Opäť vyšli Lettrichove Dejiny novodobého Slovenska

Dejiny novodobého Slovenska, ktoré vyšli v roku 2012 zásluhou Nadácie Jozefa Lettricha v spolupráci s Múzeom SNP, druhýkrát v slovenskom vydaní, pripravil na vydanie Marek Syrný.

MARTIN. Mali by ich poznať všetci Slováci, ktorí sa zaujímanú o slovenské politické osudy. Napísal ich mimoriadne talentovaný slovenský politik, ktorý sa dôkladne zoznámil s históriou utvárania politického myslenia Slovákov a významne sa podieľal na formovaní slovenského demokratizmu v česko-slovenskom kontexte. Blízkymi sa mu stali najmä myšlienky Milana Hodžu s akcentom na regionalizmus ako východiskovú platformu riešenia napätej česko-slovenskej otázky v medzivojnovej Československej republike s postupne narastajúcim a napokon jednoznačným dôrazom na politickú a kultúrnu rovnosť Čechov a Slovákov v Československu na báze federácie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Lettrichove Dejiny novodobého Slovenska poukazujú na Lettrichovu osobnú politickú cestu, iniciatívy, činy a osudy. Približujú staré dejiny Slovenska i novšie predpoklady a činy slovenského politického aktivizmu. Vysoko oceňujú politický zástoj Turca a Martina v dejinách slovenskej memorandistiky, osobitne v politicko-vojenských pohyboch, ktoré viedli k formovaniu slovenskej národnej a politickej identity a jej domácej i medzinárodnej reprezentácii.

Lettrichove výklady so zjavným osobným zanietením pre hľadanie dobrých politických ciest a riešení v spletitých krážoch, v ktorých sa Slováci ocitli po vytvorení Československej republiky, sa čítajú aj po takmer šiestich desaťročiach od ich vzniku ako vzrušujúca historicko-politická esej. Predstavujú jedinečnú obrannú reč vynikajúceho advokáta slovenského demokratizmu, ktorý krok za krokom vyvracia dodnes rozširované politické mýty, ktorými Slovensko zaplienila historiografia 2. polovice 20. storočia. Napríklad pasáže o politickej a vojenskej pomoci Sovietskeho zväzu Slovenskému národnému povstaniu jasne hovoria, že ani zďaleka nezodpovedala dohovoreným termínom, podmienkam a spôsobom, v ktorých sa povstalecké operácie uskutočňovali.

SkryťVypnúť reklamu

Tvrdou obžalobou politickej česko-slovenskej reality sú tie časti Lettrichovej monografie, v ktorých podáva výklad o riešení česko-slovenskej otázky v rokoch 1945–1948, v ktorej zohrávali deštruktívnu rolu protidemokratické slovenské politické sily, ktoré ústretovosťou voči pražskému centralizmu oslabovali jednoznačnosť a rozhodnosť, s akou Jozef Lettrich a jeho Demokratická strana nastoľovali rovnovážny model česko-slovenskej federácie: „Princíp rozdelenia zákonodarnej moci medzi celoštátny parlament a národné snemy je neoddiskutovateľný: sú na sebe nezávislé.“ Československá federácia rokov 1968–1989 pod ideologickým vedením KSČ ani zďaleka nerešpektovala „správu slovenských vecí samotnými Slovákmi“, ako ju nastoľoval pred rokom 1948 Jozef Lettrich.

SkryťVypnúť reklamu

Vzrušujúcim je Lettrichov výklad politického procesu s Jozefom Tisom – na jednej strane odsúdením nedemokratického politického režimu Slovenskej republiky, na druhej strane otázkou udelenia milosti, za ktorú sa zasadzovali najmä slovenskí demokrati vedení Jozefom Lettrichom a českí lidovci.

Pozoruhodný bol postoj slovenských demokratov k februárovej demisii nekomunistických ministrov vo februárových udalostiach roku 1948: na rozdiel od českých národných socialistov predvídali možný politický zvrat a upozorňovali na nebezpečný vývoj, ktorý po páde demokratickej vlády skutočne nastal a Československo 2. polovice 20. storočia uzavrel pred svetom „železnou oponou“.

Lettrichova ostrá kritika pomerov, ktoré po februári prišli, odsúdenie závislosti – tak na nemeckom nacistickom režime, ako aj ústupkov Sovietskemu zväzu pred rokom 1948 a totálnej závislosti na ZSSR po roku 1948, jeho odmietnutie trvalého prenasledovania prívržencov demokracie, väzení a stovák trestov smrti počas komunizmu, ako aj opis vzťahov v československom exile po roku 1948, predstavuje jedinečnú učebnicu slovenskej demokratickej a nezávislej politiky, založenú na domácej i medzinárodnej politickej a občianskej skúsenosti. Doložená je inštruktívnou prílohou: celým radom slovenských národno-politických a občianskych dokumentov, neraz málo známych dokladov o osudoch a legitimite Slovenska a Slovákov.

