Štvrtok, 7. júl, 2022 | Meniny má Oliver

Otvorili bohatstvo rodinných albumov

Do druhého decembra je v martinskej Turčianskej galérii sprístupnená výstava Obrazy stratenej pamäti. Výstava návštevníkom odkrýva umenie fotografie v dejinách Turca do roku 1950. O tomto ojedinelom projekte hovoríme s autorkami koncepcie výstavy Jarmilou

Výstava ihneď upútala návštevníkov.Výstava ihneď upútala návštevníkov. (Zdroj: Autorka)

Kováčovou a Evou Králikovou.

Čo motivovalo vznik tejto výstavy?

- Na jej začiatku bol dar Turčianskej galérii - fotografická pozostalosť sochára Fraňa Štefunku, ale súbežne s tým aj návšteva výstavy Nové Slovensko v Bratislave v roku 2011. Na nej sa okrem klasických výtvarných artefaktov nachádzali aj dobové fotografie, mnohé nielen ako dokument. A medzi nimi boli aj pozoruhodné fotografie martinskej medzivojnovej osobnosti -Jána Galandu. Vznikla tak autorská predstava, ktorá nám v prvej etape projektu umožnila bližšie sa zoznámiť s menami etablovaných či do istej miery profesionálnych majstrov fotografie konca 19. a prvej polovice 20. storočia. Boli nimi napríklad Ján Halaša či spomínaný Ján Galanda.

SkryťVypnúť reklamu

Boli tieto osobnosti vnímané ako autori fotografií?

- Ich fotografická tvorba v kontexte s inými fotografmi v časovo vymedzenom období do polovice 20. storočia, teda spadajúca do zrodu moderných dejín mesta a regiónu, bola doposiaľ neznáma a v Martine je vôbec prvýkrát prezentovaná. Ale aj mená ako Pavol Socháň, ktorý žil a tvoril v Turč. Sv. Martine, a ktorého fotografická tvorba ďaleko presiahla hranice regiónu, či tvorba Karola Plicku, pražského rodáka, nezabudnuteľného dokumentaristu ľudovej kultúry na Slovensku, neboli vnímané v kontexte tvorby umenia. Rozsiahle umelecké zázemie Turč. Sv. Martina do 1. polovice 20. storočia ale vytvorilo predpoklad, že fotografia ako dokument sa stala jeho súčasťou, ale dosiaľ pomerne málo preskúmanou. Okrem mien tých najznámejších, ktorí sa spomínajú aj v oficiálnych publikáciách o dejinách slovenskej fotografie, tu boli aj dodnes málo známi majstri fotografie, vďaka ktorým nám život mesta a regiónu je dnes podstatne bližší. Zanechali výraznú stopu a vytvorili tradíciu, na ktorú nadviazali v 2. polovici 20. storočia osobnosti, akými nesporne boli Eugen Lazišťan, Ján Dérer či Filip Lašut. Ale aj ďalší, ktorých tvorba je predstavená vo viacerých obrazových publikáciách a ktorej výskumu by sa mala venovať ďalšia časť tohto projektu.

SkryťVypnúť reklamu

Prečo je Martin mestom, v ktorom vznikali jedinečné fotografie a v ktorom našli miesto pre svoju tvorbu známi fotografi? Prečo sa fotografii venovali aj ľudia, ktorí sú známi v inom druhu výtvarného umenia?

- Kultúrna spoločnosť Turč. Sv. Martina konca 19. a v prvej polovice 20. storočia bola veľmi početná, a najmä bohato štrukturovaná. Mesto vytvorilo profesné a existenčné zázemie mnohým výtvarným osobnostiam, ktoré sa sem sťahovali predovšetkým za prácou, ale i za vznešeným poslaním tvoriť moderné umenie. Vznikali a pôsobili tu Matica slovenská, Slovenské národné múzeum, žilo tu hodne literátov, žurnalistov, dramatických umelcov, tu sa rozvíjal moderný polygrafický priemysel, ktorý združoval odborníkov z rôznych iných profesných disciplín. Je preto len prirodzené, že tu mali svoje uplatnenie aj majstri čiernobielej fotografie, z ktorých mnohí doviedli toto predovšetkým technické médium vnímané ako nástroj pre dokumentáciu osoby, udalostí, resp. atmosféry prostredia, teda súkromnej, resp. rodinnej či mestskej alebo miestnej pamäti, na hranicu regulérne akceptovaného výtvarného diela. Svedčí o tom časť výstavy venovaná tvorbe Jána Galandu, presnejšie tematizované cykly jeho jedinečných reportážnych fotiek z obdobia pred druhou svetovou vojnou i tesne po nej.

