Nedeľa, 25. február, 2018 | Meniny má Frederik(a)

Holiga opäť zabodoval, vybojoval striebornú medailu

Víťazom pretekov 4. kola Slovenského pohára v behu na lyžiach sa stal Peter Žiška z Liptovského Mikuláša. Hneď za ním skončil Martinčan Ján Holiga.

MARTIN. V martinských Jedľovinách sa v nedeľu uskutočnilo 4. kolo Slovenského pohára v behu na lyžiach – 17. ročník Memoriálu francúzskych partizánov. Medzi mužmi dominoval Peter Žiška z Liptovského Mikuláša a v ženskej časti štartového poľa dobehla do cieľa ako prvá Jana Sedláková zo Štrbského Plesa.

Fantastické druhé miesto v celkovom poradí vybojoval Ján Holiga ml., pričom svoju kategóriu vyhral. Porazil aj Michala Maláka, ktorý reprezentoval Slovensko na zimných olympiádach v Turíne i Vancouvri.

„V súčasnosti má Peťo Žiška výbornú formu. Dokázal to potvrdiť aj v Jedľovinách a vyhral zaslúžene. Mne nešli úplne ideálne lyže, no na to sa nechcem vyhovárať. So striebornou medailou som spokojný,“ hovorí Ján Holiga ml., ktorý deň pred štartom na domácej trati ešte stihol vyhrať preteky Banskobystrická stopa.

Darilo sa aj ďalším Martinčanom. Ján Néger obsadil v celkovom poradí 4. miesto a vo svoje kategórii bol tretí. Radovan Cienik skončil celkovo deviaty a vo svoje kategórii piaty. Veľmi peknú 5. priečku obsadil medzi mužmi nad 60 rokov Ján Holiga st. Junior Patrik Lučanský dobehol do cieľa na 7. pozícii a jeho kolega Jaroslav Halgaš na 8. mieste. Medzi ženami nad 31 rokov vystúpila Miriam Cieniková na strieborný stupienok.

Okrem pretekárskych povinností musel Ján Holiga ml. značnú časť energie venovať tiež organizácii podujatia. V deň pretekov bol na nohách už ráno o šiestej.

„Ratrakom sme ešte raz chceli prebehnúť stopu, no stroj sa asi v polovici roboty pokazil. Nakoniec ale všetko dopadlo dobre. Prialo nám i počasie. Mierne sa rozpršalo až keď muži vbiehali do posledného kola a to už zásadný vplyv na vývoj pretekov nemalo,“ dodal s úľavou v hlase.

V Jedľovinách sa v rámci 4. kola Slovenského pohára v behu na lyžiach predstavilo 95 pretekárov. Medzi nimi boli i dvaja súťažiaci z Maďarska. Sily si zmerali na okruhu dlhom 2,5 km, ktorý muži absolvovali štyrikrát a ženy dvakrát. Bežalo sa voľnou technikou.

VÝSLEDKY

Muži 10 km: 1. Peter Žiška (Jasná Liptovský Mikuláš) 22:37 min, 2. Ján Holiga (Klub bežeckého lyžovania Martin) 23:20, 3. Michal Malák (AKHŠ Tatranské Matliare) 23:53.
Ženy 5 km: 1. Jana Sedláková (Ski Team Štrbské Pleso) 13:06, 2. Katarína Krišicová (ŠKP Banská Bystrica) 13:32, 3. Katarína Garajová (Jasná Liptovský Mikuláš) 13:34.