MARTIN. Výstava v Liteárnom múzeu v Martine, ktorá je venovaná Božene Němcovej, obsahuje nielen bohaté, málo známe a objavné textové informácie, ale aj množstvo dobových fotografií, archívnych rukopisov či zachované prvé i ďalšie vydania jej kníh, najmä vydaných na Slovensku. Mnohé z nich sú z historického i umelecko-výtvarného hľadiska unikátne, niektoré sú obohatené aj mimoriadnou ilustrátorskou výbavou. Výstavu robia príťažlivou i umelecky cenné sochárske spodobenia osobností od vynikajúcich slovenských portrétistov, ľudové rezby rozprávkových bytostí a etnografické pamiatky, povedal Beňovský.
Spisovateľka sa podľa hovorkyne SNK dozvedela o Slovensku od priateľov a manžela Josefa Němca, ktorý pôsobil v Uhorsku ako úradník finančnej stráže. Němcová bola horlivou hlásateľkou československej vzájomnosti, Slovensko milovala, mala tu veľa priateľov a strávila tu veľa času. Práve jej tvorba mala vplyv aj na zbližovanie obidvoch národov a tiež na ich kultúru. Známu obľúbenú rozprávku Soľ nad zlato napísala počas pobytu na Sliači. Tvorba Němcovej vplývala na jednoduchých ľudí aj na umelcov, uviedla Štefková.
Božena Němcová, rodená Barbora (Novotná) Panklová, sa narodila 4. 2. 1820 vo Viedni, zomrela 21. 1. 1862 v Prahe. Jej najznámejšie dielo je Babička sa dočkalo vyše 320 vydaní v češtine a preložili ho do ďalších 21 jazykov, dodala hovorkyňa SNK.
Výstava Božena Němcová a Slovensko potrvá do konca marca 2013.