SkryťVypnúť reklamu

Výstava s názvom Obrazy stratenej pamäti nie je prvou podobnou na pôde Martina. Už v predchádzajúcich rokoch sa Martin a ľudia tohto mesta na fotografii predstavovali v monotematicky orientovaných výstavách. Je táto aktuálna pokračovaním načatej série, alebo úplnou novinkou v tomto druhu umenia?

- Obrazy stratenej pamäti nie sú prvou fotografickou výstavou predstavenou v meste, ba ani v Turčianskej galérii. V predstavenej koncepcii však ide o prvú skupinovú výstavu tohto druhu, kde sa súbežne s autorským vkladom jednotlivých fotografov objavila aj tvorba dobových ateliérov, ktoré pôsobili na území mesta. Ich mená (okrem tých najznámejších) sú väčšinou anonymné, približujú nám ich pečiatky na starých kabinetných rodinných fotografiách. Väčšinou ani neboli predmetom záujmu bádateľov starej fotografie, ktorí sa viac sústreďovali na ich obsah, ikonografiu ,historičnosť zobrazeného javu či osobnosti. Ich tvorcov spoločnosť chápala ako dobrých remeselníkov, vďaka ktorým sa plnili rodinné albumy či dokumentačné archívy. A práve bohatstvo týchto archívov uložených v Slovenskej národnej knižnici - Archíve literatúry a umenia či v Slovenskom národnom múzeu nám umožnili pripraviť výstavu v prezentovanej podobe.

Čo všetko alebo koho všetko na výstave návštevníci nájdu?

- Návštevník sa zoznámi s historickou podobou svojho mesta, ale aj ľudí, ktorí ho tvorili, a to prostredníctvom autentických dokumentov – dobovej fotografie. Ide vlastne iba o torzo z preštudovaného a napokon získaného materiálu, ktoré sa na výstavu dostalo. Ale aj tak, členovia známych rodín, ktorí tvorili históriu mesta – Vajanskovci, Gašparíkovci na dosiaľ neznámej fotografii z pôvodného rodinného domu, fotografie zo známej výstavy Čipiek a výšiviek z roku 1887, ktorá vlastne položila základ dnešnej bohatej kolekcie Slovenského národného múzea, neznáma rodina obuvníka Stachu z Prieložteka, ale aj skutočne pôvabný portrét niemenej pôvabnej Hany Gregorovej. Ten výpočet je oveľa rozsiahlejší. Neopakovateľným a pre domácich cenným a objavným dokumentom doby je rozsiahlejšia kolekcia fotografií rodáka Jána Galandu, ktorý jedinečným okom reportéra zachytil udalosti nielen zo života vlastnej rodiny, ale aj napríklad z výstavby dominantnej budovy Vzájomnej roľníckej pokladnice (dnešnej Unicreditbanky), ale aj vojnou zničenej železničnej stanice, turistickej chaty na Martinských holiach či neopakovateľnú atmosféru oslobodenia Martina. Zvlášť podmanivú atmosféru majú fotografie vrcholov Malej a Veľkej Fatry, Blatnice, Sklabinského zámku či séria fotiek majstrovsky dokumentujúcich „Sokolský slet“ z tridsiatych rokov v Martine. Výstavu treba navštíviť a ešte lepšie následne doma zalistovať v rodinných albumoch a presvedčiť sa, aké dosiaľ málo známe bohatstvo ukrývajú.

Bol pre vás výber fotografií ťažkou prácou, alebo skôr radosťou?

- Bola to skôr práca detektívna. Mala cieľ vyskúmať a pomenovať tvorcov jednotlivých fotografií, ale často aj tých, ktorí sú na nej zobrazení. O to náročnejšia, že máloktorá fotografia ako dokument z toho staršieho obdobia obsahuje informácie, ktoré by uľahčili jej identifikáciu. Podobne to bolo aj s jej tvorcami, s ktorými sme sa nestretli ani v doposiaľ známych publikáciách a tak ešte bude potrebné veľa bádať...

Prečo je dnes fotografia, presnejšie predovšetkým stará fotografia taká pekná, taká cenená a taká dôležitá pre históriu rodiny, mesta či spoločnosti?

- Každá fotografia, a najmä tá tzv. stará, nesie punc objavu. Treba ju však správne „rozlúštiť„ identifikovať jej obsah, prisúdiť autora, aby sa stala verným (či skôr exaktným) dokumentom doby a prostredia, ktoré zobrazuje.

