V minulých dňoch sme si pripomenuli 25. výročie vzniku samostatnej Slovenskej republiky. Na historickú udalosť nemohli zabudnúť ani kronikári viacerých turčianskych obcí.
Slová do nej nevpisovali hneď prvý deň našej samostatnosti, ale v závere jej prvého roka alebo na začiatku druhého. Bez emócií a s nadhľadom.
V Blatnici záznam na celú stranu
V Blatnici mal v tom čase na starosti obecnú kroniku učiteľ Ján Hrivnák. Pri jej listovaní so starostkou Ivicou Súkeníkovou sme našli úhľadným písmom napísaný záznam na jednu stranu.
„Prvý január 1993 sa natrvalo zapíše do dejín slovenského národa. V tento deň sa Slovensko stalo rovnoprávnym členom veľkej rodiny národov ako samostatný demokratický štát. Tým sa splnila prirodzená túžba slovenského národa, aby si v budúcnosti veci národné a štátne riadil sám a zvrchovane. Slováci pochopili, že historická šanca, ktorú ponúka súčasný demokratický vývoj doma a vo svete, ako aj zánik mocenského postavenia sovietskej veľmoci, vytvárajú priaznivé podmienky pre samostatný vývoj slovenského národa. Keby Slovensko zostalo mimo týchto procesov, mohlo by premárniť nielen svoju budúcnosť, ale aj národnú identitu,“ prečítali sme si okrem iného v blatnickej kronike.
V Turanoch sme čítali i kritické vety
Ani v Turanoch historický okamžik neopomenuli. Nechýbala však ani kritika vtedajších, najmä sociálnych pomerov.
„Slovenskú štátnosť pred obecným úradom vítalo spolu s Novým rokom 150 občanov Turian. Počiatočné nadšenie zo samostatnosti vystriedala tvrdá realita ekonomického poklesu, ktorá sa mení na boj o prežitie. V našej obci bolo koncom roku na úrade práce evidovaných 181 nezamestnaných. Politické strany a hnutia v parlamente zatiaľ nenašli spoločnú reč a spôsob ako vyviesť Slovensko z krízy.“
V Žabokrekoch aj o výmene peňazí
V Žabokrekoch kronikárka Anna Ondríková označila rok 1993 za významný. „Od 1. januára vznikla Slovenská republika ako samostatný štát,“ je v zázname spred dvadsiatich rokov. Viac sa však venovala menovej odluke. „Od 6. do 8. februára sa uskutočnila výmena federálnych bankoviek za okolkované. Jeden človek si v tých dňoch mohol vymeniť štyritisíc korún. Od 1. augusta do 1. októbra boli vydávané slovenské bankovky, ktoré vystriedali okolkované peniaze.“
V kronike obce Háj sa 1. január 1993 vykresľuje ako deň, ktorý je zapísaný v dejinách nášho národa ako deň vyhlásenia samostatného štátu.
„Slovensko uznali skoro všetky národy sveta, mnohé nám podali pomocnú ruku, aby sme ľahšie prekonali prvý rok nášho osamostatnenia,“ píše sa v kronike, v ktorej je zaznamenaný aj kritický hlas. „Neboli sme pripravení na rozdelenie bývalého štátu tak ako Česi, na konci roka sme museli povedať, že v samostatnom Česku sa občanom žije lepšie ako Slovákom na Slovensku.“
V obecnej kronike Hornej Štubne sa o vzniku samostatnej SR veľa nepíše. Spomína sa iba na výmenu peňazí a dokladov. V Mošovciach o historickom medzníku nenašli žiadnu zmienku, podobne aj vo Vrícku či v Slovanoch. Obecná kronika v Šútove zas iba konštatuje, že rozdelením ČSFR vznikli dva samostatné štáty.