MARTIN. Vojnoví veteráni, bývalí vojaci, ako aj fanúšikovia vojenskej techniky môžu zažiť návrat do čias česko-slovenskej armády. Buď si pozrú film Tankový prápor alebo navštívia obchody s armádnou technikou, kde zoženú originálne predmety z vojny, uniformy alebo hoci aj tank. V Turci je podobných obchodov hneď niekoľko. Vyradenú ťažkú vojenskú techniku majú pri obci Rakovo, v Martine a v Sučanoch je zas predajňa army shopu.
Trpezlivosť tanky prináša
Kúpiť si spomínaný tank je možno jednoduchšie ako by sa očakávalo. Buď musíte byť zberateľom vojenskej techniky alebo vlastniť licenciu na obchodovanie s vojenským materiálom. Každopádne vás čaká množstvo vybavovania rôznych povolení a siahodlhá komunikácia s Ministerstvom hospodárstva. Čiže pokiaľ sa chcete pred priateľmi popýšiť takým obrneným transportérom, najskôr sa musíte obrniť poriadnou dávkou trpezlivosti. Predajcu v army shope Branislava Šeba už požiadavka na kúpu tanku vôbec netankuje. „Bežne sa stáva, že príde zákazník, ktorý u nás dopytuje ťažkú vojenskú techniku. Ľudia majú záujem aj o vetriesky, GAZ-y, nákladné autá i tatry. Vieme zabezpečiť aj stíhačku, nie je problém,“ hovorí s úsmevom predajca a zároveň upresní, že ide o vyradenú vojenskú techniku, ktorá sa však ešte dá spojazdniť. Cena tanku sa môže pohybovať od 6 tisíc do 20 tisíc eur v závislosti od typu a roku výroby. V Rakove a v Sučanoch sme našli aj niekoľko nefunkčných rakiet, či makety lietadiel slúžiacich ako terče, ktoré používali piloti na skúšku zameriavania.
Vojenské trenky na každú postavu
V martinskom sklade na vás zase čaká množstvo vecí z čias česko-slovenskej armády. Kúpiť si tu môžete napríklad vojenské zimné čižmy, ako aj uniformy armády Slovenskej republiky, ktoré nosili vojaci základnej vojenskej služby. Tie doslova hľadajú zberatelia, ochotníci i múzeá.
„Zháňajú ich najmä ľudia, ktorí prevádzkujú lesnú železnicu. Z týchto uniforiem si ich prerábajú podľa potrebných historických vzorov, keďže strih sa im na to hodí a cena saka je len 1,40 eur,“ prezrádza Branislav Šebo a dodáva, že dobre sa predávajú aj plynové masky. Tých sa dožadujú autolakýrnici, stolári alebo natierači podzemných nádrží, aby nemuseli dýchať výpary z farieb a ostali pri zmysloch.
Doslova na dračku idú bavlnené vojenské trenírky.
„Pýtajú ich hlavne starší chlapi. Majú skrátka dobrý strih, ktorý ľuďom sedí,“ smeje sa Šebo. Okrem krepsilónových ponožiek, naberačiek, nožov, kanistrov, kedysi obľúbených ešusov, armádnych spacákov, prílb, oblečenia a všakovakej vojenskej výbavy tu zoženiete aj balistické pláty do ochranných viest. Momentálne sú síce po záruke, ale kedysi svoj účel plnili, rovnako ako ostatné, dnes už archaické vojenské predmety, vhodné akurát tak na výstavu.