MA
MARTIN. Už piaty rok si dávajú „klubisti“ pravidelne v novembri zraz práve na pôde martinského kina Strojár. Bratislavské vedenie Asociácie slovenských filmových klubov, ktoré kluby zastrešuje, sa netají svojimi sympatiami k martinskému FK Alternatíva, kinu aj organizátorom. Vedenie filmového klubu sa tak zodpovedne stará o pracovné i spoločenské stretnutia kolegov z klubov na Slovensku.
Programovací seminár je každoročne šancou pozrieť si klubové filmové novinky v predstihu a celoslovenskej premiére . Podujatie je pre členov filmového klubu, ale tiež pre martinských divákov, milovníkov kvalitného filmového umenia . Ponuka filmovej tvorby býva tradične hodnotná a pestrá a filmoví nadšenci majú bonus k vybraným predstaveniam - fundované lektorské úvody odborníkov na filmové umenie.
V piatok popoludní a podvečer boli v kine Strojár pripravené na premietanie dve filmové drámy za sebou. Kura na slivkách francúzskej scenáristicko režisérskej dvojice Satrapi – Paronnaud je perzským príbehom o láske, prechádzajúcim z paródie do rozprávky.
Najnovší film Láska vo francúzskom znení od výnimočného rakúskeho tvorcu si získal porotu tohtoročného MFF Cannes tak, že režisérovi Hanekenovi priniesol druhú Zlatú palmu. Pre svoj film sa mu podarilo získať slávneho francúzskeho herca J. - L.Trintignanta.
Láska”osemdesiatnikov” je pokladaná za Hanekeho najláskavejší film. Večer si vedúci filmových klubov i diváci po dvoch drámach pozreli najnovší film svojskej slovenskej dokumentaristky Zuzany Piussi Krehká identita. Dokument vznikol z potreby zaznamenať isté, so slovenskou národnou identitou súvisiace udalosti a kriticky ich pomenovať. Prvý martinský filmový novembrový večer zavŕšil výnimočný debut mladej srbskej režisérky M. Milos nazvaný Klip. Pohybuje sa na hranici porna či psychodrámy a v znepokojujúcom portréte premárnenej mladosti predstavuje zložitú dramatickú metaforu dnešného sveta.
Programovací seminár odpremieta v kine Strojár 17. novembra v sobotu o 15.30 takpovediac najaktuálnejšiu novinku, s domácimi martinskými účinkujúcimi. Nový slovensko-český dokumentárny film Nový život režiséra Adama Oľhu si z najvýznamnejšieho festivalu dokumentárnych filmov v strednej a východnej Európe MFDF Jihlava odniesol 28. októbra Cenu divákov. Asociácia slovenských filmových klubov preto pohotovo zaradí Nový život o rodine Oľhovcov v martinskej predpremiére za účasti Jany Oľhovej a jej dcér.
Sobota pokračuje ďalším česko-slovenským celovečerným dokumentárnym filmom Olgy Špátovej Najväčšie prianie. Režisérka využila príležitosť porovnať uznávané hodnoty mladých ľudí s hodnotami dvoch predchádzajúcich generácií. Protagonistami doterajších dokumentov 28-ročnej režisérky a kameramanky boli výrazné osobnosti (Jan Kaplický, Karel Gott, Radůza, Miloš Forman), vo svojom novom filme sa venuje vlastnej generácii...Ďalším filmom, ktorý ponúka v sobotu popoludní kino Strojár je talianska väzenská dokumentárna dráma bratov Tavianiovcov Cézar musí zomrieť. Z tohtoročného Berlinale si za ňu odniesli Zlatého medveďa za najlepšiu snímku. Film ponúka paralely medzi klasickou drámou a súčasným svetom.
Filmovým príbehom Je to iba vietor sa v Martine predstaví dnes jeden z najuznávanejších maďarských a európskych režisérov B. Fliegauf. Najnovšie dielo je inšpirované skutočnými sériovými vraždami v Maďarsku a pogromom na Rómov, zobrazuje atmosféru plodiacu nezmyselné násilie. Na Berlinale 2012 získala snímka Veľkú cenu poroty a Filmovú cenu Amnesty International.
Psychologická dráma Hon dánskeho režiséra T. Vinterberga, (spoluzakladateľa hnutia Dogma 95) súťažila na MFF Cannes 2012 o Zlatú palmu. Odniesla si cenu za najlepší mužský herecký výkon (M. Mikkelsen). Hon – mužská zábava sa stáva paralelou k nemilosrdnej štvanici na nevinného človeka. Filmovú sobotu uzavrie taliansko-francúzska komédia Máme pápeža! režiséra Morettiho. Snímka, ktorá roku 2011 získala Zlatý Glóbus pre najlepší film je založená na slovnom humore a inteligentných dialógoch. Ponúka nevšedný náhľad do zákulisia voľby pápeža, ktorá sa odohráva v atraktívnych priestoroch suverénneho mestského štátu ukrytého za múrmi Ríma.
Nedeľa je záverečným dňom programovania, z filmovej ponuky je možnosť pozrieť si opäť väzenskú dokumentárnu drámu bratov Tavianiovcov Cézar musí zomrieť.! Víkend celoslovenského programovacieho seminára je organizovaný v martinskom kine Strojár tradične tiež ako pracovný a vzdelávací. Kinári a dramaturgovia filmových klubov popri filmoch prediskutujú aktuálnu zložitú situáciu kín na Slovensku a vypočujú si tiež úvahy zástupcov českých kín Světozor a Aero. Programovací seminár sa za roky svojho pôsobenia vyprofiloval ako dôležitá súčasť činnosti ASFK s jedinečnou kontinuálnou edukačnou aktivitou v oblasti dramaturgie a programovania filmových klubov na Slovensku. Pre Martin je poctou, ak sa tak deje aj pričinením nášho kina a jeho organizátorov.