Nadácia Jozefa Lettricha vydaním Dejín novodobého Slovenska urobila dôležitý krok:

dôrazne upozorňuje slovenskú pamäť na potrebu dôkladne skúmať a poznať slovenské národné dejiny v širších kontextoch a vykladať ich z pozícií, ktoré proti mýtom, nepravdám a lžiam stavajú fakty i mimoriadne ťažké spoločenské i osobné skúsenosti, z ktorých vyrástol nádejný slovenský politik Jozef Lettrich, v období slovenského štátu odsúdený na doživotie, neskôr na smrť – neobyčajne schopný integrátor a harmonizátor demokraticky orientovaných slovenských politických prúdov, ktoré v rokoch 1945–1948 predstavovali nádejnú alternatívu komunistického Československa.

Vynikajúci slovenský politik, turčiansky rodák Jozef Lettrich sa narodil 17. júna 1905 v Diviakoch ako syn horára Juraja Lettricha a Judity, rodenej Bízikovej. Študoval na gymnáziu v Martine, v rokoch 1925–1929 na Právnickej fakulte UK v Bratislave. Pôsobil ako právnik a advokát. V medzivojnovom období člen Republikánskej strany zemedelského a maloroľníckeho ľudu. Milan Hodža, vedúci predstaviteľ politického agrarizmu, mal veľký vplyv na jeho politickú orientáciu. Od roku 1939 činný v protifašistickom odboji, v rokoch 1943–1944 člen ilegálnej a v roku 1944 povstaleckej Slovenskej národnej rady, povereník pre školstvo a osvetu (od 1. 9. 1944) v Banskej Bystrici. V rokoch 19451948 predseda Demokratickej strany, predseda SNR a poslanec Národného zhromaždenia. V roku 1946 s podporou 2/3 voličov doviedol Demokratickú stranu na Slovensku k víťazným voľbám. V roku 1948 bol po februárovom prevrate donútený rezignovať na funkciu predsedu SNR. Emigroval do USA, kde pôsobil v Rade slobodného Československa, neskôr – po nedorozumeniach s českou stranou – ako zakladateľ a predseda samostatnej Stálej konferencie slovenských demokratických exulantov. Zomrel v New Yorku 29. novembra 1969. Po páde komunizmu boli jeho telesné ostatky prenesené do vlasti a 14. septembra 1990 slávnostne uložené na Národnom cintoríne v Martine. V exile napísal a v roku 1955 vydal významnú historicko-politologickú monografiu History of modern Slovakia, ktorá vyšla v slovenskom preklade v roku 1993 pod názvom Dejiny novodobého Slovenska. Dokumentárny film o živote Jozefa Lettricha vznikol v roku 1996 v Slovenskej televízii Bratislava (scenár a réžia Fedor Bartko). Od roku 2006 je po ňom pomenované osemročné Gymnázium Jozefa Lettricha v Martine.

Autor: Miloš Kovačka

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  3. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  4. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  6. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  7. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 175
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 001
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 060
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 899
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 136
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 868
  7. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 2 746
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 604
  1. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  2. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  3. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  4. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  5. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  6. Norbert Kaník: Najlepší vyjednávač vo vesmíre, ruský agent alebo len šašo a klamár?
  7. Rastislav Strhan: Trumpova skúška viery
  8. Ján Valchár: Au moje uši (blog písaný tak trochu pod obstrelom)
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 99 103
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 51 225
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 41 799
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 311
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 552
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 843
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 536
  8. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 084
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Väčšina účastníkov prvej triedy predpovedá, že súťaž bude napínavá až do konca.

Vyhrá Tomáš Nosák do tretice poradie kanonierov, koľko bodov bude stačiť na záchranu, zmeny v kádroch, kompletný zoznam prípravných zápasov účastníkov prvej triedy. To všetko na jednom mieste.


Ilustračné foto.

V regióne platí mimoriadna situácia.


Od 4. do 9. apríla 2025 sa môžete opäť tešiť na obľúbené podujatie Kia GO electric tour. A tento rok dokonca ešte v noblesnejšom šate.


Prežila monarchiu, svetové vojny, odštátnenie aj privatizáciu. Korunou jej príbehu je pútnické miesto – hora Butkov.


  1. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  2. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  3. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  4. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  5. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  6. Norbert Kaník: Najlepší vyjednávač vo vesmíre, ruský agent alebo len šašo a klamár?
  7. Rastislav Strhan: Trumpova skúška viery
  8. Ján Valchár: Au moje uši (blog písaný tak trochu pod obstrelom)
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 99 103
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 51 225
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 41 799
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 311
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 552
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 843
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 536
  8. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 084
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých

Už ste čítali?