teste z angličtiny, komunikačných zdatnostiach a prešla aj psychotestom. O práci letušky nám sympatická Eva ochotne porozprávala.
Ako si sa vlastne k práci letušky dostala? Lákala ťa odjakživa alebo to bola náhla a náhodná ponuka?
- Od detstva som chcela pracovať buď ako právnička alebo letuška. A keďže som skončila univerzitu a nájsť si zamestnanie ako advokátsky koncipient bolo na Slovensku takmer nemožné, rozhodla som sa vyskúšať prácu letušky a nakoniec to vyšlo. Na internete som našla takýto inzerát a pretože Emirates má v leteckom priemysle profesionálne meno, poslala som im životopis a na druhý deň ma pozvali na pohovor.
Sú nejaké špeciálne kritériá, na základe ktorých sa dievčatá vyberajú? Musia byť pekné, komunikatívne a ovládať jazyky?
- Myslím, že dôležitý je pre nich pozitívny prístup k práci a hlavne k ľuďom, keďže s nimi letuška trávi väčšinu svojho času a dôležitá je tiež flexibilita v tíme. Krása, výška alebo vysoká úroveň angličtiny rozhodne neboli kritériá, na základe ktorých nás vyberali.
Ako prebiehali tvoje školenia po príchode do Dubaja? Čo všetko sa letušky musia naučiť?
- Prvé dva mesiace boli náročné, asi také ako skúškové obdobie na univerzite, lebo bolo treba zvládnuť aj technickú terminológiu v angličtine. Každý deň sme o piatej ráno vstávali do školy, ktorá patrí Emirates a vyučuje pilotov a letušky. Kurz pozostával aj zo skúšky v simulátore lietadla, zvládnutia núdzového pristátia alebo úrazu v priebehu letu. Mnoho dievčat to počas tréningu vzdalo, či už kvôli náročnej angličtine alebo psychickej vyčerpanosti a vrátili sa naspäť domov.
Kde a s kým bývaš momentálne?
- Letušky majú ubytovanie po celom Dubaji. Ja bývam v časti Sarab, čo je dosť ďaleko od letiska a centra Dubaja, takže to nie je práve ideálne ubytovanie. Ale zas sme tu všetci ako jedna rodina a mám tu veľa kamarátov. Žijem v apartmáne s Austrálčankou a Ruskou, každá má vlastnú izbu s kúpeľňou, takže je to fajn.
Ako vyzerá tvoj bežný pracovný deň? Kedy vlastne vstávaš?
- Letuška nemá bežný pracovný deň, a to je práve to únavné na našej práci. Rozvrh pozostáva z letov, na ktoré musíme vstávať buď o tretej nadránom a hneď o deň na to musíme zas na let o tretej popoludní, takže je to pre organizmus veľmi náročné. Pred oficiálnym časom odletu je potrebné vstať štyri hodiny skôr. Hodinu mi trvá make-up a celková úprava, hodinu cesta na letisko a dve hodiny pred odletom musíme byť v miestnosti na letisku, kde prebieha brífing o konkrétnom lete. Až potom ideme celá skupina do lietadla, kde musíme byť hodinu pred nástupom pasažierov, aby sme stihli pripraviť všetko na let.
Ozaj, nebojíš sa lietania? Pripadne nejakých teroristov?
- Lietania sa nebojím, a hlavne nie s Emirates. Už len preto, že lietadlá tejto spoločnosti každý deň kontrolujú leteckí inžinieri z celého sveta. Zatiaľ nemali ani jeden pád lietadla a dúfam, že ani nebudú. Nemám strach ani z teroristov, nakoľko ide arabské aerolinky, tak vari žiadna bomba na palube nehrozí.
Aký je doteraz tvoj najpríjemnejší zážitok súvisiaci s prácou letušky?
- Medzi najkrajšie jednoznačne patril ten, keď sme pristáli a prišlo za mnou malé indické dievčatko a pošepkalo mi do ucha, že vyzerám ako jej rozprávková princezná. Vzápätí mi dala pusu a veľké objatie a jej mamina ma porosila o fotku s ňou. To bol ten najkrajší zážitok. Okrem toho je fajn, keď kráčame po letiskách a ľudia nás pristavujú, či sa s nami môžu odfotiť a porozprávať.
A čo naopak - nepríjemná skúsenosť? Neobťažujú cestujúci letušky?
- Nepríjemný zážitok je synonymom pre nepríjemného pasažiera, ale to tiež patrí k práci. Nie vždy máme všetci dobrú náladu a chuť sa usmievať, takže som sa to naučila rešpektovať. Hlavne po skončení letu, skončí aj vaša práca a všetko nepríjemné treba nechať na palube.
Stretla si sa zo strany cestujúceho s nejakou zvláštnou požiadavkou?
- Cestujúci majú rôzne požiadavky, ale väčšina z nich súvisí práve s ich národnosťou, mentalitou alebo vierovyznaním. Na nedávnom lete do Indie prišiel za mnou pasažier s tým, že sa chce modliť a tak mu mám na to ukázať najvhodnejšie miesto v lietadle.
Aké krajiny si už ako letuška navštívila?
- Nelietam ešte dlho, ale medzi najkrajšie destinácie, ktoré som zatiaľ videla, patria Maledivy, Tanzánia, Keňa, Singapur a z Európy vyhráva Miláno a Paríž.
Z týchto krajín si však asi veľa nevidela, však? Najviac tak letiskové haly?
- Máme dva typy letov: layover a turnaround. Prvý znamená, že akonáhle priletíte do danej destinácie, firma poskytne hotel, diéty a ostávame tam minimálne 24 hodín. Vtedy máme dostatok času vidieť niečo krásne a zaujímavé. Druhý typ letu znamená, že po prílete do krajiny ani nevystúpime z lietadla a počkáme, kým nenastúpia ďalší pasažieri a ideme späť na základňu, teda do Dubaja. Samozrejme, každá z nás je radšej, keď vidí v rozvrhu layover.
V Dubaji si strávila aj Vianoce. V čom sú iné ich zvyky, kultúra a akí sú tam ľudia?
- Na Štedrý deň som mala let do Indie, takže som si fakt, že sú Vianoce, ani neuvedomovala. Arabský svet, teda moslimovia, Vianoce neslávia a vianočnú atmosféru sme vnímali iba vo výkladoch obchodných domov. Ľudia sú tu inak veľmi milí a ochotní, avšak stále musíte rešpektovať ich náboženstvo, tradície a kultúru, čo sa odráža v striktných pravidlách pri obliekaní a vo verejnom živote. Je prísne zakázané mať v obchodnom centre holé ramená alebo obtiahnuté nohavice a tiež pobozkať chlapca na verejnosti. Ale človek si zvykne a prispôsobí sa.
Čo na tvoju prácu hovorí rodina a priatelia? Neboja sa o teba?
- S rodinou som v každodennom kontakte cez skype a tiež si veľmi často voláme, takže je to fajn. Aj keď mnohokrát mi je veľmi smutno a najradšej by som bola zas doma v Martine.
Dubaj je známy aj možnosťou super nákupov. Stihla si už vymiesť zopár butikov? Určite aj kamarátky z Martina ťa požiadali o nejaké službičky, že?
- Nákupy sú tu super a ceny rovnaké ako vo väčšine európskych miest, takže keď je čas, s kamarátkami vymetieme aj pár obchodov. Hlavne teraz sú všade zimné výpredaje. A pre všetky moje kamarátky v Martine už mám plnú skriňu darčekov, takže sa neskutočne teším na apríl, keď prídem na dovolenku a budem ich môcť rozdať tým správnym osobám.