Na Slovensku jedinečný projekt environmentálnej výchovy v Turčianske Štiavničke zápasí s existenčnými problémami. V súčasnosti pracuje v provizórnom režime.
TURČIANSKA ŠTIAVNIČKA. Centrum voľného času (CVČ)v Turčianskej Štiavničke si počas svojej 19-ročnej histórie získalo vysoký kredit vďaka projektu environmentálnej výchovy. Jeho pracoviskami v Turčianskej Štiavničke, Turčianskom Petre, Turčianskom Jasene, Blatnici a Turanoch prešli v tomto období všetci žiaci základných škôl v Martinskom okrese. V súčasnosti môže jedinečný spôsob vzdelávania detí položiť na lopatky zmena financovania školských a mimoškolských zariadení.
Existenčné problémy
Na hodiny environmentálnej výchovy do Turčianskej Štiavničky prichádzali každoročne stovky žiakov z Martina, Vrútok a množstva turčianskych obcí. Nový spôsob financovania ale prideľuje dotáciu podľa trvalého pobytu dieťaťa.
„Náš zriaďovateľ, ktorým je obec Turčianska Štiavnička, tak teraz dostane peniaze na 91 vlastných detí. Tieto financie pokryjú necelé 4 percentá z nášho rozpočtu,“ vysvetľuje riaditeľ zariadenia Ivan Hrozienčik.
Zákon síce umožňuje presunúť dotáciu pre cezpoľných žiakov z miesta ich trvalého bydliska do rozpočtu Turčianskej Štiavničky, no nie je jasne zadefinované akým spôsobom.
„Vznikla niekoľkomesačná medzera, počas ktorej sme zostali prakticky bez peňazí. Len vďaka ústretovosti nášho zriaďovateľa môže fungovať aspoň pracovisko v Turčianskej Štiavničke. Turčiansky Peter, Turčianske Jaseno, Blatnica a Turany sú zatiaľ zatvorené. Vo výpovednej lehote je aj šesť z doterajších desiatich zamestnancov. Ostatní pracujú za základný plat,“ dopĺňa riaditeľ.
Detská vlna solidarity
„Projekt environmentálnej výchovy je na Slovensku jedinečný a za tie roky si vybudoval výborné renomé. Prostriedky, ktoré sa naň vynakladajú považujem za výbornú investíciu do najmladšej generácie. Verím, že podobným spôsobom budú uvažovať i predstavitelia ostatných turčianskych samospráv a poskytnuté finančné prostriedky uvoľnia na cieľ, na ktorý im ich štát poskytol,“ nechal sa počuť Peter Očka, starosta Turčianskej Štiavničky.
Predstavitelia turčianskoštiavnického CVČ už riešili problém i na pôde Združenia miest a obcí Turca aj martinského mestského zastupiteľstva. „Na obidvoch fórach sme našli ochotu nenechať celú vec zapadnúť prachom, nájsť rozumné riešenie a tak pomôcť,“ povedal Ivan Hrozienčik.
Obrovskú dávku pozitívnej energie dostali pracovníci centra i od samotných detí. Mnohé z nich si totiž nevedeli predstaviť, že do Turčianskej Štiavničky už nikdy neprídu.
„Takmer na konci každej hodiny sa žiaci pýtajú, kedy budú mať ďalšiu. V posledných mesiacoch sme im museli odpovedať, že pravdepodobne končíme. Spustilo to úprimnú vlnu solidarity desaťročných detí, dokreslenú tisíckou podporných listov. Ak by som to zhrnul do jednej vety. My sme sa pomaly s osudom zmierili, deti však nie. Teraz ich sklamať nemôžeme,“ dodal na záver skúsený pedagóg Pavol Kondek.