Existuje na Slovensku ešte mesto, ktoré sa môže pochváliť podobným fotodedičstvom ako Martin?

- Dejiny slovenskej fotografie približujú mnohé mená fotografov z rôznych miest, Martin nie je výnimkou. Samozrejme, ani ich posledné vydanie z roku 1989, ktoré vyšlo vo Vydavateľstve Osveta (Ľudovít Hlaváč) určite nie je poslednou publikáciou svojho druhu, a ako ukázal náš výskum vo vzťahu k nášmu mestu, bolo by do nej čo dopĺňať... Treba si len želať, aby takto koncipovaná výstava oslovila najmä tých, ktorí sa chcú potešiť vzácnou nostalgickou atmosférou starých fotografií, dešifrovať ich obsah a nadchnúť pre súkromné bádanie v starých rodinných albumoch. Už sa tešíme na pokračovanie nášho časovaného projektu – Fotografiu umenia Turca po roku. 1950, resp. monografickú výstavu venovanú tvorbe martinského fotografa Jána Galandu.

Najčítanejšie na My Turiec

Inzercia - Tlačové správy

 1. 30 rokov kvality spojenej so svetovými značkami automobilov
 2. Náklady na bývanie môžu potrápiť váš rodinný rozpočet. Čo s tým?
 3. Našou prioritou je otvorená komunikácia so študentmi
 4. Život na hradoch nebol romantickou rozprávkou
 5. Na Orave pribudne nová predajňa Kauflandu – v Tvrdošíne
 6. Sky Park je inteligentný vďaka technológiám Siemens
 7. 5 dôvodov, vďaka ktorým je v roku 2022 cestovanie vlakom smart
 8. Akú trasu si vybrať do Chorvátska a koľko vás bude stáť
 1. Hotel Satelit sa mení na bytový komplex Camelia Residence
 2. Život na hradoch nebol romantickou rozprávkou
 3. Našou prioritou je otvorená komunikácia so študentmi
 4. Na Orave pribudne nová predajňa Kauflandu – v Tvrdošíne
 5. Sky Park je inteligentný vďaka technológiám Siemens
 6. Náklady na bývanie môžu potrápiť váš rodinný rozpočet. Čo s tým?
 7. 5 dôvodov, vďaka ktorým je v roku 2022 cestovanie vlakom smart
 8. Na Orave pribudne nová predajňa Kauflandu – v Tvrdošíne
 1. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí! 16 642
 2. Mladá nádej Slovenska. Pracoval aj pre americkú armádu 15 373
 3. Kam na samozbery marhúľ, broskýň, levandule alebo malín 9 950
 4. Foodblogerka Nikoleta Kováčová: Prečo nechcem deti 8 261
 5. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami 5 699
 6. Akú trasu si vybrať do Chorvátska a koľko vás bude stáť 5 630
 7. Vychádza nový časopis pre šikovné ruky a útulný domov 4 610
 8. Vypnite si reklamu na SME.sk a odomknite všetky články 3 319

Blogy SME

 1. Tomáš Jacko: Učitelia k miešačke a učiteľky na chodník
 2. Jan Pražák: Když padla facka
 3. Milan Removčík: Cez Martinské hole do Strečna.
 4. Lórant Kulík: Výstava: Obete komunizmu na Slovensku, Adam Droppa sa stal obeťou kolektivizácie
 5. Helena Michlíková: Leto a čo potom ?
 6. Marian Letko: V krajine slnka, hmly, dažďa a síry (2. časť)
 7. Samuel Ivančák: Veľké mikropríbehy Mariana Zimu (rozhovor)
 8. Roman Kebísek: Na hrob maliara Maleviča pri Moskve sa zabudlo a rozorali ho. Teraz je tam nová štvrť
 1. Ján Šeďo: Mám 46 rokov, 4 deti a veľa skúseností - bránil sa dnes E. Heger u B. Závodského.(Oprava mena). 24 248
 2. Martina Hilbertová: Utečenci spali na lehátkach a platili za nich ako v luxusnom hoteli. 10 351
 3. Vanda Tuchyňová: Svedectvo bývalého krajského predsedu OĽANO v Žiline 7 382
 4. Post Bellum SK: Návrat mohol byť ťažší ako útek 4 921
 5. Marián Kozák: Stretnutie s mojimi spolužiakmi z vysokej školy v Nitre po 16 rokoch 4 506
 6. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť IVa) 3 799
 7. Martin Greguš: Práca za 216 eur s DPH/hod? Pozrite si závery z kontrol v mestských podnikoch. Metropolitný inštitút - za dva roky na bežné výdavky o milión EUR viac 3 431
 8. Tomáš Jacko: Ako dostať Róma z osady na Harvard 2 627
 1. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Žijeme si tu ako v rozprávke
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 42. - Arktída - Príbeh havárie vzducholode Italia podľa priameho účastníka Běhounka
 3. Lívia Hlavačková: Týždenne zjete jednu kreditku v podobe mikroplastov
 4. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku)
 5. Jiří Ščobák: Bude Ukrajina po vojne prosperovať? A my s ňou?
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 41. - Arktída - Roald Amundsen, Umberto Nobile a Expedícia Norge - 1926
 7. Monika Nagyova: Nebyť matkou je úžasné
 8. Jiří Ščobák: Skepsia okolo kryptomien: Ktoré kryptomeny naozaj nie sú pre začiatočníkov?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Hádzanári majú za sebou extraligový žreb.

