100 rokov pôsobenia svojho ochotníckeho divadla.
DUBOVÉ. O to, aby všetko klapalo ako bolo treba, sa postarali mladí aj starší pohotoví ochotníci, členovia súčasných dubovských divadelných generácií. Pod režisérskym vedením Pavlíny Musilovej a Ľubomíra Vajdičku vznikol pestrý programový scenár divadelného večera.
Na Dubovom sa hráva divadlo od roku 1912
Obdivuhodnú storočnicu sústavného pôsobenia známeho, úspešného a populárneho dubovského ochotníckeho divadla venovali herci zo staršej generácie neblednúcim spomienkam na minulé divadelné úspechy. V druhej časti zahrali mladí zo súčasnej ochotníckej „partie“ živé ukážky zo svojich nedávnych inscenácií. Na vystihnutie prekrásnej atmosféry bohatého ochotníckeho večera sú slová prikrátke, divadlo treba predovšetkým vidieť.
Ochotníci z Dubového v „A“ kategórii
Silná generácia dnešných vyše šesťdesiatnikov účinkovala v divadle v sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch. Svojím originálnym hereckým umením spôsobila, že neveľká turčianska obec Dubové sa v celoslovenskom ochotníckom divadle prepracovala do najvyššej kategórie „A“. Také niečo pred Dubovým nebolo u dedinských súborov zvykom.
Na dlhodobej kvalite ochotníckeho herectva Dubovčanov majú veľkú zásluhu hosťujúci profesionálni divadelníci. A tak sa títo báječní herci a herečky pri storočnici svojho divadla ocitli spolu na domácom prajnom javisku opäť. Na dubovských divadelných ochotníckych doskách bol s nimi prítomný ich režisér Ľubomír Vajdička – ako vtedy pred rokmi, tak aj dnes. Spomienky na spoločnú minulosť osviežili „čítačkou“ slávnej a úspešnej hry Brigadier a pokračovali scénkami z Búrlivej noci, ukážkou Irkutského príbehu a vystúpenie na javisku zavŕšili Trinástou hodinou. Svojím stále pôsobivým herectvom priblížili sebe aj spomínajúcim divákom v hľadisku históriu obdivuhodne krásnej doby ochotníckeho umenia vysokej kvality - značka Dubové. Z dubovských dosiek sa opäť zaskvelo živé herectvo všetkých tých nezabudnuteľných Hullovcov, Lettrichovcov, Boďovcov, Kmeťovcov, aj s ľubozvučnými prídomkami, bez ktorých by Dubové nebolo Dubovým. Generačne o čosi mladšia Vierka Kuková sa ujala úlohy moderátorky. V komentári plynuli divadelné roky na javisku tak prirodzene, akoby čas celkom nič nepoznamenal.
V herecky zhmotnených spomienkach ožila aj ďalšia z radu naj... dubovských inscenácií. Slávnym a nezabudnuteľným Pokusom o lietanie sa zasa zapísal do histórie divadla na Dubovom ako režisér Peter Bzdúch, vtedy herec martinského divadla. Pod jeho kamarátskym, citlivým vedením vznikol tiež krásny a poetický Príbeh koňa a pôvabná čierno-biela rozprávka Čierna pani (v spolupráci s J. Kožuchom). Silné puto k „jeho“ hercom priviedlo Petra aj po rokoch na dôverne známe javisko v oslavujúcom Dubovom.
Nástup mladej generácie z D-efektu
Srdečný a kamarátsky vzťah k dubovským ochotníkom potvrdili svojou prítomnosťou v sále ďalší dvaja spolupracujúci režiséri. Dávnejšie i teraz ochotne a obetavo merali cestu do Dubového, jeden aj druhý sa postupne pustili do nacvičovania divadla s mimoriadne mladou tínedžerskou skupinou. Režisér Ľuboš Midriak nacvičil v polovici deväťdesiatych rokov s vtedajšou mladučkou generáciou chlapcov a dievčat na Dubovom dve celoslovensky úspešné divadelné predstavenie Valaská škola mravuv stodola a Labyrint sveta a raj srdca. Zopár pôvodne účinkujúcich hercov (P. Musilová, vtedy ako herečka, dnes režisérka slávnostného programu aj inscenácií) zapojili teraz do hry na javisku najsúčasnejšiu mladú generáciu. Naživo v ukážke z javiska spolu priblížili výrazne pohybovú Valaskú školu... spred desaťročia.
