Nechali sa počuť podgurážení patrioti

Martin je mesto, ktoré sa na mape Európskej únie pozitívne pripomenulo svojim projektom Transparentné mesto. Menej už boduje tým, aký servis poskytuje návštevníkom či dočasne bývajúcim na jeho teritóriu, pre ktorých slovenčina nie je materským jazykom.

Nórski medici počas svojho štátneho sviatku v skanzene.Nórski medici počas svojho štátneho sviatku v skanzene. (Zdroj: Archív TN)

MARTIN. Nerozumiete? Objasní vám to aj list, ktorý sme dostali do redakcie. Vyberáme z neho: „Moje meno je Lucia Dohnátová, som študentka druhého ročníka Jesseniovej lekárskej fakulty UK. Medzi mojich priateľov patria poväčšine nórski a zahraniční študenti, ktorých komunita sa veľmi rozrastá a myslím si, že je veľmi dôležitá pre rozvoj mesta Martin. Títo študenti, ako mi určite dáte za pravdu, pozdvihli ekonomiku mesta a prinášajú zisk nielen tunajším podnikateľom, taxikárom, majiteľom bytom, reštaurácií a iných predajní. Tento zisk sa v neposlednom rade odráža aj na samotnej prosperite mesta Martin vo forme podielových daní a taktiež na dobrom mene fakulty a najmä prezentovania mesta ako európskeho mesta, ktoré hosťuje študentov z rôznych kútov nielen Európy, ale aj sveta. Všade vo svete a hlavne v malých mestách, ako je aj Martin, si vážia a sú priateľskí k podobným komunitám. V Martine sa nedáva veľa priestoru pre integráciu týchto študentov a vôbec sa nerozoberá problematika ich integrácie. Tým podľa môjho názoru výrazne absentuje osveta Martinčanov, ich detí a mládeže, lebo nevedia, ako sa majú správať k návštevníkom – zahraničným študentom, ktorí nám vo výraznej miere pomáhajú zviditeľniť toto mesto.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Nejde len o dobrú značku mesta

Lucia potom opisuje za všetky jednu nemilú príhodu, ktorá dokresľuje fakt, že mnoho negatívnych skúseností majú zahraniční študenti medicíny aj preto, že sa objavujú rasovo motivované útoky proti nim, ktoré polícia nevie riešiť, pretože jej príslušníci nevedia anglicky. Jej list pokračuje:

„Na Silvestra som bola s mojimi nórskymi priateľmi, ktorí sú mimochodom pôvodom z Afriky a sú černosi, v Bare Launge, kde bez akéhokoľvek dôvodu bol jeden z nich slovne hrubo napadnutý s rasovým podtónom. Spŕška nadávok a vyhrážaní, ktoré vyzneli smiešne, zanechala veľmi zlý dojem - z mesta a hlavne obyvateľov mesta. Aby toho nebolo málo, po odpočítaní nového roku, keď sme vyšli z baru von, asi desiati, podgurážení chlapci hrubo osočovali našu skupinku a dokazovali si, že sú hrdí patrioti tohto mesta. Zaráža ma, že títo ľudia si neuvedomujú, že dnešní medici, ktorí u nás študujú, sú možno budúca celosvetová lekárska elita, ktorá sa raz bude deliť o svoj názor a o zážitky zo štúdia Slovensku. Keď som mojim kamarátom odporučila, aby zavolali políciu, dozvedela som sa, že to nebolo po prvý raz a že keď zavolajú policajtov, ani mestskí, ani štátni im nerozumejú, a preto nemajú ani snahu vyriešiť problém...“

SkryťVypnúť reklamu

Mestskí policajti sa môžu radiť s úradníkmi

Zaujímalo nás, ako tento problém vidia na martinskom magistráte, keďže mestská polícia patrí pod priame riadenie primátora.

"Momentálne sa spoliehame na jazykové schopnosti zamestnancov mestského úradu, ktorí vedia v prípade potreby spolupracovať s mestskou políciou pri riešení podobných situácií. V minulosti sme podobným spôsobom riešili podozrenie, že práve nórski študenti boli cielene vo zvýšenej miere kontrolovaní príslušníkmi polície,“ informoval nás prostredníctvom svojho hovorcu martinský primátor Andrej Hrnčiar a dodal, že vtedy sa im úspešne situáciu podarilo vyriešiť a pokračoval.

„Uvažovali sme aj o tom, že priamo do radov mestskej polície získame príslušníkov s pokročilými znalosťami cudzích jazykov. Neviem si však predstaviť, že by sme to zvládli - pre realitu platových podmienok v mestskej polícii. V každom prípade odporúčam komukoľvek, kto je takto hrubo osočovaný, aby sa bez váhania obrátil na mestskú alebo aj štátnu políciu. V spolupráci s vedením mestskej polície pripravujeme manuál pre členov mestskej polície pre situácie, keď zrozumiteľnej komunikácií bráni jazyková bariéra,“ povedal A. Hrnčiar.

SkryťVypnúť reklamu

Ak má cudzinec pochybnosti, môže sa sťažovať

S problémom, ktorý nastoľuje medička Lucia, sme sa obrátili aj na krajskú policajnú hovorkyňu Janu Balogovú. „V prípade, že policajná hliadka je vyslaná na miesto udalosti s účasťou cudzinca, musia sa policajti presvedčiť, či cudzinec dobre rozumie po slovensky. Ak nie, pre ďalšie úkony sa zabezpečuje tlmočník,“ popisuje základný postup a pokračuje.

