MARTIN. Rozpočet mesta Martin na rok 2013 je vrátane finančných operácií navrhnutý ako vyrovnaný vo výške 26 466 301 eur a je nižší ako aktuálny rozpočet na rok 2012 o 22 percent Bežné príjmy sú navrhnuté vo výške 26 122 771 eur, bežné výdavky vo výške 25 090 165 eur. Kapitálové príjmy sú rozpočtované vo výške 336 000 eur a kapitálové výdavky vo výške 651 511 eur. Prebytok bežného rozpočtu sa použije na splácanie istiny z úverov, ktorá je zaradená do výdavkových finančných operácií.
Od štátu dostanú menej
„Pri stanovení príjmov sme vychádzali z návrhu rozpočtu verejnej správy SR, ktorý počíta s poklesom výdavkov v obciach. S nižším rozpočtom dane z príjmu fyzických osôb, ktorú dostávame zo štátneho rozpočtu počítame aj preto, že prognózy ministerstva financií sa zväčša nenaplnia a mestá a obce dostanú každoročne menej peňazí ako je odhad rezortu financií. To sa stalo v rokoch 2010 a 2011, pričom nižší príjem sa očakáva aj v aktuálnom roku 2012,“ povedal martinský primátor Andrej Hrnčiar.
Šetrenie a ešte raz šetrenie
Rozpočet mesta Martin by sa dal charakterizovať ako šetriaci. Najvýraznejšie to vidieť na kapitálových výdavkoch, ktoré predstavujú len 13 percent z toho, čo sa po úprave rozpočtu na ne vyčlenilo v roku 2012.
„Počítame iba s naozaj nevyhnutným spolufinancovaním projektov z eurofondov, na projektovú dokumentáciu, na dobudovanie chodníkov na Národnom cintoríne, pričom časť prostriedkov je určená na budovanie parkovísk v mestských častiach. V porovnaní s rokom 2012 je rozpočet nižší aj o úverové zdroje, ktoré sme čerpali na rekonštrukcie komunikácií a regeneráciu mestskej časti Martin – Sever, povinné spolufinancovanie tohto projektu z eurofondov. Kapitálový rozpočet je nižší aj o dotáciu na rekonštrukciu kultúrnych pamiatok, ktoré mesto dostávalo priamo zo štátneho rozpočtu. Tento rok to bolo 205 800 eur, ale na rok 2013 sú tieto dotácie pre štyri slovenské mestá z návrhu štátneho rozpočtu vypustené,“ vysvetľoval martinský primátor.
Rizikom je školstvo
Väčšina bežných výdavkov je navrhnutá na úrovni roku 2012, iba niektoré nevyhnutné výdavky na verejno-prospešné služby, očistu mesta, verejné osvetlenie, správu a údržbu cintorínov sú rozpočtované vyššie o predpokladaný inflačný rast.
„Na školstvo - na originálne kompetencie sme vyčlenili 40 percent z očakávaného výnosu dane z príjmu fyzických osôb a dúfame, že školy a školské zariadenia s týmto normatívom v roku 2013 vystačia. Vzhľadom na znižujúce sa stavy detí v základných školách však očakávame problémy s dofinancovaním preneseného výkonu štátnej správy - najmä platov učiteľov v základných školách, ktorým prudko klesá počet žiakov,“ upozornil na riziká primátor Andrej Hrnčiar.
V sociálnej oblasti neškrtajú
Martinská radnica je v časoch finančnej krízy dlhodobo nútená držať na uzde bežné výdavky. Menej peňazí ide najmä prevádzku úradu, ale aj na výdavky spojené s opravami a údržbou mestského majetku. Nedostatok finančných prostriedkov zrejme pocítia kultúrne podujatia, viac zdrojov by určite potrebovala verejnú doprava, nižšia bude aj podpora športových klubov.
„Radi by sme dali všetkým, ale ak sa máme správať zodpovedne, tak sa môžeme prikryť len takou perinou, akú máme. Iná cesta by viedla k zadlžovanou a neskoršie k obrovským problémov, ktoré by výrazne siahli na peňaženky občanov,“ vyhlásil martinský primátor, ktorý ale nevidí dôvod, aby sa peniaze škrtali v sociálnej oblasti. „V našom meste každoročne narastajú výdavky na opatrovateľskú službu a v roku 2013 očakávame vyššie výdavky aj na novozriadenú prepravnú službu,“ povedal Andrej Hrnčiar.