MARTIN. Zefektívniť a skvalitniť činnosti knižnice a decentralizovať rozhodovacie procesy má podľa generálnej riaditeľky SNK Kataríny Krištofovej nová organizačná štruktúra. Z dôvodu nadbytočnosti ukončilo v SNK pracovný pomer dohodou 17 zamestnancov. Nebol medzi nimi ani jeden zamestnanec vedy a výskumu, iba knihovníci, manažéri kultúry a reštaurátor. Časť zamestnancov, s ktorými SNK uzavrela dohodu o skončení pracovného pomeru, bola v dôchodkovom veku. K dnešnému dňu SNK zamestnáva 291 ľudí, pričom od 1. septembra 2012 vytvorila viac ako 40 nových pracovných miest v súvislosti s realizáciou národného projektu Digitálna knižnica a digitálny archív, spolufinancovaného z Európskeho fondu regionálneho rozvoja, informovala hovorkyňa SNK Miriam Štefková.
Nová organizačná štruktúra má tiež zefektívniť základné knižničné procesy, ako sú bibliografia, katalogizácia či akvizícia. Rovnako bude na jej základe možné inovovať prístupy v oblasti služieb čitateľom a používateľom tak, aby rešpektovali požiadavky digitálneho veku, definovať nové postavenie organizačných útvarov ako Literárny archív či Literárne múzeum. Nová organizačná štruktúra ďalej umožní podstatne zracionalizovať prevádzku hnuteľného i nehnuteľného majetku SNK, riešiť havarijný stav depozitu a nevyhovujúce podmienky uloženia a ochrany podstatnej časti fondov či zvládnuť implementáciu veľkého digitalizačného projektu Digitálna knižnica a digitálny archív, povedala generálna riaditeľka SNK.
Nezanedbateľný je podľa nej aj fakt, že na rok 2013 bol v súvislosti s úspornými opatreniami vo verejnej správe znížený fond mzdových prostriedkov SNK o takmer 83.000 eur, čo predstavuje 4,5 % oproti roku 2012. Rok 2013 sa bude v SNK niesť v znamení mnohých zmien a inovácií, ktorých cieľom má byť, aby sa z niečoho, čo sa zvyklo nazývať kultúrnou ustanovizňou, stala moderná, progresívna, profesionálna inštitúcia, ktorá bude rešpektovaná na národnej aj na medzinárodnej úrovni, dodala Krištofová.