MARTIN. Sedem dní do pohrebu vzácne spájajú názory odbornej i laickej verejnosti na kvalitu inscenácie. Koncom roka zvíťazila aj v diváckej ankete Martinský Ihráč. A čím najviac zaujala v smesáckej ankete? Ľudia, ktorých oslovila, najčastejšie uvádzajú, že divadelná hra Sedem dní do pohrebu oživila románové postavy, vzdala hold jazyku knihy a rozčerila hladinu historickej pamäti.
Román Jána Roznera sa stal udalosťou roka už v roku 2009, keď na Slovensku vyšiel. Dalo sa očakávať, uvádza sa na portáli www.sme.sk, že adaptácia knihy Sedem dní do pohrebu zaujme aj v programe festivalu Divadelná Nitra. Inscenácia napokon získala prestížnu cenu Dosky a stala sa divadelnou udalosťou sezóny.
Ústrednými postavami hry sú autor predlohy Ján Rozner a jeho mŕtva manželka Zora Jesenská, martinská rodáčka, významná prekladateľka a intelektuálka. Jej život poznačil režim do tej miery, že nemohla publikovať a bola spoločensky znemožnená, pretože sa otvorene postavila proti okupácii vojsk v auguste 1968. Keď prehrala boj s leukémiou, manžel stál zoči-voči úradom a vrchnosti, ktorá chcela zmariť dôstojný priebeh pohrebu. Počas siedmich dní, ktoré uplynú od smrti Zory Jesenskej, prechádza ich spoločným životom. Rekapituluje a obklopený smútkom odhaľuje skutočných priateľov v núdzi.
V uplynulej sezóne sa tohto silného príbehu chopilo Slovenské komorné divadlo Martin, čo je príznačné. Naštudovalo titul o svojej rodáčke v minimalistickej, takpovediac diétnejšej réžii Ľubomíra Vajdičku. Postavu rozporného Jána Roznera si v etape mladosti vierohodne zahral Dano Heriban a za svoj výkon získal cenu Dosky. Poníženú, ale stále hrdú Zoru Jesenskú v retrospektívnom pláne výborne stvárnila Jana Oľhová.
Autor: V. Legerská