MARTIN. Titulok patrí predslovu predsedu Matice slovenskej Mariána Tkáča, k jeho živým slovám o chabom a nedostačujúcom obsahu učebníc dejepisu pre našich potomkov. Príhodné by bolo, keby sa s týmto úvodníkom (a určite i s obsahom celého kalendára) oboznámilo čo najviac „Slovákov, súcich na slovo“...
A ešte si v tejto informačnej recenzii dovolím odcitovať zo spomenutého príspevku pána predsedu: „...A tak, ako naša Matica supluje absentujúci ťah väčšiny našich štátnych úradov smerom k zdravému vlastenectvu, postavenému na historickej pravde, aj náš Národný kalendár supluje to, čo sa nám nedostáva v škole, ale ani vo verejnoprávnych médiách, nehovoriac už o bulvárnych televíziách a časopisoch... To preto potrebujeme Národný kalendár !...
Pred 375 rokmi (na Slovensku vyšiel prvý kalendár v roku 1638 v Trenčíne) bolo nevšedné vidieť a čítať tlačené slovenské slovo. Mnohí obetaví národovci a literáti urobili všetko, aby sa slovenské kalendáre dostali aj do najzapadnutejších chalúpok. V nich čitateľ našiel poučenie i zábavu. Neraz bol kalendár jedinou knihou v roku v slovenských chalupách, a tak nečudo, že koloval z ruky do ruky. Deti, ba často aj starci z kalendárov slabikovali prvé hlásky, slová a vety... Učili sa čítať.
Medzi najznámejších tvorcov a zostavovateľov kalendárov na Slovensku patrili Ján Chrastina, Juraj Palkovič, Gašpar Fejérpataky-Belopotocký, Daniel Lichard a iní. Po vzniku Matice slovenskej redigoval Daniel Lichard aj ňou vydávaný Národný kalendár. Stojí za zmienku podotknúť, že prvý český kalendár (1499) vydal v Plzni slovenský kníhtlačiar Mikuláš Bakalár Štetina (!).
Dnes už píšeme rok 2013, a tak zalistujme v Národnom kalendári Matice slovenskej na tento rok. Propaguje sa ako populárny magazín, ktorý opäť prináša množstvo zaujímavého čítania o našich dejinách a osobnostiach. Nosnou myšlienkou zostavovateľa Štefana Haviara boli tri významné tohtoročné udalosti: 1150 rokov od príchodu vierozvestcov na naše územie, 150 rokov od vzniku Matice slovenskej – bola založená na cyrilometódske milénium – a 20 rokov samostatnej Slovenskej republiky.
Tieto výročia si Národný kalendár pripomína kolekciou informačne sýtych článkov. Čitateľ tak môže nazrieť do zákulisia osamostatnenia Slovenskej republiky pred 20 rokmi, dozvie sa o jej prvej poštovej známke, zoznámi sa s poučnými čriepkami z matičnej histórie, ktoré pripravil Michal Eliáš a predovšetkým sa dozvie neznáme fakty zo života mnohých slovenských osobností, akými boli napríklad Adam František Kollár, Ján Weber, Ladislav Bartholomaeides, Pavel Michalko, Juraj Palkovič, Štefan Závodník, Peter Kellner-Hostinský, Ján Kollár, Martin Čulen, ale i tí mladší – sochár Ján Koniarek, básnik M. J. Milov, maliar Emil Makovický, herečka Hana Meličková, fotograf Martin Martinček, karikaturista Viktor Kubal a ďalší. V publikácii nechýbajú ani príspevky o významných jubilejných udalostiach a objavoch na slovenskom území, kalendárium i profily zabudnutých dejateľov.
Autor: Pavol M. Kubiš