MARTIN. Ide o autorský projekt Doda Gombára, ktorý dostal v Martine príležitosť vyskúšať si žáner, aký nemá na divadelných doskách obdobu. V tejto sezóne plánujú Martinčania pripraviť tri časti „komediálneho seriálu“, ktorý diváci v programe nájdu pod názvom www.narodnycintorin.sk.
Atraktívny žáner
Sitkom vznikol v dvadsiatych rokoch minulého storočia pôvodne ako rozhlasový žáner. Za posledných tridsať rokov sa udomácnil najmä v televízii. Je blízky commedii dell´arte, postavy zastupujú isté typy, nesú ich základné znaky a v priebehu deja neprechádzajú žiadnym vývojom.
„Istou žánrovou inšpiráciou pre nás bol americký sitkom Priatelia. Pôvodne ho partia kamarátov hrala ako divadlo, ale úplne na „off-off-off Broadwayi, v kaviarni. Videl ich nejaký televízny producent, ktorý okamžite zacítil, že toto môže fungovať aj v televízii. Tam napokon vytvorili 256 častí, fungoval 11 rokov a videlo ho cez 51 miliónov divákov. Viac ľudí sledovalo snáď už len otvárací ceremoniál olympiády. Treba však dodať, že tvorcovia sa nikdy nevzdali ani divadelnej podoby, jednotlivé časti hrávali pred divákmi, hoci už vo väčších priestoroch, ako v pôvodnej kaviarni,“ vysvetlil dramaturg SKD Robo Mankovecký. Ako dodal, na slovenských javiskách je žáner sitkom unikátnym.
Princíp seriálu
Inscenácia www.narodnycintorin.sk by mala mať ešte v tejto sezóne dovedna tri časti. Po decembrovom pilotnom uvedení je druhé pokračovanie naplánované na marec a tretie na jún. Prvá časť nás dostane do situácie a deja, ale ani divák, ktorý nestihne úvodnú časť, nebude v nasledujúcich pokračovaniach ochudobnený. Úvod každej z častí prinesie hutný náznak zhrnutia predchádzajúcej situácie. Jednotlivé časti budú na seba voľne nadväzovať, každá bude končiť s naliehavou otázkou, ako sa príbeh vyvinie ďalej. Nie je vylúčené, že ak sa tento divadelný tvar v Martine ujme, bude mať viacero pokračovaní aj v ďalších sezónach. „Istým spôsobom by sa dalo povedať, že mojou ambíciou je urobiť príbeh, ktorý sa nikdy neskončí,“ vyjadril sa režisér a autor projektu Dodo Gombár. Ten má s martinským umeleckým ansámblom dostatok skúseností, robil s nimi napríklad Kuba (remake), Štúrovcov, Nový život, ale aj mimoriadne obľúbenú komédiu 1+1=3.
Reinkarnácia národovcov
Príbeh divadelného sitkomu je hneď v prvej časti situovaný na martinský Národný cintorín, azda najznámejšiu kultúrnu pamiatku v meste.
„Pôvodne som mal predstavu, že urobíme predstavenie na tému Národného cintorína, niečo poetické, s atmosférou, ale aj ironické až groteskné. Lenže čím viac som sa v téme vŕtal, tým viac som vnímal, že by som množstvo situácií a zaujímavých príbehov musel vyhodiť. V tom je práve žáner sitkomu výborný, že sa môžeme k jednotlivým príbehom vracať, rozvíjať ich,“ spresnil pred prvými skúškami režisér Dodo Gombár.
Ako uviedol, základná situácia na rozbeh príbehu je jednoduchá: na Národnom cintoríne sa zíde primátorka mesta a developer. Ten má záujem pritlačiť mesto, aby predalo kus cintorína kvôli výstavbe rýchlostnej komunikácie. Ich dialóg začujú národovci, pochovaní na tomto slovenskom panteóne. Do deja vstupuje štúrovský básnik Janko Kráľ, prvá slovenská herečka Anička Jurkovičová, zakladateľ dobrovoľných hasičských zborov na Slovensku Miloslav Schmidt, prozaička a priekopníčka ženského hnutia Elena Maróthy-Šoltésová a spoluzakladateľ Matice slovenskej Karol Kuzmány.
„Každý diel má absurdnú štartovaciu čiaru, vznikajú bizarné dialógy. Nechcem však, aby z toho vznikol životopisný dokument o dejateľoch, pochovaných na Národnom cintoríne. Naliehavosť výpovede nech je v tom, že budeme reagovať na to, čo momentálne rezonuje v našej spoločnosti, teda na to, čo divák zažíva v reálnom svete,“ dodal Dodo Gombár.
Podľa autora i dramaturga je nový divadelný sitkom príležitosťou na vzkriesenie osobností, o ktorých si myslíme, že ich poznáme, v skutočnosti však upadli do zabudnutia.
„Určite nechceme hanobiť ani znevažovať národné ikony, naopak, našim zámerom je oživiť a priblížiť príbehy velikánov slovenskej minulosti, len používame trochu odľahčenú formu,“ spresnil dramaturg Róbert Mankovecký. Divadlo tak ponúka nielen kvalitnú zábavu, ale aj novátorský prístup k téme. Unikátny a nepochybne aj odvážny projekt, aký zatiaľ nemá na Slovensku obdobu, majú diváci možnosť vidieť tohto roku ešte 18., 19. a 20. decembra.