Lysistrata, Spor aj Komédia...
Viac ako desaťročie dochádzal medzi mladých dubovských ochotníkov ďalší z obetavých režisérskych kamarátov Anton Šulík. Pod jeho vedením vzniklo poetické Jarné prebudenie, ale tiež dievčensky priebojná a šteklivá, no všestranne úspešná Lysistrata, a s mladými dievčatami sa odvážili na vážnu „ženskú“ svetovú drámu Dom Bernardy Alby. Dnes už dospelým žienkam, skončeným vysokoškoláčkam veru nebolo problémom v programe k výročiu divadla si s chuťou zahrať kúsok z nedávnej úspešnej antickej komédie. Herecký výstup z hry Spor alebo Dotyky a spojenia v réžii Braňa Matuščina si zobrali na starosť zasa dvaja mužskí protagonisti s dvojicou nadživotných bábok. No a s poslednou javiskovou ukážkou slávnostného divadelného večera - Komédiou o bohatci a lazarovi - sa predstavila Pavlínka Musilová ako zrelá, premýšľavá režisérka, na ktorej je vzácne, že vyrástla z domácich dubovských ochotníckych zdrojov.
Od hosťujúcich režisérov po domácich profesionálov
Mimoriadnou osobitosťou ochotníckeho divadla na Dubovom je, že sa rokmi prepracovalo od hosťujúcich profesionálnych režisérov k šikovným domácim tvorcom. Súrodenci Musilovci sú vysokoškolsky vzdelaní divadelníci, ich domovom je Dubové. Dušan sa podujal na domácom javisku moderovať slávnostný divadelný večer. Z Pavlínky medzičasom vyrástla angažovaná vedúca súboru aj tvorivá režisérka najmladších ochotníkov. Niekoľko sezón vedie dubovské deti v súčasnom súbore, pôvodne v dobrej spolupráci s Dankou Zvrškovcovou. Aj do slávnostného programu pre svojich kamarátov vybrala a naštudovala ukážky zo spoločných hier. Okrem Komédie o bohatci... má s dospelými hercami na svojom dubovskom režisérskom konte detské divadelné hry Zlatý kľúčik, Hodinový kvet, Snehulienka, Peter Pan, Tajomný hyppopotamus a Cirkus leto. S chlapcami a dievčatami robia tvorivé dielne, a tak detské divadlo vzniká na Dubovom v improvizačných hrách už počas letných sústredení na chate.
Lettrichovské Rozprávanie o Dubovom
V živo a aktuálne jubilujúcej obci Dubové zrejme veľmi dobre vedia aj to, aké dôležité je zaznamenávať vlastnú históriu. Druhý z dní významnej dubovskej kultúrnej a spoločenskej udalosti preto patril slávnostnému aktu uvedenia nového dielu monografie o obci. K oslavám jubilea vyšla kniha Besná voda alebo Rozprávanie o Dubovom (Roky 1262 – 1992, II. časť). Je zostavená z pozostalosti slávneho rodáka, významného slovenského režiséra Andreja Lettricha z Dubového.
Ocenenia pre hostí i domácich
Pozornou súčasťou príprav sviatku storočného dubovského divadla bolo odovzdávanie ocenení celému radu tak domácich hercov a divadelníkov, ako aj všetkých prítomných režisérov. Pri tejto významnej príležitosti si Dubovčania spomenuli in memoriam aj na viaceré ochotnícke osobnosti z dávnejšej minulosti – dubovského režiséra, herca a dlhoročného obetavého vedúceho súboru Jozefa Ďuriša, domáceho výborného, spoľahlivého osvetľovača Jozefa Boďu či veľkú priaznivkyňu dubovských hercov a organizátorku divadla v Turci Magdu Vaškovú z martinskej osvety a viacerých ďalších ochotníkov.
Dôkazom o poctivom vzťahu k storočnej histórii ochotníckeho divadla v obci Dubové bola tiež bohatá výstava fotografií a dokumentov z histórie divadla. Pripravili a sprístupnili ju najprv na domácej pôde počas osláv a dostala tiež priestor na 90. ročníku Scénickej žatvy v Martine.