Od minulého týždňa funguje internetový portál potravinových kontrol. V súčasnosti na ňom nájdete i dvadsať turčianskych predajní.
BRATISLAVA. MARTIN. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR spustilo minulý týždeň do prevádzky internetový portál potravinových kontrol na adrese kontrola.mpsr.sk. Nájdete na ňom mapu s prevádzkami po celom Slovensku a zoznam obchodov spolu s adresami, v ktorých inšpektori veterinárnej a potravinovej správy zistili nedostatky. Zatiaľ portál funguje v testovacej prevádzke a s veľmi strohými informáciami.
Viac záhad ako faktov
Na stránke ste minulý týždeň mohli nájsť aj dvadsať predajní v Turci, v ktorých kontrolóri našli isté nedostatky. Zverejnené informácie však toho ľuďom veľa neprezradia. Nezistia presný dátum kontroly, aký druh tovaru je problematický, či už je nedostatok odstránený alebo akú sankciu obchodník dostal. V mnohých prípadoch sú pochybenia opísané skratkami SPP, HACC a DDD. Vysvetlivky k nim však na portáli nenájdete.
„Spotrebiteľ potrebuje konkrétne a jasné informácie, aby ich ľahko pochopil. Ak sa predajňa dopustila napríklad klamlivého predaja, je potrebné vedieť, čo predávala klamlivo,“ povedal pre Hospodárske noviny predseda Asociácie spotrebiteľov Slovenska Miloš Lauko.
Keď sa rúbe, lietajú aj triesky
„Kontrolóri u nás boli pred niekoľkými týždňami. Dostali sme pokutu asi 20 eur a nedostatky hneď odstránili. Stále však figurujeme na mape. Keď čítam tie titulky, ako pozrite si zoznam špinavých predajní, a nájdem tam aj nás, ide ma šľak trafiť,“ povedal nám jeden z majiteľov, ktorého obchod sa nachádza na zozname.
Podobnú celú situáciu vníma aj ďalší turčiansky podnikateľ. Jeho prevádzka je tiež na listine hanby. Podľa neho ide len o to, že zas sa chce niekto ľuďom ukázať, ako ten dobrý, čo ich chce chrániť. Ostatné dôsledky sú mu ukradnuté.
„Po tom, ako sme dostali pokutu, nás boli preverovať už dvakrát a nič nenašli. Zo zoznamu nás ale nik nevymazal a známi sa ma pýtajú, čo za podradný tovar predávam. Dlho im musím vysvetľovať, že to tak naozaj nie je. Ani nemám chuť zisťovať, čo si teraz o nás myslia ostatní zákazníci.“
Málo peňazí, málo muziky
„Privítame každý podnet. Naším zámerom je, aby ľudia vedeli, čo jedia a aby mali možnosť konzumovať len kvalitné potraviny,“ tvrdí hovorkyňa rezortu pôdohospodárstva Magda Tóth-Železňáková.
Informačná hodnota portálu, ktorý je dielom dvoch študentov zo Žiliny, by sa mala časom zlepšovať. O jeho cene zatiaľ ministerstvo rokuje.
„Konečná suma by nemala presiahnuť tritisíc eur,“ dodala Tóth-Železňáková.
Podobná stránka – Informační centrum bezpečnosti potravín funguje aj v susednom Česku. Má však inú štruktúru. Neobsahuje síce mapu predajní, ale aktuálne varovania o nebezpečných výrobkoch či všeobecné informácie o kvalite. České ministerstvo pôdohospodárstva ho spustilo už v roku 2002 a podľa hovorkyne rezortu Kateřiny Böhmovej stál 900-tisíc českých korún.