Po zmenách vo financovaní majú u nás existenčné problémy centrá voľného času. Zle je na tom i Juniorklub sídliaci vo vašich priestoroch. Za roky činnosti ste však pre deti pripravili priestory vyhovujúce jednotlivým činnostiam. Aké bude teraz ich využitie?
- Za roky činnosti sa v tejto oblasti vykonalo veľmi veľa. Či už je to vybudovanie klubu detí alebo úprava jednotlivých nácvičných sál, všetko sa budovalo cielene a hlavne účelovo. Rozhodnutie vlády o zmene financovania centier preto vnímam ako nekvalifikované, spôsobilo existenčné problémy centier v celom štáte. Pýtajú sa ma rodičia, pýtajú sa ma vedúci jednotlivých krúžkov, aj samotné deti, čo bude. Musíme ísť ďalej a pokračovať v tom, čo sme v septembri sľúbili. V minulosti sa nám už podarilo prežiť viaceré turbulentné obdobia.
Mali v minulosti spomínané turbulencie väčšiu intenzitu, ako tie súčasné?
- Dnešný stav mi pripomína začiatok deväťdesiatych rokov, keď prevládali tendencie všetko rušiť a na všetko sa dívať cez zisk. Organizovanie voľného času detí a mládeže historicky patrí do Strojára. V minulosti to bol Strojár a pioniersky dom, súčasné CVČ Kamarát, kde sa dal zmysluplne využiť voľný čas. Práca s mládežou sa v Strojári nezačala formovať až po roku 1989. Súbor Turiec má 56 rokov, divadelný súbor 45, sú tu spoločenské tance, gymnastika a ďalšie záujmové krúžky. Je tu tradícia formovania mládeže z hľadiska jej záujmov či talentu. Máme tu množstvo ocenení, vystúpení na súťažiach, kde deti nereprezentovali len seba, ale aj mesto a mnohokrát Slovensko. Našli tu štart pre svoje budúce uplatnene, zmysel, pre ktorý sa vyplatilo tvrdo pracovať a mnohokrát tu našli aj svoju ďalšiu životnú cestu. Poznáte lepšiu prevenciu pred kriminalitou, drogami a inými negatívnymi nástrahami ohrozujúcimi dnešných mladých ľudí? Kto nemá peniaze na mládež, komu nezáleží na mládeži, tomu nezáleží na vlastnej budúcnosti. Ak nemáme peniaze na prevenciu, kde ich vezmeme na odstraňovanie následkov takéhoto prístupu?
Myslíte, že aj v takejto zložitej dobe sú riešenia, ktoré by dnešný dopad financovania centier voľného času, eliminovali?
- Pred viac ako dvoma rokmi som vedeniu mesta navrhol spoluprácu v rámci jednotlivých centier. Združené zdroje dávajú lepší priestor pre ich efektívnejšie využitie. Navrhol som, aby radnica vypracovala a zadala spoločenskú objednávku, kde by boli vyšpecifikované jednotlivé oblasti, ktoré má mesto záujem rozvíjať a centrá by túto objednávku plnili. Nie je asi veľmi výhodné, keď sa všetci venujeme všetkému. Sú tu športové aktivity, kultúrne aktivity, činnosti zamerané na zručnosť či vedomosti. Bolo mi povedané, že môj návrh neprešiel. Dodnes neviem, cez koho lebo poslanec Bruno Horecký, ktorý sa mládeži venuje dlhodobo a je v komisii, ktorá má v kompetencii takéto návrhy posúdiť, o mojom návrhu nič nevedel.
Prežije podľa vás Juniorklub ťažké časy?
- Predovšetkým ma mrzí, že celá situácia vyústila do stavu, že bývalá riaditeľka centra, ktorá tejto práci skutočne rozumela, pod ťarchou všetkých okolností rezignovala a odišla. Spolu s vedúcimi jednotlivých krúžkov však robíme opatrenia, aby aj napriek nedostatku financií činnosť centra pokračovala. Je tiež iróniou osudu, že až existenčné problémy nás spojili. Na stretnutí predstaviteľov jednotlivých centier sme sa dohodli, že sa vzájomnou spoluprácou pokúsime zvládnuť súčasné problémy. Samozrejme, všetko má svoju mieru a touto činnosťou nesmie byť ohrozený samotný chod Domu odborov Strojár.
Neodmysliteľnou súčasťou Domu odborov je i kino Strojár. Viete si bez neho predstaviť túto inštitúciu?
- Kino je v prevádzke nepretržite od 12. decembra 1964. Bolo medzi prvými troma kinami, ktoré zaviedli panoramatickú projekciu. V roku 1969 vznikol v Martine aj prvý Filmový klub. Okamžite si našiel svojich priaznivcov a jeho činnosť prebieha nepretržite až po súčasnosť. Ako dôsledok technologického rozvoja prebieha teraz v oblasti distribúcie a uvádzania audiovizuálnych diel proces digitalizácie kín. Distribútori filmov už dlhšiu dobu avizujú, že vzhľadom k opatreniam zo strany výrobcov budú v ponuke len filmy na digitálnej báze a klasické filmy budú postupne končiť. Kto nezachytí tento trend, zanikne. Aj my sme preto stáli pred rozhodnutím, či pokračovať. Padlo rozhodnutie pokračovať a v prvej polovici roku 2013 začneme s digitálnou projekciou. Najťažšia časť - finančné zabezpečenie prestavby je už úspešne za nami a v súčasnosti sa venujeme výberu dodávateľa technológie. V súvislosti s kinom pripravujeme aj ďalšie atraktívne sprievodné podujatia, ktoré by mali byť lákadlom pre diváka.
Martinčania si zvykli chodiť na akcie, ktoré sa u vás organizujú. Bude ich ponuka rovnako široká i tento rok?
- Bez týchto akcií by Strojár nebol Strojárom. Samozrejme, že budeme aj v tomto roku pokračovať v trende prezentévania ľahkého zábavného žánru. Máme už dohodnuté divadelné predstavenia, hudobné vystúpenia a samozrejme bude pokračovať i veľmi populárny seriál Turčianska Šlágerbomba či Hviezdolet.
Pre zabezpečenie takýchto akcií je potrebné aj náležité technické vybavenie. Súhlasíte s tým?
- Tieto aktivity vyžadujú neustálu modernizáciu svetelného či zvukového zariadenia. Som si vedomý, že hľadisko nutne potrebuje rekonštrukciu, ale vzhľadom k finančnej náročnosti teraz si ju nemôžeme dovoliť. Ako kompenzáciu chceme uvádzať podujatia, ktoré si ľudia obľúbia, budú spokojní a budú sa k nám opätovne vracať. Napriek tomu, že naše podujatia v roku navštívi cez viac ako 30 tisíc divákov, nájdu sa v Martine ľudia, ktorí nás nepovažujú za kultúrnu inštitúciu. Aj preto sme pri našich aktivitách odkázaní len sami na seba. Ale každé ráno začína nový deň a my sme tu na to, aby sme tieto problémy zvládali. Verím, že sa nám to bude dariť a aj v tomto roku a že u nás stretnem mnoho spokojných divákov.