Do extraligy sa martinský tím vracia po ôsmich rokoch.


19 h
Inscenácie v programe podali dôležitú správu o stave slovenskej spoločnosti očami divadelníkov.

Organizátori hodnotia festival ako jednoznačne úspešný.


a 1 ďalší 5. júl
Priamy súboj o tretie miesto medzi celkami T-klub a AC Roma skončil remízou.

Súboj prvých dvoch celkov museli odložiť, pretože obidvaja reprezentovali Martin na majstrovstvách Slovenska.


4. júl
Ilustračné foto

V zdravotníctve pracuje už 30 rokov a tvrdí, že situácia v ňom je čoraz horšia.


4. júl

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

K nezvládnutej organizácii sa vyjadrili aj usporiadatelia z agentúry Profi Event.


5. júl

Strelnú zbraň použili prvý raz.


5. júl

Budova nebola poistená.


21 h

V tohtoročnom boji o primátorské kreslo zabojuje aj jedna žena.


17 h

Blogy SME

 1. Tomáš Jacko: Učitelia k miešačke a učiteľky na chodník
 2. Jan Pražák: Když padla facka
 3. Milan Removčík: Cez Martinské hole do Strečna.
 4. Lórant Kulík: Výstava: Obete komunizmu na Slovensku, Adam Droppa sa stal obeťou kolektivizácie
 5. Helena Michlíková: Leto a čo potom ?
 6. Marian Letko: V krajine slnka, hmly, dažďa a síry (2. časť)
 7. Samuel Ivančák: Veľké mikropríbehy Mariana Zimu (rozhovor)
 8. Roman Kebísek: Na hrob maliara Maleviča pri Moskve sa zabudlo a rozorali ho. Teraz je tam nová štvrť
 1. Ján Šeďo: Mám 46 rokov, 4 deti a veľa skúseností - bránil sa dnes E. Heger u B. Závodského.(Oprava mena). 24 248
 2. Martina Hilbertová: Utečenci spali na lehátkach a platili za nich ako v luxusnom hoteli. 10 351
 3. Vanda Tuchyňová: Svedectvo bývalého krajského predsedu OĽANO v Žiline 7 382
 4. Post Bellum SK: Návrat mohol byť ťažší ako útek 4 921
 5. Marián Kozák: Stretnutie s mojimi spolužiakmi z vysokej školy v Nitre po 16 rokoch 4 506
 6. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť IVa) 3 799
 7. Martin Greguš: Práca za 216 eur s DPH/hod? Pozrite si závery z kontrol v mestských podnikoch. Metropolitný inštitút - za dva roky na bežné výdavky o milión EUR viac 3 431
 8. Tomáš Jacko: Ako dostať Róma z osady na Harvard 2 627
 1. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Žijeme si tu ako v rozprávke
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 42. - Arktída - Príbeh havárie vzducholode Italia podľa priameho účastníka Běhounka
 3. Lívia Hlavačková: Týždenne zjete jednu kreditku v podobe mikroplastov
 4. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku)
 5. Jiří Ščobák: Bude Ukrajina po vojne prosperovať? A my s ňou?
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 41. - Arktída - Roald Amundsen, Umberto Nobile a Expedícia Norge - 1926
 7. Monika Nagyova: Nebyť matkou je úžasné
 8. Jiří Ščobák: Skepsia okolo kryptomien: Ktoré kryptomeny naozaj nie sú pre začiatočníkov?

Už ste čítali?