MARTIN. Myšlienka Martinského cestovateľského festivalu, ktorý v novembri napísal svoju druhú kapitolu, je o cestovaní, ľuďoch, kultúre a prírode. Festival ponúkol ľuďom alternatívu pre voľný čas, umožnil výmenu skúseností, oboznámil verejnosť s prírodnými a kultúrnymi krásami v jednotlivých regiónoch sveta, priblížil tradície, ktoré vnímajú ľudia pri potulkách svetom.
„Program festivalu bol rozdelený do dvoch dní. Odštartoval ho klubový večer, ktorý bol venovaný štyrom domácim prednášajúcim. Druhý deň festivalu pokračoval prednáškami pozvaných hostí nielen zo Slovenska, ale aj zo susedných Čiech,“ povedala Zuzana Kmeťová, riaditeľka Turčianskeho kultúrneho strediska v Martine, ktorého zriaďovateľom je Žilinský samosprávny kraj (ŽSK).
Počas dvoch festivalových dní sa divákom predstavilo osemnásť prednášajúcich, ktorí vlastným pohľadom na kultúru krajiny sprostredkovali slovom aj obrazom jednotlivé zákutia sveta od Madeiry, Albánska, Pakistanu, Argentíny, Bolívie či Austrálie až po Kamčatku a Ural. „Cestovanie je životný štýl, ktorý nám pomáha rozširovať naše obzory a zároveň nás učí rešpektovať kultúrne a spoločenské rozdiely. Je obohacujúce obdivovať krásy rôznych regiónov sveta, no zároveň by sme nemali zabúdať byť hrdí na prírodné a kultúrne bohatstvo našej krajiny,“uviedla Hana Danová, riaditeľka odboru informácií a zahraničných vzťahov ŽSK.
Novým prvkom v krátkej histórii Martinského cestovateľského festivalu bola aj výstava fotografií Viery Polákovej a Vladimíra Vlčeka v priestoroch Slovenského národného múzea v Martine. Festival je vnímaný ako vyvrcholenie celoročnej práce, ktorú organizátori vynakladajú pri usporiadaní cestovateľských večerov. Tie si počas necelých troch rokov získali pomerne veľkú popularitu nielen u obyvateľov Turca.