MARTIN. Nové financovanie miezd a prevádzky na žiaka základnej umeleckej školy, poslucháča jazykovej školy, dieťa materskej školy a dieťa školského zariadenia je platné od prvého januára tohto roku. Najvýraznejšie zmeny sa dotýkajú centier voľného času.
Chcú vytvoriť transparentný model financovania
„Finančné prostriedky na záujmové vzdelávanie budú pridelené každej obci podľa počtu detí od 5 do 15 rokov s trvalým pobytom na jej území,“ uvádza hovorca ministra školstva Milan Kaliňák, pričom doplnil, že dôvodom zmeny je narastajúci počet detí v centrách a školských strediskách záujmovej činnosti, ktorý sa za posledných päť rokov takmer zdvojnásobil, čo viedlo k znižovaniu objemu financií pre ostatné školy a školské zariadenia (základné umelecké školy, jazykové školy, materské školy a iné školské zariadenia) v originálnej zriaďovateľskej kompetencii obcí. Podľa hovorcu navrhované zmeny sledujú vytvorenie transparentného modelu, ktorý bude finančne podporovať reálne voľnočasové aktivity a úspešné centrá voľného času.
Mimoriadne kritéria nebudú, niet peňazí
Na novú situáciu reagovalo novým všeobecne záväzným nariadením aj mesto Martin. Hoci usmernenie ministerstva školstva umožňuje samosprávam zvoliť si aj mimoriadne kritéria pre zohľadnenie výšky pridelených finančných prostriedkov, reálne je táto kompetencia nevyužiteľná, pretože financií je málo, nedokážu pokryť ani preukázateľné náklady na voľnočasové aktivity detí v rôznych typoch zariadení. Napriek tomu vo vlastných CVČ, jazykových školách a základnej umeleckej škole zvýšili vekovú hranicu detí pre dotáciu na 25 rokov. Situácia v meste je o to zložitejšia, že do zariadení na jeho území dochádzajú i deti z okolitých obcí či miest. Zatiaľ nie je úplne jasné, akým spôsobom sa peniaze na ne budú môcť dostať z ich obcí, kde majú trvalý pobyt, do rozpočtu centier či jazykových alebo umeleckých škôl v Martine, v ktorých sa venujú prospešným aktivitám, hoci snaha o riešenie tohto problému v Turci na zasadnutí ZMOT-u v decembri bola. Obdobne platí aj opačná situácia – martinské deti navštevujú napríklad CVČ Domino vo Vrútkach.
Čo s deťmi z iných obcí, nevedno
„Podľa aktuálnej štatistiky máme v jednotlivých útvaroch zapísaných 741 detí do 15 rokov z Martina,“ povedala na rokovaní mestského zastupiteľstva v decembri minulého roku riaditeľka CVČ Domino Sidónia Štepánková, pričom upozornila na to, že nad ich budúcnosťou visí veľký finančný otáznik. Rovnako argumentovala aj Lucia Kuciaková zo SZUŠ a tanečnej skupiny New Age. Funguje pod Dominom, hoci deti sa pripravujú v tanečnej sále v Martine a zväčša aj majú trvalý pobyt v turčianskej metropole.
„Preferovať pri financovaní budeme vlastné zariadenia,“ povedal na rokovaní poslancov pred schválením nového všeobecne záväzného nariadenia martinský primátor Andrej Hrnčiar. „V budúcnosti rodičia rozhodnú o výbere zariadenia podľa kvality jeho činnosti a výsledkov, ktoré dosahuje,“ doplnil.
Trochu môže pomôcť zmena grantov
Budúcnosť časti školských zariadení pre voľnočasové aktivity je ohrozená. „Nevieme, či niektoré túto situáciu prežijú,“ uviedol poslanec Imrich Žigo (SaS, SDKÚ-DS, OKS). Preto navrhol, aby na radnici vypracovali návrh nového grantového systému na podporu aktivít centier voľného času, školských klubov detí, základných umeleckých a jazykových škôl, čo mestský parlament schválil.
Výška dotácie, s ktorou pracovalo mestské zastupiteľstvo v Martine, vychádza z predpokladaného príjmu daní a zodpovedá legislatívou daným kritériám a podmienkam určeným pre financovanie centier voľného času, umeleckých a jazykových škôl, materských škôl a iných školských zariadení v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta, ale aj cirkevných a súkromných zariadení. Všeobecne záväzné nariadenie zároveň určuje aj podmienky kontroly použitia dotácie, sankcie a podmienky znižovania dotácie. Zohľadňuje aj podmienku, aby dotácia pre cirkevné a súkromné školy a školské zariadenia bola najmenej vo výške 88 percent zo sumy určenej na mzdy a prevádzku pre zariadenia v zriaďovateľskej pôsobnosti obce.
Niekde príjmy klesli na jednu tretinu
Ročná dotácia na dieťa materskej školy do 3 rokov predstavuje po novom v obecnom zariadení 3 255, 38 eura v cirkevnej alebo súkromnej školy 2 865,09 eura, v prípade dieťaťa MŠ nad 3 roky veku je 1 654,04, resp. 1 455,73 eura. V umeleckej škole v individuálnej forme vyučovania je na dieťa určených 544,25, resp. 478,99 eura, v školskom klube dostanú na dieťa ročnú dotáciu 280,25 resp 246,65 eura, v centre voľného času to bude na žiaka 75,11, resp. 66,10 eura a v jazykovej škole 31,39, resp. 27,62 eura.
V porovnaní s minulým rokom nedochádza k veľkým finančným výkyvom v mestských materských školách, v umeleckej alebo jazykovej škole či v dotácii na stravovanie. No výrazný pokles dotácie je vo financovaní školských klubov detí, centier voľného času, školských strediskách záujmovej činnosti, ktorých príjmy tak klesli na jednu tretinu minuloročnej skutočnosti. Podobne je tomu aj pri porovnaní výšky dotácie na cirkevné či súkromné školské zariadenia na území mesta. Ich rozpočet musí v tomto roku počítať s dotáciou, ktorá je oproti minulému roku o viac ako polovicu nižšia.
ZMENA ŠTATISTICKÉHO VYKAZOVANIA DETÍ
Dieťa alebo žiaka si bude môcť zarátať do zberu údajov len jeden zriaďovateľ základnej umeleckej školy, jazykovej školy, materskej školy alebo školského zariadenia v jednej základnej umeleckej školy, v jednej jazykovej škole, v jednej materskej škole alebo v jednom školskom zariadení. Obec na svojom území usmerní školy a školské zariadenia, ako budú postupovať pri vykazovaní žiada alebo dieťaťa, ak navštevuje viac škôl a školských zariadení toho istého druhu. V budúcnosti sa počíta so zavedením centrálneho registra, ktorý bude slúžiť aj na spomenutý cieľ. (MŠ SR)
Autor: V.Legerská