MARTIN. Pred komunálnymi voľbami v roku 2010 a krátko aj po nich sa v Martine diskutovalo o tom, koľko poslancov by malo mať mestské zastupiteľstvo (MZ). Zákon nášmu mestu určuje rozpätie od 19 do 31 zastupiteľov. Martinský „parlament“ si pred časom stanovil maximálny počet a napriek rôznym úvahám a pokusom ho doposiaľ neznížil.
Zubercov pokus nevyšiel, možno príde ďalší
Na prvom zasadnutí martinského zastupiteľstva v roku 2011 prišiel s iniciatívou zníženia počtu poslancov Ján Zuberec. Podľa jeho návrhu sa v každej mestskej časti mal počet zastupiteľov znížiť o jedného. Ak by bol úspešný, v zastupiteľstve by bolo v ďalšom volebnom období 2014 – 2017 o sedem poslancov menej. Namiesto súčasných 31 iba 24. Podporu svojich kolegov vtedy nenašiel.
„Splnil som sľub a predložil som návrh na zníženie počtu poslancov na prvom riadnom zasadnutí MZ v roku 2011. Keďže návrh neprešiel, myslím si, že nový môže byt aktuálny na konci tohto volebného obdobia. Rád takýto návrh predložím znova, alebo ho podporím, ak ho predloží niekto iný,“ povedal poslanec Ján Zuberec.
A. Hrnčiar: Téma je stále otvorená
Primátor Andrej Hrnčiar považuje tému zníženia počtu poslancov v mestskom zastupiteľstve za otvorenú a chce sa jej v najbližších týždňoch venovať.
„Ešte v prvom štvrťroku zvolám predsedov výborov mestských častí ako aj šéfov poslaneckých klubov, aby sme spoločne našli dohodu, ako v tejto veci rozhodnúť. Prídem aj s určitými návrhmi, o ktorých by som však najprv rád informoval poslancov. Nerád by som populisticky strieľal nejaké čísla. Viem, že je to citlivá téma a treba si ju zo všetkých možných pohľadov vydiskutovať“ uviedol Andrej Hrnčiar.
I. Žigo: Počet nemeniť, náklady áno
Imrich Žigo (SaS-SDKÚ-DS-OKS) tvrdí, že téma znižovania počtu poslancov nie je v súčasnosti aktuálna, žiadnej diskusii sa však nebráni.
„Úpravy sa dajú robiť len pred voľbami, pretože počty poslancov sa určujú podľa aktuálneho stavu obyvateľov v jednotlivých mestských častiach,“ vysvetľoval poslanec, ktorý preferuje zachovanie súčasného počtu zastupiteľov, teda 31.
„Náklady na nich by sa však mohli znížiť na počet 25 alebo 21. Neznižujme počet poslancov, ale znížme náklady na nich, teda ich odmeny.“
Imrich Žigo vyjadril aj obavy o to, že napríklad pri počte 21 poslancov by o dôležitých rozhodnutiach asi 57-ticísového mesta stačilo na prijatie rozhodnutia len 11 hlasov.
„Je to príliš nebezpečné. Určite by nikto z nás nechcel, aby takáto malá skupina ľudí rozhodovala prakticky o všetkom,“ varoval poslanec.
Demokracia vždy niečo stojí
Andrej Hrnčiar úvahám Imricha Žiga rozumie. „Ani ja by som nechcel, aby 11 poslancov mohlo takto ovládnuť mestské zastupiteľstvo. To kvórum na prijatie rozhodnutí by malo byť vyššie. Čo sa týka zníženia odmien, tu by som trochu polemizoval. U nás ich poslanci nedostávajú paušálne, ale za to, ako aktívne sa svojej práci venujú. V porovnaní s inými mestami sme na tom celkom dobre. Uvedomme si, že demokracia niečo stojí a stále platí to, že nikto nič lepšie nevymyslel. Napokon, každý kto spĺňa zákonné podmienky, sa o post poslanca môže uchádzať.“
M. Fedor: Pozor na stratu názorovej pestrosti
Poslanec Marián Fedor (Smer-SD) s témou znižovania počtu poslancov vraj žiadny problém nemá, považuje ju za legitímnu. Počká si na návrhy a aj diskusiu k nim. Zároveň však upozorňuje aj na určité riziká, ktoré by podľa neho bolo treba zobrať do úvahy.
„Názorová pestrosť a rôznorodosť by sa mohla vytratiť, čo demokracii nikdy neprospieva. Naozaj by nebolo vhodné, aby bolo možné dôležité projekty, rozhodnutia či uznesenia ľahšie presadiť cez užšiu skupinu poslancov. Zložitejšia práca by bola aj vo výboroch mestských častí. My sme na Podháji a Stráňach štyria a máme čo robiť, aby sme všetko popri svojom zamestnaní obsiahli. Zníženie počtu poslancov by bolo teda aj na úkor kvality zastupovania občanov v mestskej časti, čo by sa v konečnom dôsledku mohlo obrátiť aj proti nim,“ uviedol Marián Fedor.