o strhujúcim, dynamickým dejom a s poriadnou dávkou napätia. Zároveň je to aj ľudský, miestami až dojímavý príbeh. Viac už Jozef Karika.
Môžete poodhaliť, na čo sa môžu čitatelia tešiť?
- Dej sa odohráva v 30-tych a 40-tych rokoch minulého storočia. Dvaja nerozluční priatelia sú na úteku z malého slovenského mesta. Opúšťajú ženu, ktorú milujú a ukrývajú sa vo veľkom svete. Jeden sa ocitne v New Yorku, kde vstúpi do obávaného židovského gangu, zažije krvavú mafiánsku vojnu a stúpa v hierarchii podsvetia. Druhý skončí v Mníchove, kde ho naverbujú do nacistickej tajnej služby. Zúčastní sa na mnohých vražedných akciách a postupne sa mení na beštiálneho dôstojníka SS. Po vypuknutí druhej svetovej vojny sa opäť stretávajú, lenže už stoja na opačných stranách. Ako to dopadne, či ich priateľstvo prežije alebo sa zmení na nemilosrdný boj na život a na smrť, sa čitatelia dozvedia v knihe.
Kniha veľmi živo opisuje nielen dobové prostredie Slovenska, ale aj New Yorku, Mníchova či Berlína. Ako sa vám podarilo vytvoriť takú plastickú atmosféru?
- Pomohla mi moja pôvodná profesia historika. Väčšina popisovaných udalostí, lokalít a dobových reálií je skutočná. Prirodzene, vyhýbal som sa prílišnej a nezáživnej faktografii, no snažil som sa ponúknuť naozaj realistický obraz predvojnového i vojnového obdobia.
Čím sa táto kniha odlišuje od vašich predchádzajúcich kníh?
- Na rozdiel od mojich predchádzajúcich románov je to sága, ktorá cez dramatické osudy postáv opisuje vzostup nacizmu, vrcholné obdobie najmocnejších amerických gangstrov, obdobie Slovenského štátu či druhej svetovej vojny.
Zdôverili ste sa, že román Na smrť považujete za váš zatiaľ najsilnejší príbeh. Prečo?
- Ide o priezračný príbeh o hodnotách, ako je priateľstvo, láska, česť alebo obetovanie sa pre druhých. Niekedy však majú aj dobré činy a úmysly úplne iné dôsledky, než by sme čakali. Priznám sa, že životné situácie a zvraty, s ktorými zápasia hlavné postavy, neraz prekvapili aj mňa. Zároveň kniha popisuje silný konflikt, do ktorého sa dostanú dvaja nerozluční priatelia. To, že sa príbeh neodohráva iba na Slovensku, ale aj v dobovom New Yorku, Mníchove či Berlíne, ho robí netradičnejším.
Má tento príbeh niečo spoločné s vašimi predchádzajúcimi románmi?
- Podobne ako moja mafiánska trilógia, aj Na smrť ukazuje, ako pôsobí zlo, ako sa za určitých okolností aj z dobrých ľudí stávajú monštrá a ako málo stačí, aby sa človek ocitol na temnej strane.
Dajú sa nájsť nejaké paralely medzi obdobím, v ktorom sa odohráva váš román a dneškom?
- Určite áno. Pri písaní som zistil, že tridsiate roky minulého storočia sú v mnohých ohľadoch až zarážajúco podobné súčasnosti, ktorú žijeme. Vtedy taktiež zúrila hospodárska kríza, demokratický systém zlyhával, vládla neistota a napätie. Každý sa s tým vyrovnával, ako vedel. Vzostup mafií, nacizmu, komunizmu či nepredstaviteľnej korupcie bol prirodzeným dôsledkom tohto stavu. Podobne je to aj dnes. Môj román je teda určitým mementom pre dnešnú dobu. Mnohé z aktuálnej súčasnosti sa dá vďaka nazretiu do minulosti oveľa lepšie pochopiť.
Autor: Anna Lešková