„Ak má cudzinec pochybnosti o tom, že zo strany policajnej hliadky došlo k pochybeniu, môže sa obrátiť priamo na nadriadeného policajtov, alebo na riaditeľa príslušného okresného riaditeľstva policajného zboru,“ dodala J. Balogová.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Nivy Tower je medzi top 10 kancelárskymi budovami sveta
  2. Výnimočný víkend v Košiciach: Biela noc priniesla umenie aj chuť
  3. Ak máte ťažkosti s trávením, aj toto môže byť príčina
  4. Prečo sa Kallo opäť rozhodol pre franšízu Kinekusu
  5. Kliešť môže prekvapiť kedykoľvek, ochorenie hrozí celoročne
  6. Ikonické hororové postavy, ktoré ťa budú strašiť tento Halloween
  7. Bratislava sa rozlietala. Karibik aj Ázia sú ešte dostupnejšie
  8. Je rozhodnuté. Ceny FéliX brali džemy, hoteliéri aj technológie
  1. Ak máte ťažkosti s trávením, aj toto môže byť príčina
  2. Prečo sa Kallo opäť rozhodol pre franšízu Kinekusu
  3. Pranie a sušenie, ktoré ladí s vaším domovom
  4. Výnimočný víkend v Košiciach: Biela noc priniesla umenie aj chuť
  5. Kliešť môže prekvapiť kedykoľvek, ochorenie hrozí celoročne
  6. Ikonické hororové postavy, ktoré ťa budú strašiť tento Halloween
  7. Bratislava sa rozlietala. Karibik aj Ázia sú ešte dostupnejšie
  8. Je rozhodnuté. Ceny FéliX brali džemy, hoteliéri aj technológie
  1. Bratislava sa rozlietala. Karibik aj Ázia sú ešte dostupnejšie 9 809
  2. Je rozhodnuté. Ceny FéliX brali džemy, hoteliéri aj technológie 9 568
  3. Rekreačným poukazom viete zaplatiť aj kúpele pre starých rodičov 3 467
  4. Kto nás naozaj zadlžil a prečo Slovákom siahajú na výplaty? 3 444
  5. Nivy Tower je medzi top 10 kancelárskymi budovami sveta 3 309
  6. Kliešť môže prekvapiť kedykoľvek, ochorenie hrozí celoročne 3 110
  7. Sladké bez kompromisov: Ako Schär mení svet bezlepkových dobrôt 2 579
  8. Zážitkový víkend. Biela noc priniesla aj prémiovú pivnú zónu 1 998
  1. Irena Šimuneková: Hrad Dobrá Voda, tichý strážca Malých Karpát
  2. Ján Košč: Odbory a „kauza pohára vína“: Ako vznikla legenda o tajných rokovaniach
  3. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností: Prečo nepodliehať panike a chamtivosti (aj v druhom pilieri)
  4. Rado Surovka: Rómska otázka ? Huliak to vyrieši.
  5. Jakub Cipko: Kam sa stratili slovenskí kresťanskí demokrati?
  6. Martin Fronk: Slovenský "Mordor": Podzemný labyrint plný vína, bosoriek a atómových krytov, o ktorom vedel len málokto
  7. Radovan Čipka: Otvorený list Marekovi Krajčímu
  8. Irena Šimuneková: Dobrá Voda, obec s dušou histórie, poézie a kameňa
  1. Rastislav Puchala: Konečne dobrá správa o slovenskej ekonomike a spoločnosti vôbec 33 507
  2. Ivan Čáni: „Matovič, Lipšic a Naď už dávno mali sedieť v base.“ 14 728
  3. Jozef Černek: André Rieu – muž, umelec, megaloman, otec. Kráľ gýču. Alebo človek, ktorý spravil vážnu hudbu zábavnou. 11 313
  4. Elena Antalová: Do Šaštína kolenačky, ale pohár vody Mikloškovi..? 9 193
  5. Ján Valchár: Ukrajinská vojna sa presunula na Sibír 8 550
  6. Ján Valchár: Niet dňa bez rafinérie (alebo Pray for Hatatitla!) 5 520
  7. Miroslav Daniš: Dymová clona Oskar Rósza 4 488
  8. Jozef Maťaše: Toto si Martin Benka nezaslúži! 4 393
  1. Radko Mačuha: "Najväčšia hrozba pre EU nieje Rusko".
  2. Post Bellum SK: Samizdat – symbol vzdoru v čase neslobody
  3. Marcel Rebro: Keď vojna vezme manžela a otca, hory pomáhajú nájsť nádej
  4. Anna Brawne: Pán Pellegrini, že vám tá nenávisť voči LGBTI+ Ľuďom nevadila, keď ste podpisovali tú Ústavu..
  5. Věra Tepličková: Šťastný Deň starých rodičov
  6. Radko Mačuha: Ako som prestal byť rusofilom.
  7. Dušan Koniar: V piatok sa Fico opýtal, v nedeľu uplynú tri roky, čo odpoveď pozná
  8. Věra Tepličková: Náhoda je blbec alebo Z čista jasna, nikde nič, a tu zrazu... Hajnovič
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

O projekte Energia seniorom sa budeme v podcaste MY S VAMI rozprávať s hovorkyňou spoločnosti Stredoslovenská energetika M. Krivou.


Za vstup spojov prímestskej dopravy na autobusovú stanicu v Martine si spoločnosť podľa Protimonopolného úradu účtovala priveľa.

Firma sa obráti na súd.


Home Credit uľahčuje podnikateľom správu úverov.


V druhá trieda sa prehupla do druhej časti.

V Slovanoch sa v prvej polhodine diali veci, potom sa všetko upokojilo.


Už ste čítali?