kajú v zime.
VRÚTKY. Cestujúci, ktorí idú nočnými vlakmi z vrútockej stanice po novom musia čakať za každého počasia jedine vonku. Vestibul stanice je totiž v čase od 22.30 h do 4. h ráno už niekoľko týždňov pre grupujúcich sa bezdomovcov uzatvorený. Aj cestovný lístok si musia cestujúci kupovať pri vonkajšom okienku na prvom nástupišti. Sťažnosti ľudí na takýto krok zo strany železníc sa preto množia.
Cestujúci dupkajú nohami
O tretej hodine ráno čakala na spoj aj cestujúca Mária, ktorá z faktu, že musí nejaký čas do príchodu vlaku postávať v zime na nástupišti, rozhodne nebola nadšená.
„Teraz ešte našťastie nemrzne, ale keď som cestovala minule, meškal mi vlak, a tak som tu od zimy dupkala nohami vyše polhodiny,“ posťažovala si cestujúca, ktorej prekážal aj silný vietor, keďže nástupište je kryté len z jednej strany.
Výhrady mala aj Martinčanka Anna.
„Jednoznačne s takýmto krokom nesúhlasím a nepáči sa mi, lebo cestujem každé dva týždne za prácou do zahraničia a takéto služby sú hrozné. Mňa nezaujíma, že pre bezdomovcov zatvorili stanicu. Niekedy vlak mešká aj dve hodiny a ja tu musím vonku trčať, to je úbohé. Keby tu bola otvorená aspoň nejaká reštaurácia, kde by sme si mohli sadnúť,“ vyjadrila sa rozhorčene.
Stupňovala sa agresivita a problémy
K uzavretiu vestibulu viedlo podľa prednostu vrútockej železničnej stanice Petra Lisoňa niekoľko dôvodov. Zásadným problémom bol už zmienený fakt o zhromažďovaní sa opitých bezdomovcov v priestoroch vestibulu najmä počas noci, ktorí si tu vytvorili už akúsi nocľaháreň.
„Stále ich pribúdalo, začínali byť agresívnejší, obťažovali ľudí, pýtali od cestujúcich peniaze a aj devastovali stanicu,“ opisuje správanie neprispôsobivých, takže u prednostu sa hromadili sťažnosti občanov kvôli zápachu, neporiadku a zaberaniu lavičiek vo vestibule bezdomovcami. Ďalšou príčinou bol podľa neho fakt, že už ani mestská či železničná polícia si s nimi nevie dať rady a nemajú dostatočné páky na rázny poriadok.
„Z priestorov ich síce vykážu, ale akonáhle je polícia z dohľadu, o chvíľu sú naspäť. Takíto ľudia sú vlastne nepostihnuteľní, lebo čo im dáte, pokutu?“ zamýšľa sa P. Lisoň a dodáva, že keď zvažovali, či vestibul zatvoriť, zisťovali frekvenciu a počet ľudí, ktorí vystupujú a nastupujú do nočných vlakov.
„Zrátame ich prevažne naozaj na jednej ruke, ale väčšinou si to cestujúci načasujú tak, že prídu pár minút pred odchodom vlaku, aby si stihli kúpiť lístok a nemuseli tu dlho čakať.“
Riešením je útulok pre bezdomovcov
Ak by meškal vlak, na stanici majú riešenie. Ak sa cestujúci výpravcovi alebo pokladníkovi preukáže platným cestovným lístkom a slušne požiada o otvorenie vestibulu, môže tam opäť zamknutý počkať hoc aj dve hodiny.
„Takíto cestujúci sa predtým s našim zamestnancom dohodne, o ktorej ho má prísť odomknúť, aby stihol svoj vlak,“ zmieňuje prednosta staničnú novinku a dopĺňa že nočným uzamykaním sa im už teraz podarilo odstrániť výskyt bezdomovcov v okolí stanice.
„My ich musíme nejako donútiť, aby z vlastnej vôle išli do útulkov. Avšak tam treba dodržať hygienu a nesmú piť alkohol. Na stanici to nemuseli splniť, vestibul bol zadarmo, vyhriaty a mohli si tam robiť, čo chceli.“
Na takéto opatrenia dal P. Lisoň pokyn už v decembri a tvrdí, že ak sa to ujme, je ochotný to takto nechať natrvalo počas celého roka.