MARTIN. Hrozby sa naplnili. V pondelok sa drvivá väčšina materských, základných a stredných škôl aj v Turci zatvorila. Učitelia a spolu s mini i prevádzkoví pracovníci školstva vstúpili do štrajku. Od vlády požadujú zvýšenie tarifných platov o 10 percent a aj viac peňazí do školstva.
Veľa sľubov, nulové plnenie
„Roky sa nám len sľubuje a prakticky sa nič nerieši. Do školstva ide celkovo málo financií, nielen na mzdy. Pedagógovia často suplujú štát. Sami si zháňajú pomôcky, pripravujú si ich, kopírujú. Ich pracovný čas nekončí o druhej, ako si to mnohí možno myslia, pretože prácu si odnášajú domov. A to nehovorím o tom, v akom stave sú budovy škôl, telocvične, ihriská,“ povedala učiteľka z Gymnázia Jozefa Letricha v Martine Denisa Tomagová.
Viac si nemohli dovoliť
Dva dni bola zatvorená aj Materská škôlka na Ulici Aurela Stodolu v Záturčí, v stredu však už jej zamestnanci pracovali.
„Takto sme sa dohodli ešte pred štrajkom. Poviem vám úprimne, viac sme si ani nemohli dovoliť. Každý deň, kedy sa neučilo, prichádzame o peniaze a pri našich platoch je to viac ako dosť. A idú Vianoce... Chceli sme však vyjsť v ústrety aj rodičom. Oni nás podporujú, chápu našu situáciu, ale ak by sa štrajk predĺžil, asi by mali problémy, kde dajú deti, keď sú oni v práci,“ povedala riaditeľka škôlky Helena Krnová, podľa ktorej bol protest nevyhnutný.
„Nedávno sa kolegyne vrátili z Francúzka. Podmienky, v akých tam učitelia pracujú, sa s našimi nedajú vôbec porovnať. Školstvo je u nás na okraji záujmu a ak sa to nezmení, celá spoločnosť na to doplatí,“ dodala Helena Krnová.
Prijať alebo neprijať
Vláda ponúka pedagógom na rok 2013 zvýšenie tarifných platov o päť percent, pričom päť percent navyše by išlo aj na mzdy pre nepedagogických zamestnancov.
„Osobne si myslím, že by sa dalo nad tým uvažovať, ale len za predpokladu, ak by bolo podpísané memorandum, v ktorom by sa jasne zadefinoval rast miezd v nasledujúcich rokoch. Ale nejde len o platy, celkovo potrebuje školstvo viac peňazí. Na prevádzku budov, na techniku, na pomôcky,“ myslí si Helena Krnová.
Naopak, Denisa Tomagová považuje ponuku exekutívy za smiešnu. „Prakticky to nič nerieši, veľa by sa nezmenilo. Nutné je systémovejšie riešenie,“ myslí si.
Zle načasovaný štrajk?
Štrajk zamestnancov školstva sa po troch dňoch rozhodnutím zhora prerušil.
„Akurát sme mali poradu so zástupcami štrajkových výborov, keď k nám ta správa dorazila. Vláda začala s odborármi rokovať. Počkáme si, čo z toho vyjde. Ak sa nenájde dohoda, mali by sme v štrajku pokračovať. A možno v inom termíne, lebo tento asi nebol najšťastnejší. Napríklad počas maturít. Učitelia sú do komisií menovaní dekrétom, možno by sa mali poďakovať a menovanie odmietnuť,“ rozmýšľala nad ostrejšou formou štrajku Denisa Tomagová.
Dve stredné školy sa nepridali
K ostrému protestu sa nepridala len Spojená škola v Martine a Pedagogická a sociálna akadémia v Turčianskych Tepliciach. Zvyšné stredné školy v Turci sa k štrajku pripojili.
Celkovo v Turci v pondelok štrajkovalo 35 základných škôl, na druhý deň už o dve menej. Neučilo sa však ani na evanjelickej škole. Z deviatich martinských mestských škôl „odpadla“ v stredu len jedna. Škôlky vydržali štrajkovať dva dni, v stredu už boli otvorené.