MARTIN. Prepúšťanie neobišlo ani Slovenskú národnú knižnicu (SNK) v Martine. S touto inštitúciou sa k novému roku pre nadbytočnosť muselo rozlúčiť až 17 zamestnancov. Súčasná generálna riaditeľka Katarína Krištofová tvrdí, že k ukončeniu pracovných pomerov došlo pre potrebu zefektívnenia a skvalitnenia činnosti SNK tak, aby dokázala pružne reagovať na aktuálne výzvy.
Prepúšťaním k zlepšeniu činnosti knižnice
Bývalý generálny riaditeľ SNK Dušan Katuščák je týmito krokmi znepokojený a obáva sa začiatku konca národnej knižnice ako vedeckej inštitúcie. Jedna z prepustených Eva Augustínová, riaditeľka sekcie dejín knižnej kultúry zastáva rovnaký názor. „Sekcia zanikla a s ňou aj veda a výskum,“ uviedla pre denník Sme.
Katarína Krištofová sa obhajuje tým, že medzi prepustenými nebol ani jeden zamestnanec vedy a výskumu, iba knihovníci, manažéri kultúry a reštaurátor.
„Štyria z týchto zamestnancov mali vedecký titul, z nich dvaja boli vo vyššom dôchodkovom veku, jeden v národnej knižnici pracoval externe a ďalší je na plný úväzok zamestnaný na vysokej škole,“ uviedla riaditeľka a dodala, že časť zamestnancov, s ktorými SNK uzavrela
dohodu o skončení pracovného pomeru, bola v dôchodkovom veku. Ako sa v stanovisku súčasného vedenia tejto národnej inštitúcie uvádza, nová organizačná štruktúra umožní aj podstatne zracionalizovať prevádzku hnuteľného i nehnuteľného majetku SNK, riešiť havarijný stav depozitu a nevyhovujúce podmienky uloženia i ochrany podstatnej časti fondov či zvládnuť veľký projekt zdigitalizovania knižnice, ako aj archívu.
Deficit, ktorý je aj nie je
Nové vedenie národnej knižnice sa v súvislosti s prepúšťaním odvoláva aj na fakt, že na rok 2013 bol vo verejnej správe znížený fond mzdových prostriedkov SNK o takmer 83 tisíc eur, čo predstavuje 4,5 percenta oproti roku 2012. Vinu za to teraz v knižnici kladú aj na bývalého generálneho riaditeľa SNK D. Katuščáka, ktorý mal podľa nich zanechať deficit vo fonde mzdových prostriedkov knižnice vo výške 30 tisíc eur, s ktorým sa museli vysporiadať.
Dušana Katuščáka ešte za prvej vlády Smeru odvolal z funkcie minister kultúry Marek Maďarič, za vlády pravice vyhral konkurz a po voľbách v roku 2012 opäť z funkcie odišiel. Katuščák považuje Krištofovej tvrdenia za klamstvo a hovorí, že pri jeho odchode z funkcie neexistoval žiadny deficit a prostriedkov bolo dosť.
„Mzdové prostriedky na nových zamestnancov má pani Krištofová zo štrukturálnych fondov, čiže toto je len akési hľadanie vinníka na nesprávnom mieste. Hľadať vinníka v minulosti, keď aj ona je za to zodpovedná od júla, tak to je nefér,“ uviedol rozhorčene a zároveň vyjadril vážne obavy o budúcnosť národnej knižnice pod vedením K. Krištofovej.
Knižnicu vraj vedú diletanti
Problém vidí v prepustení kľúčových odborníkov a aj v dobrovoľnom odchode niektorých zamestnancov, ktorí podľa neho nemali dôveru v riadiace a organizačné schopnosti súčasnej riaditeľky.
„Napríklad vo vedúcej funkcií v jednom z oddelení bibliografie je teraz pracovníčka, ktorá nemá ani knihovnícke vzdelanie a je zverolekárka. Aj na iných funkciách sú ľudia, ktorí v minulosti nikdy nenavrhovali žiadne zlepšenie práce,“ vyjadril sa D. Katuščák.
Denne sa ho vraj pýtajú rôzni ľudia z historického ústavu alebo z kultúrnej obce, či nevie, prečo prepustili dôležitých ľudí, akou bola napríklad jediná slovenská odborníčka na nové štandardy katalogizácie, deskriptívne metadáta a spracovanie knižničných dokumentov, alebo významné vedkyne v oblasti výskumu dejín knižnej kultúry či jediná odborníčka na Slovensku na predmetové autority.
„Nadbytočná pre nich bola aj špičková reštaurátorka, ktorá sa vyjadruje v televízií, jej práce sa ukazujú v zahraničí, a digitalizácia a ani ja s ňou nemáme nič spoločné. Je to celé nepochopiteľné a absurdné,“ krúti hlavou D. Katuščák, ktorý žiada ministra kultúry o okamžité odvolanie K. Krištofovej z funkcie riaditeľky.
Zmeny ešte len prídu
Prepustení píšu otvorený list premiérovi, ministrovi kultúry a je možné, že sa obrátia aj na Inšpektorát práce pre podozrenie z porušenia zákona.
K dnešnému dňu SNK zamestnáva 291 ľudí zo žilinského regiónu. Od 1. septembra 2012 vytvorila viac ako 40 nových pracovných miest v súvislosti s realizáciou národného projektu Digitálna knižnica a digitálny archív spolufinancovaného z Európskeho fondu regionálneho rozvoja.
Nová organizačná zmena, ktorá vyústila do ukončenia pracovných pomerov sedemnástich zamestnancov, má podľa riaditeľky zabezpečiť racionalizáciu, zefektívnenie a skvalitnenie činnosti SNK.
„Rok 2013 sa bude v Slovenskej národnej knižnici niesť v znamení mnohých zmien a inovácií, ktorých cieľom má byť to, aby sa z niečoho, čo sa zvyklo nazývať kultúrnou ustanovizňou, stala moderná, progresívna, profesionálna inštitúcia, ktorá bude rešpektovaná tak na národnej, ako aj na medzinárodnej úrovni,“ dodala jej generálna riaditeľka K. Krištofová.