MARTIN. Dôvodom, prečo musel nový hlasovací systém nahradiť starý, ktorý mesto používalo od roku 1995 a ktorý bol softwarovo i hardwarovo priebežne aktualizovaný, bola potreba rozšíriť jeho možnosti pre časove zrýchlenie rokovania a zlepšiť archiváciu a vyhľadávanie obrazových a zvukových informácií, ktoré si vyžiadala prax transparentného mesta.
„V rokovacej sále došlo k výmene pôvodných hlasovacích jednotiek za nové, ktoré sú už vstavené, zároveň sa rozšíril hlasovací systém o konferenčný a kamerový systém,“ informuje hovorca mesta Jozef Petráš.
Doplnil, že rokovanie takto získava na dynamike, pretože poslanci už majú svoje mikrofóny, nemusia vstávať k tým v sále, čím sa šetrí čas. Kamerový systém pracuje s troma vlastnými kamerami, dve sú otočné a jedna statická, ktoré natáčajú vlastný obrazový záznam z rokovania. Hlasovací software, ktorý ovláda hlasovacie jednotky a vyhodnocuje jednotlivé prezentácie a hlasovanie, ovláda po novom aj mikrofóny, ktoré zapína a vypína, ale ovláda aj kamery. Tie automaticky natáča na diskutujúceho. V prípade potreby sa ale kamery dajú ovládať aj manuálne.
Ďalšou výhodou nového systému je elektronická stopka dĺžky príspevkov, čím sa automaticky dodrží rokovací poriadok bez zásahu predsedajúceho, umožňuje tiež zrýchlenie ďalšieho spracovania dokumentov z rokovania či copyright na záznamy. Podobný konferenčný a kamerový systém používajú vo VÚC Bratislava a Trenčín a pri rokovaní Mestského zastupiteľstva v Košiciach.
Inštaláciu nového hlasovacieho zariadenia mesto robilo aj s ohľadom na potreby občana a transparentného mesta. Ten, koho zaujíma rokovanie poslancov, bude teraz mať mnoho rýchlejší a jednoduchší prístup k téme, keďže v audiozázname je rokovanie rozfázované podľa prehľadných bodov, ktoré kopírujú jeho program. Rokovanie bude na webe už asi hodinu po jeho skončení, a to v neupravovanej podobe bez zásahov do príspevkov.
Autor: V.Legerská