MARTIN. Jedinečný prístroj na analýzu DNA, ktorý nikde inde na Slovensku nenájdete, majú práve na Jesseniovej lekárskej fakulte UK v Martine. Ide o tzv. hybridizačnú pec, ktorú kúpili v rámci projektu Centra translačnej medicíny a stála až 200-tisíc eur. Jej výnimočnosť spočíva vo včasnom odhalení potenciálnych chorôb, ktorými by mohol pacient v budúcnosti trpieť.
Výsledky odhalia poškodenie
Stačí ľudská DNA odizolovaná z kvapky krvi, tkaniva, vlasu alebo nechtu, ktorá sa aplikuje na špeciálny čip rotujúci 16 hodín v hybridizačnej peci. Potom prejde ešte niekoľkými procesmi, aby sa vzorka mohla vložiť do skenera, ktorý v počítači následne ukáže jednotlivé chromozómy. Nevýhodou je jednorazové použitie čipu a jeho vysoká cena až 600 eur aj s vyšetreniami.
„Napríklad pri Downovom syndróme má človek chromozómy navyše. Vďaka výsledkom z tohto prístroja vieme povedať, že je náchylný k určitému typu ochorenia a mal by si ho sledovať a častejšie chodiť k lekárovi, aj napriek tomu, že sa ochorenie ešte neprejavilo,“ priblížila Monika Kmeťová Sivoňová z Ústavu lekárskej medicíny.
Kto by si však myslel, že proces analýzy DNA je niekoľko minútová záležitosť, tak ako to ukazujú v televíznych seriáloch, bol by na omyle. Komplexné výsledky sa výskumníkom dostanú do rúk až po piatich dňoch.
Oklieštenie zdravotnou poisťovňou
Podľa Dušana Dobrotu vedúceho Ústavu lekárskej biochémie by sa zariadenie mohlo v budúcnosti využívať aj masovo. Má to však háčik.
„Všetko závisí od zdravotných poisťovní, lebo cena za vyšetrenia a čip je vysoká. Sme limitovaní tým, či to poisťovne budú v budúcnosti preplácať alebo nie. V súčasnosti sa tieto vyšetrenia hradia v rámci výskumu a grantov,“ uviedol D. Dobrota, ktorého ústav spolupracuje s klinikami Univerzitnej nemocnice v Martine, aby im ich špeciálna pec mohla byť nápomocná v diagnostike chorôb.
„V prípade odobratia vzorky krvi u novorodenca sme schopní povedať, že s veľkou pravdepodobnosťou u neho v priebehu desiatich rokov môže dôjsť napríklad k rozvoju cukrovky,“ uzavrel.