MARTIN. V špeciálnej základnej škole v Martine minulý piatok slávnostne otvárali učebne na pracovné vyučovanie pre žiakov s mentálnym postihnutím. Cieľom je vytvoriť pre nich vhodný vzdelávací priestor na rozvoj pracovných schopností, zručností a návykov, ako predpoklad úspešnej profesionálnej prípravy pre budúce povolanie a prácu.
Nové dielne obohatia žiakov
Žiakom špeciálnej školy zrenovovali učebne na prácu s kovom a drevom, v ktorých pribudli nové pracovné nástroje, zariadenia a špeciálne ochranné pomôcky. Čoskoro sa dokončí aj keramická a krajčírska dielňa. Ich vybavenie stálo školu 96-tisíc eur, ktoré sa im podarilo získať z ministerstva školstva vďaka podanému projektu.
„Každý jeden úkon, ktorý sa tu žiaci naučia, sa im v živote zíde, keďže ich pripravujeme na profesie, kde sa budú živiť manuálne alebo fyzickou prácou,“ uviedla zástupkyňa riaditeľa Gabriela Jurčiová, podľa ktorej tieto činnosti deti veľmi bavia a tešia sa na ne.
Starších žiakov po skončení špeciálnej základne školy vedú ďalej k sebaobslužnej činnosti, aby si vedeli pripraviť raňajky, upratať si po sebe, oprať či ožehliť.
Tkajú aj doma
Žiaci obľubujú aj tkáčsku dielňu, v ktorej vyrábajú napríklad koberce.
„Niektorým sa to zapáčilo až natoľko, že im tkáčsky stroj kúpili rodičia aj domov, aby sa tým mohli zaoberať i po skončení školy,“ informovala učiteľka Mária Hinkeová.
„Tieto dielne a najmä tkanie sú dobrá vec do života a každý by si to mal vyskúšať,“ povedal Daniel Daniš, ktorý práve so spolužiakom tkali bok po boku koberec. „Tkanie ma veľmi baví, lebo vyrábame dečky, koberce a prestieranie,“ doplnil Jakub Krupár.
Vyučujúci tak očakávajú, že vďaka moderne zariadeným dielňam sa u žiakov s mentálnym postihnutím rozvinú motorické zručnosti, kladný vzťah k práci, trpezlivosť, ako aj sociálne zručnosti.
„Spočiatku aj u mňa prevládal pocit ľútosti nad týmito postihnutými deťmi, ale rokmi praxe v škole som prišla na to, že netreba ich ľutovať, ale treba im pomôcť, aby sa mohli začleniť do spoločnosti, lebo mnohé veci dokážu, v niektorých prekvapujú a veľa sa od nich môžeme naučiť zase my,“ dodala na záver zástupkyňa riaditeľa.