MARTIN. Celozväzový štrajk, ktorý začal 26. 11. 2012 o 6. h, sa prerušuje dňa 28. 11. 2012 o 18. h. Dôvodom prerušenia celozväzového štrajku je, že predstavitelia vlády SR začali
dňa 27. 11. 2012 rokovať so štrajkovým výborom o dôvodoch a cieľoch štrajku, najmä o skvalitnení vzdelávania a dofinancovaní školstva. Tak takýto odkaz na svojej webovej stránke zanechal v stredu dopoludnia protestujúcim učiteľom Štrajkový výbor Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku.
Nechceli tomu uveriť
„Nechceli sme tomu veriť. V utorok večer nás šéf odborov ešte v správach vyzýval k tomu, aby sme vydržali a v stredu ráno prišlo oznámenie o prerušení štrajku. Samozrejme, že medzi nami zavládlo obrovské rozčarovanie a sklamanie,“ povedala Eva Lukáčová, pedagogička z Obchodnej akadémii v Martine. „Čo sa za tých pár hodín zmenilo? Začalo sa len rokovať, ale o čom, to nám nikto nepovedal. Nechápeme túto zmenu postoja,“ krútila hlavou Miroslava Halušková, učiteľka z rovnakej školy.
Väčšina stredných škôl v Martine bola odhodlaných štrajkovať minimálne celý týždeň.
„S kolegami z iných škôl sme išli rokovať o spoločnom postupe. Bola vôľa v ostrom proteste pokračovať. Nakoniec sme na stretnutie ani nešli, už nebolo o čom,“ netajila sklamanie Eva Lukáčová. „Ak sa do toho išlo, tak sa malo vydržať, čo najdlhšie. Obávam sa, že niečo podobné sa tak skoro už nezopakuje. Štrajkový potenciál sa premrhal. V školstve by sme potrebovali viac mužov, ktorí by vedeli razantnejšie buchnúť do stola,“ dodala učiteľka z obchodnej akadémie.
„Nabudúce už môžeme stáť pred otázkou, aký to má celé význam. Skepsa je veľká. Takticky sa štrajk nezvládol,“ myslí si Miroslava Halušková.
Čo na to ľudia?
O prerušení štrajku sa diskutovalo aj na facebooku, v našej skupine Martin.
Tatiana napríklad napísala, že aj za tie tri dni by mali všetci dostať absencie. „Čo nevidia druhých, to máme všetci štrajkovať?, pýta sa. Denis si myslí, že učitelia sa príliš rýchlo vzdali. „Ukázali štátu, že sa ich nemusí báť, pretože len štekajú a nehryzú,“ uviedol.
„Na jednej strane im prajem - majú pravdu, tie platy sú fakt katastrofa. Veď robotník v automobilke zarobí viac ako vysokoškolsky vzdelaný učiteľ. Na druhej strane som čisto sebecky rada, lebo nemusím panikáriť, kam dám decká, ak by nešli do školy,“ pridala názor Katarína. Sisa sa učiteľov zastala. „Učitelia to ani zďaleka nevzdali. Zlyhali odbory, ktoré rozhodli za všetkých.“