Vývoj chrípky a chrípke podobných ochorení v týchto dňoch v Turci kopíruje teraz minuloročný i predminuloročný stav.
MARTIN. Tohtoročná chrípková sezóna začala v Európe už v októbri minulého roku a potrvá do marca až aprila. Počet prípadov chrípky, chrípke podobných ochorení a akútnych respiračných infekcií postupne narastá, progresia je zo západu kontinentu smerom na východ. V Turci lekári prvého kontaktu hlásili mierny nárast ochorení tohto typu oproti prvému januárovému týždňu.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
“V okrese Martin bolo v piatok 1288 prípadov, v okrese Turčianske Teplice 229 prípadov. V Martinskom okrese oproti predchádzajúcemu týždňu nastali len mierne zmeny v počte chorých, výraznejší vzostup počtu chorých je hlásených z okresu Turčianske Teplice – viac ako dvojnásobok, výrazne tam stúpol počet pacientov v staršom veku,” informuje Henrieta Hudečková z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Martine. Zvýšený výskyt chrípkových ochorení úrad zaznamenal už v decembri, no vianočné a novoročné sviatky ho utlmili. Chorobnosť najmä detí začala narastať v čase medzi Vianocami a Novým rokom, teraz poklesla a má vzhľadom na ročné obdobie primeraný výskyt.
Niektoré média priniesli v minulom týždni informácie o úmrtiach v súvislosti s infekciou A(H1N1), ktoré sa ukázali ako neoverené. “Navyše názov “prasacia chrípka”, ktorý v tejto súvislosti používa, je nesprávny,” povedala nám Darina Sedláková z Kancelárie WHO na Slovensku. “Aj keď virus bol originálne prasací, v roku 2009 zmutoval a vznikol humánny chrípkový virus, ktorý už tri roky cirkuluje medzi ľuďmi a v súčasnosti je považovaný na klasický sezónny chrípkový virus,” pokračuje a dodáva, že podobne ako aj iné sezónne vírusy aj tento môže u niektorých ľudí spôsobiť vážne ochorenie a viesť až k smrti. Doplnila, že stale je vhodné dať sa proti chrípke zaočkovať. “Rovnako je potrebné primerane sa obliekať, vetrať miestnosti, v ktorých sa dlhodobo zdržiavame, nepodceňovať teplé nápoje a respiračnú hygienu,” zdôarazňuje H. Hudečková.
Autor: V.Legerská