránia im v tom schody. Niektoré mamičky si už stihli vymyslieť aj zlepšovák. Najskôr prenesú cez most dieťa a potom samostatne kočík.

Čo na to primátor?

Primátor Turčianskych Teplíc Michal Sygút si problémy invalidov spôsobené zlým prístupom napríklad na chodníky uvedomuje.

„Bezbariérovosť je naozaj potrebné vyriešiť. Zvlášť v kúpeľných mestách ako sú aj Turčianske Teplice, do ktorých sa chodia liečiť zdravotne ťažko postihnutí alebo imobilní pacienti. Mesto vo všetkých projektoch, ktoré v rámci rekonštrukcií pripravuje, počíta s bezbariérovosťou a dokonca aj s navádzacími pruhmi pre slabozrakých,“ ubezpečil primátor.

SkryťVypnúť reklamu

Prístupy bez bariér majú podľa neho svoje plusy aj mínusy. Pozitívom je to hlavne pre spomínaných vozíčkárov, slabozrakých či matky s kočíkmi, lebo sa všade jednoducho dostanú. Ako uviedol Michal Sygút, horšie to už bolo pri rekonštrukcií chodníka, ktorý má riešiť bezbariérovosť.

„Ide o chodník, ktorý nemá rovný, ale vlnitý povrch kvôli nájazdu. Potom na úrad prichádzajú hlavne starší ľudia a sťažujú sa, že najmä v zimných mesiacoch nemajú na takomto chodníku stabilitu a zle sa im tadiaľ ide aj s paličkami, keďže kráčajú po vlnovke,“ opisuje vzniknuté komplikácie, ale zároveň priznáva, že v meste je stále množstvo nezrekonštruovaných komunikácií a chodníkov, kde bezbariérovosť chýba, a preto to riešia postupne.

Bariéry sa odstraňujú

Opravami už prešla napríklad Ulica slobody a prístup bez bariér bol zohľadnený aj pri detských ihriskách, rekonštrukcii sídla Slovenskej pošty či pri vstupe na mestský úrad. Mesto má už vydané stavebné povolenie na rekonštrukciu námestia a priľahlých ulíc a čaká ho aj renovácia železničnej stanice, kde budú prechody k vlakom riešené aj pre imobilných cestujúcich. V súčasnosti prestavbou prechádza divadelná sála Kultúrneho domu, kde je bezbariérovosť zabezpečená bočnými vchodmi.

„Bezbariérovo nemáme riešené napríklad kino, kde schody potrebujú rekonštrukciu, ale na ňu žiaľ nemáme financie. Podali sme projekt o príspevok na digitalizáciu a ak dostaneme peniaze, možno spravíme z divadelnej sály multifunkčný priestor a kino sa pokúsime predať,“ prezradil plány teplický primátor.

Občasné komplikácie s pohybom vozičkárov v teplickom parku neunikli ani Michalovi Sygútovi. Ako však vysvetľuje, park je vlastníctvom Slovenských liečebných kúpeľov (SLK) a problematické prístupy sa nájdu aj pri aquaparku, ktoré kúpele taktiež spravujú. Ako primátor ďalej uvádza, riaditeľka kúpeľov mu vraj osobne sľúbila, že sa o to postarajú, ale ostalo len pri slovách. „Ten, kto poskytuje kúpeľnú starostlivosť a liečbu, by mal bezbariérovosť rozhodne riešiť, lebo je to hlavne v ich záujme,“ myslí si primátor.

Bezbariérovosťou sa zaoberajú i kúpele

SLK zdieľajú názor, že z ich strany je všetko v poriadku a kritiku by si v tomto smere zaslúžilo predovšetkým mesto. Podľa predsedu predstavenstva SLK Mikuláša Trstenského majú pre imobilných pacientov vypracované špeciálne plány bezbariérovosti pre ich pohyb na území kúpeľov.

„Naša zásadou je, že náš imobilný klient sa musí dostať na ktorýkoľvek bod kúpeľov samostatne. Svedčia o tom aj dosiahnuté medzinárodné certifikáty, ktorých získanie je podmienené práve splnením komplexnej bezbarierovosti kúpeľov,“ informoval M. Trstenský a vzápätí dodal, že často registrujú sťažnosti klientov práve na problematický pohyb po meste.

„Náš imobilný klient sa napríklad sťažoval, že sa nevie dostať do kancelárie primátora bez toho, aby ho tam ručne vyniesli. Rovnako sa niektorí nevedia dostať aj do mestského kina,“ opisuje ponosy pacientov. Kritizovaný mostík v kúpeľnom parku nepovažuje za až tak problematický, keďže sa tam nachádza ešte jeden, ktorým sa dá na druhú stranu bez komplikácií dostať.

K otázke neplnení sľubov voči primátorovi zaujal predseda predstavenstva jednoznačné stanovisko.

„Som jediná osoba, ktorá môže sama v mene kúpeľov veci dohodnúť. Pred primátorom som dvere nezatvoril. To on sa so mnou nestretol, nerozprával a určite som mu asi 5 rokov nič nesľúbil,“ vyhlásil na záver Mikuláš Trstenský.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 441
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 622
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 405
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 449
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 6 044
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 636
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 555
  8. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 4 086
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Obľúbený predajca elektroniky NAY pokračuje vo svojom VEĽKOM VÝPREDAJI.


Anastasia Kuzminová a Liliana Hausnerová.

Liliana Hausnerová si vďaka svojej bežeckej záľube užila deň, na ktorý nezabudne do konca života.


Branislav Kováčik z Martina.

Husle Branislava Kováčika poznajú vo svete.


Monika Maruňáková 1

Uctili si dôležité momenty našich dejín.


TASR

Už ste čítali?